Odbor državnega zbora za infrastrukturo, okolje in prostor je včeraj na pobudo Svobode opravil razpravo o novem sistemu obračunavanja omrežnine. Čeprav novi omrežninski sistem temelji na sprejetem aktu Agencije za energijo, na katerega vlada in državni zbor nimata neposrednega vpliva – kot tudi ne na delovanje agencije same – je parlamentarni odbor sprejel sklepe, v katerih omenjeno agencijo poziva k naslednjim ukrepom:
- Odbor za infrastrukturo, okolje in prostor (v nadaljevanju Odbor), poziva Agencijo za energijo, da sprejme ukrepe s katerimi bi prilagodila razmerja med letno in zimsko tarifo omrežnin za gospodinjske porabnike na način, da v čim večji meri zmanjša negativen učinek prehoda v zimsko obdobje za odjemalce.
- Odbor poziva Agencijo za energijo k oblikovanju ukrepov, ki bodo stimulirali porabnike k uporabi tehnologij zelenega prehoda na način, da ne bodo zaradi uporabe le teh deležni višjih stroškov omrežnin, ter naj novo metodologijo prilagodi na način, ki bo stimuliral prilagajanje odjema, ne pa kaznoval neprilagajanja.
- Odbor poziva Agencijo za energijo, da uvede prehodno obdobje pri uveljavljanju nove metodologije obračuna omrežnin, dokler ne bo odjemalcem zagotovljena možnost sprotnega vpogleda v trenutno porabo ter moč odjema.
- Odbor poziva agencijo za energijo, da v roku desetih dni pripravi natančno analize vplivov do sedaj uveljavljenih sprememb obračuna omrežnin na podlagi nove metodologije na vse odjemne skupine gospodarstva in gospodinjstva.
- Odbor poziva Agencijo za energijo, da se vsem poslovnim odjemalcem, še posebej malim poslovnim odjemalcem, omogoči dveletno prehodno obdobje do uveljavitve nove metodologije obračuna omrežnin, ki naj jih uvaja postopoma.
- Odbor poziva Agencijo, da se v roku desetih dni opredeli do danes sprejetih sklepov ter do drugega sklepa sprejetega na seji tega odbora dne 18.10.
- Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo se vezano na skupna pravila EU glede notranjega trga električne energije predlaga preučitev vloge regulatornega organa in njihovih pristojnosti po EU ureditvi in primerjava te ureditve z ureditvijo zadevnih vsebin po slovenski zakonodaji. Pri ugotavljanju relevantnih okoliščin EU ureditve naj se upošteva tudi prakso sodišča EU.
Sprejeti sklepi sledijo in nadgrajujejo sklepe, ki jih je Odbor državnega zbora za infrastrukturo, okolje in prostor že sprejel sredi preteklega meseca, pa jih Agencija za energijo ni upoštevala, niti se nanje ni odzvala.
Tudi takrat smo namreč v Svobodi menili, da bi zaradi lažjega prehoda na novi način obračuna omrežnine za gospodinjske in male poslovne odjemalce, predvsem v višji (zimski) sezoni, bila smiselna – vsaj za določeno prehodno obdobje – sprememba in prilagoditev višine tarifnih postavk na način, da bodo razlike med časovnimi bloki in sezonama manjše.
Tako bi se lahko zmanjšale velike razlike na računih za gospodinjske in male poslovne odjemalce med višjo (zimsko) sezono in nižjo (poletno) sezono, vsaj v začetnem obdobju uvedbe. S tem bi se smiselno upoštevalo tudi nekatere druge, širše družbene vidike spremembe obračuna omrežnine, kot so na primer višji stroški ogrevanja v zimskem času in vpliv omrežnine na inflacijo.