Poslanke in poslanci Svobode so se v okviru marčevske terenske seje odpravili na Koroško. Med drugim so se srečali s predstavniki regionalne razvojne agencije in gospodarske zbornice ter obiskali slovenjegraško splošno bolnišnico, fakulteto za zdravstvene in socialne vede ter Koroški dom starostnikov.
Prav tako so se seznanili s sanacijo po uničujočih poplavah v avgustu 2023 in projektom 3. razvojne osi. Vrhunec celodnevnega obiska pa je bil pogovor z vodstvi koroških občin na čelu z župani.
Na vrhu razvojnih prioritet izgradnja 3. razvojne osi
Sogovorniki so izpostavili ključne razvojne prioritete Koroške, ki so: čimprejšnja izgradnja 3. razvojne osi, saj se regija že desetletja sooča z neustrezno cestno in železniško infrastrukturo; ohranitev dveh kohezijskih regij v državi; krepitev Splošne bolnišnice Slovenj Gradec kot regijske bolnišnice, ki z nekaj manj kot 1000 zaposlenimi pokriva območje s približno 145.000 prebivalci; ter ohranitev državnih institucij v regiji. Hkrati je bilo iz županskih vrst slišati pozitivne ocene glede odnosa in razumevanja, ki ga je Koroška deležna pod aktualno vlado, ter hvaležnost ob naporih pristojnih ministrstev pod vodstvom Svobode pri popoplavni sanaciji, pa tudi sicer:
Iz županskih vrst tokrat tudi pohvale vladnega odnosa do regije
Župan Raven na Koroškem dr. Tomaž Rožen je poudaril, da so sicer tragične posledice poplav močno spodbudile sodelovanje med državo in koroškimi občinami. Izrazil je tudi zadovoljstvo z zakonodajnimi prizadevanji vlade. Korektno sodelovanje med državo in občinami, pa tudi s koroškim poslancem Svobode, je izpostavil tudi župan Dravograda Anton Preksavec. Dodal je, da si bodo v dravograjski občini še naprej prizadevali za dobro sodelovanje z vlado in ministrstvi. Slovenjegraški župan Tilen Klugler je posebej pohvalil takojšen in učinkovit odziv vladne ekipe po poplavah. Izrazil pa je željo, da bi z odpravo zapletenih in dolgih birokratskih postopkov pospešili obsežno sanacijo, s čimer se je strinjal tudi župan Prevalj dr. Matic Tasič, ki je poudaril tudi nujnost pospešenega izvajanja aktivnosti pri izgradnji 3. razvojne osi.

Aktualna vlada za razliko od svojih predhodnic ne ostaja zgolj pri
političnih obljubah
Vodja poslanske skupine Svoboda mag. Nataša Avšič Bogovič je pritrdila opozorilom županov in potrdila izjemen pomen 3. razvojne osi za prihodnji gospodarski in tudi siceršnji razvoj Koroške. Spomnila je, da so se za razliko od prejšnjih vlad, ki so ostajale le pri političnih obljubah, s prihodom vladne ekipe dr. Roberta Goloba končno začela gradbena dela na razvojni osi. »Vesel sem, da v tem sklicu kot koroški poslanec največje vladne stranke nimam težav z zastopanjem interesov regije, saj me pristojni, prav tako tudi poslanske kolegice in kolegi, veliko bolje razumejo in tudi podpirajo, kar kaže na to, da v vladi in koaliciji Koroški v tem mandatu, po poplavah pa še posebej, posvečamo precej večjo pozornost, kot smo je bili Korošci deležni v prejšnjih desetletjih, kar se kaže tudi v najbrž rekordnih zneskih, ki jih zagotavljamo za regijo v proračunu,« je poudaril koroški poslanec Svobode Dušan Stojanovič. Tako je bilo za interventne in izredne ukrepe po poplavah zagotovljenih skupaj več kot 171,4 milijona evrov. Skupna vrednost načrta sanacije za leti 2025 in 2026 znaša 88,9 milijona evrov. Obseg investicij v ukrepe za zmanjšanje poplavne ogroženosti skupaj znaša 17,4 milijona evrov, iz kohezijskih sredstev pa je za ta namen koroškim občinam dodeljenih 38,6 milijona evrov.
Vesel sem, da v tem sklicu kot koroški poslanec največje vladne stranke nimam težav z zastopanjem interesov regije, saj me pristojni, prav tako tudi poslanske kolegice in kolegi, veliko bolje razumejo in tudi podpirajo, kar kaže na to, da v vladi in koaliciji Koroški v tem mandatu, po poplavah pa še posebej, posvečamo precej večjo pozornost, kot smo je bili Korošci deležni v prejšnjih desetletjih, kar se kaže tudi v najbrž rekordnih zneskih, ki jih zagotavljamo za regijo v proračunu.
Koroško gospodarsko bremeni prostorska in infrastrukturna problematika
Ob tem je poslanec Stojanovič opozoril, da se koroško gospodarstvo sooča tako s prostorsko kot z infrastrukturno problematiko: »Umeščanje v prostor v ozkih dolinah predstavlja težavo tako za cestno in železniško infrastrukturo kot tudi za gospodarstvo, saj je težko najti zemljišča za potrebe novih industrijskih ali obrtnih con. Koroški gospodarstveniki zato posebej opozarjajo na slabo infrastrukturo, saj ta zmanjšuje njihovo konkurenčnost in jim otežuje poslovanje.« Po njegovih besedah »ni mogoče vsega urediti čez noč, vendarle pa ljudje opazijo trud aktualne vlade«. Izrazil je pričakovanje, da bo vladna ekipa prepoznala strateško zgodbo v obuditvi ideje o koroškem lesnem centru, hkrati pa izpostavil pomen gradnje hitre ceste ter obnove obstoječe cestne in železniške infrastrukture, in morda tudi izgradnje kraka železniške infrastrukture od Dravograda do Slovenj Gradca. Prav tako se je zavzel za vzpostavitev regijskega zavetišča za živali in najavil svojo poslansko pobudo glede zagotavljanja finančnih sredstev za izgradnjo zavetišča.
Umeščanje v prostor v ozkih dolinah predstavlja težavo tako za cestno in železniško infrastrukturo kot tudi za gospodarstvo, saj je težko najti zemljišča za potrebe novih industrijskih ali obrtnih con. Koroški gospodarstveniki zato posebej opozarjajo na slabo infrastrukturo, saj ta zmanjšuje njihovo konkurenčnost in jim otežuje poslovanje.
Slovenjegraška bolnišnica vstopa v pomembne investicije
Direktor slovenjegraške bolnišnice Vladimir Topler je v pogovoru s poslankami in poslanci izrazil zahvalo za obseg kohezijskih sredstev, ki jih je vlada namenila bolnišnici in ji s tem omogočila izvedbo pomembnih investicij. Med temi so: obnova kuhinje (dobra 2,8 milijona evrov), nakup drage medicinske opreme (nekaj več kot 5,6 milijona evrov), v Načrt razvojnih programov se umešča tudi odstranitev objekta Klošter in izgradnja novega objekta (dobrih 53,5 milijona evrov), prizidek k urgenci (približno 829.000 evrov) in prizidek k lekarni (nekaj manj kot 3,2 milijona evrov). Sicer se bolnišnica sooča z okoli 18,6 milijona evrov kumulativne izgube. »Z vsemi močmi si prizadevamo za stabilizacijo poslovanja, a gre za zelo zahtevno nalogo. Zaenkrat najbolj stavimo na zniževanje stroškov dela,« je pojasnil direktor Topler.
Z vsemi močmi si prizadevamo za stabilizacijo poslovanja, a gre za zelo zahtevno nalogo. Zaenkrat najbolj stavimo na zniževanje stroškov dela.
Med prioritetami koroškega zdravstva skrb za strokovni kader
Terenska seja poslanske skupine Svoboda je vključevala tudi ogled popoplavnih sanacijskih del v dolini reke Meže ter obiska Fakultete za zdravstvene in socialne vede Slovenj Gradec in slovenjegraške enote Koroškega doma starostnikov. V Slovenj Gradcu se zaradi bolnišnice že desetletja zavedajo pomena izobraževanja zdravstvenega kadra. »Težava fakultete pa je v tem, da jo obravnavajo tako, kot to velja kot za zasebne fakultete, čeprav je njena ustanoviteljica izključno mestna občina. Oviro predstavlja tudi premajhno število dodeljeni vpisnih mest za redni študij,« je dejala dekanica fakultete dr. Danica Železnik.


Težava fakultete pa je v tem, da jo obravnavajo tako, kot to velja kot za zasebne fakultete, čeprav je njena ustanoviteljica izključno mestna občina. Oviro predstavlja tudi premajhno število dodeljeni vpisnih mest za redni študij.
Slovenj Gradec kliče po večjih kapacitetah doma starostnikov
»Kot največje koroško mesto in kot edina mestna občina na Koroškem ima Slovenj Gradec seveda večje potrebe po kapacitetah v domu starostnikov, zato bi bilo treba povečati kapacitete doma, za kar se v Svobodi pri ministrstvu za solidarno prihodnost trudimo zagotoviti potrebna sredstva za izgradnjo nadzidka. Projekt je v pripravi, razmerja lahko hitro definiramo, potrebujemo le še proračunska sredstva, s katerimi bi lahko pristopili k izvedbi,« je pojasnil poslanec Stojanovič.
Kot največje koroško mesto in kot edina mestna občina na Koroškem ima Slovenj Gradec seveda večje potrebe po kapacitetah v domu starostnikov, zato bi bilo treba povečati kapacitete doma, za kar se v Svobodi pri ministrstvu za solidarno prihodnost trudimo zagotoviti potrebna sredstva za izgradnjo nadzidka. Projekt je v pripravi, razmerja lahko hitro definiramo, potrebujemo le še proračunska sredstva, s katerimi bi lahko pristopili k izvedbi.
Slovenjegraški mestni svetniki Svobode najbolj dejavni
Poslanke in poslanci Svobode pa so obisk Koroške izkoristili tudi za srečanje s strankinimi lokalnimi odbori in občinskimi svetniki. V 25-članskem slovenjegraškem mestnem svetu deluje petčlanska svetniška skupina Svobode, ki je po statističnih podatkih najbolj dejavna, z največ pobudami in predlogi. Mestni svet nima formalne koalicije, zato je lahko Svoboda pri svojem delovanju zelo avtonomna in transparentna, do odločitev občinskega vodstva vzdržuje konstruktivno distanco, podpira dobre projekte in nasprotuje morebitnim slabim odločitvam. »Tako glasove podpore namenimo zgolj ukrepom in projektom, ki gredo nedvomno v dobro ljudi,« je še poudaril vodja strankinega slovenjegraškega odbora Boris Raj.
Tako glasove podpore namenimo zgolj ukrepom in projektom, ki gredo nedvomno v dobro ljudi.