Koalicijska novela prepoveduje uporabo nacističnih in fašističnih simbolov
Za razliko od večine demokratičnih evropskih držav Slovenija doslej ni imela zakonodaje, ki opredeljuje odnos do zločinskih ideologij in okupatorskih organizacij iz druge svetovne vojne. Nesprejemljivo pravno vrzel je državni zbor končno zapolnili s sprejetjem novele zakona o varstvu javnega reda in miru. S pripravo novele so se koalicijske poslanske skupine na čelu s Svobodo enotno odzvale na številne pobude, naj se v naši državi zakonsko prepove uporabo nacističnih, fašističnih, domobranskih in ustaških simbolov.
Poslanke in poslanci Svobode so v parlamentarni razpravi opozorili, da je v zadnjih letih tako v Sloveniji kot tudi drugod po Evropi opaziti zaskrbljujoč trend oblikovanja družbenega stanja, kjer se pod pretvezo svobode izražanja in pluralnosti mnenj poleg izvajanja sovražnega govora dopušča tudi širjenja idej nacizma in fašizma, ki sta odgovorna za najhujše kršitve človekovih pravic v sodobnejši zgodovini. Zato se je naš poslanec dr. Martin Premk kot prvopodpisani pod novelo zavzel za uvrstitev Slovenije med države, ki so v opomin na trpljenje zaradi obeh zločinskih ideologij prepovedale njuno poveličevanje in odobravanje.
Pravica svobode izražanja sega do meja drugih človekovih pravic
Svoboda govora je eden od konstitutivnih gradnikov pravne države, ki zagotavlja pluralno, odprto in solidarno družbo. Ni pa mogoče spregledati, da tako Evropska konvencija o človekovih pravicah kot slovenska ustava pravice do svobode izražanja ne pojmujeta kot absolutne pravice in da je ta omejena s pravicami drugih. Tudi svoboda izražanja je namreč varovana le do meja varstva drugih človekovih pravic in svoboščin ter pravic drugih oseb.
Poslanec Svobode dr. Martin Premk: »Letos smo bili na ulicah našega glavnega mesta priča zloveščim prizorom, ki jih poznamo iz najtemačnejših časov naše zgodovine, pa si nismo mislili, da jih bomo morali še kdaj gledati.«
Letos smo bili na ulicah našega glavnega mesta priča zloveščim prizorom, ki jih poznamo iz najtemačnejših časov naše zgodovine, pa si nismo mislili, da jih bomo morali še kdaj gledati.
Novela med drugim prinaša novi 20.a člen, ki določa: »Kdor na javnem kraju nosi, obeša, razkazuje, vzklika, izvaja, distribuira, objavlja ali kako drugače uporablja pozdrave, himne oziroma pesmi, zastave, uniforme, znake, parole oziroma gesla in druge oznake ter z njimi povezana slikovna in avdiovizualna gradiva, ki so značilni za nacizem, fašizem ter njune kolaborantske organizacije iz časa druge svetovne vojne, z namenom poveličevanja, odobravanja ali spodbujanja nacistične ali fašistične ideologije, in s takšnim ravnanjem koga vznemirja ali razburja ali ogroža, se kaznuje z globo od 500 do 1000 evrov.«
Določbe novele zakona o varstvu javnega reda in miru torej govorijo o nacizmu in fašizmu kot o zločinskih in nasilnih ideologijah. Oznaka totalitarni se namreč uporablja za režime in ne za ideologije, saj je lahko vsaka ideologija že sama po sebi totalitarna. Tudi krščansko ideologijo lahko razumemo kot totalitarno ideologijo, saj priznava le svoje ideje, kar pa ne pomeni, da gre za nasilno ideologijo.
Nacizem in fašizem najprej navdušita butaste, nato pa odstranita pametne
Poslanec Premk je v razpravi spomnil tudi na grozovite prizore letos poleti v Ljubljani, ko je skupina neonacistov paradirala po prestolnici, grozila ljudem, vzklikala nacistična gesla, na družbenih omrežjih pa širila posnetke o svojem izživljanju nad domnevnimi migranti: »Kot je dejal filozof Bertrand Russell, se fašizem in nacizem začneta tako, da najprej navdušita butaste, potem pa odstranita pametne. Vsak poskus poveličevanja zločinskih ideologij je zato treba v kali zatreti. Z novelo želimo storiti prav to – zagotoviti varnejšo in bolj strpno družbo ter ubraniti demokratične vrednote.« Prav zgražanje javnosti in zahteve po spremembi, ki so sledile pohodu skrajno desnih skupin v Ljubljani, so bile eden od glavnih razlogov za pripravo novele.
Vsak poskus poveličevanja zločinskih ideologij je zato treba v kali zatreti.
Poslanec Svobode mag. Darko Kranjc: »Če želimo ohraniti demokratično družbo, ki naj bo varna in strpna in bo temeljila na spoštovanju človekovih pravic in svoboščin, moramo preprečiti ponovno širjenje nasilnih, zločinskih ideologij, kot sta nacizem in fašizem.«
Če želimo ohraniti demokratično družbo, ki naj bo varna in strpna in bo temeljila na spoštovanju človekovih pravic in svoboščin, moramo preprečiti ponovno širjenje nasilnih, zločinskih ideologij, kot sta nacizem in fašizem.
Poveličevanje nacističnih, fašističnih in okupatorskih gibanj torej ne predstavlja zgolj potencialnega posega v dostojanstvo nekaterih posameznikov, temveč pomeni napad na same temelje ustavne demokracije, na katerih temelji sodobna Evropa in tudi samostojna Slovenija. »Z novelo se ne želimo vračati v zgodovino, ampak smo se z njo odzvali na zlovešči ljubljanski incident. Na žalost pa prav neonacistične skupine zelo rade in pogosto izrabljajo zgodovino iz časa pred drugo svetovno vojne in do konca te vojne, ko sta bila nacizem in fašizem očitno samo začasno poražena,« je poudaril Premk.
Z novelo se ne želimo vračati v zgodovino, ampak smo se z njo odzvali na zlovešči ljubljanski incident.
Sramotna naslovnica Demokracije grobo žali človekovo dostojanstvo
Sicer so v časniku Demokracija sprejetje novele pospremili z naslovnico, ki predstavlja grobo žalitev vseh, ki so se borili proti nacizmu in fašizmu. Na naslovnici so tri naše poslanke – mag. Urška Klakočar Zupančič, ki je tudi predsednica državnega zbora, Tamara Vonta in Lena Grgurevič – upodobljene v nacističnih uniformah, kar je sramoten poskus diskreditacije tistih, ki si prizadevajo za boljšo prihodnost Slovenije. »Eno od osnovnih pravil nacistične propagande je, da moraš tistega, česar si sam kriv, obtožiti nasprotnika. Tisti, ki že desetletja sejejo sovraštvo, laži, nestrpnost in izključevanje, so sedaj naše poslanke, ki se z vsem srcem borijo proti temu, obtožili nacizma in jih narisali v nacističnih uniformah. Preprosto ogabno je to,« se je na naslovnico odzval Premk. Po njegovih besedah je jasno, kaj bo sledilo objavi takšne naslovnice. »Za politika v nacizmu ne rabiš posebne bistroumnosti, ampak zgolj trden značaj. Tako lahko pričakujemo, da bodo tisti, ki so naše poslanke tega obtožili, to zanikali, se sprenevedali in na vse načine ponavljali laži. Kdo stoji za naslovnico, pa ni težko ugotoviti, to je SDS.«
Tisti, ki že desetletja sejejo sovraštvo, laži, nestrpnost in izključevanje, so sedaj naše poslanke, ki se z vsem srcem borijo proti temu, obtožili nacizma in jih narisali v nacističnih uniformah. Preprosto ogabno je to.