Državni zbor je z enotno koalicijsko podporo sprejel vladno novelo zakona o dolgotrajni oskrbi, ki omogoča enostavnejši prehod v novi sistem dolgotrajne oskrbe. Zakon, ki je bil sprejet leta 2021, torej v času prejšnje vlade Janeza Janše, je namreč vseboval več pomanjkljivosti, ki so oteževale njegovo učinkovito izvajanje. Posebej veliki oviri sta predstavljala nezadostni finančni okvir in nejasna določitev pristojnosti med različnimi deležniki.

Le dolgoročno stabilno financiranje dolgotrajne oskrbe omogoča nemoteno izvajanje storitev 

Novela zato prinaša pomembne spremembe: učinkovitejšo organizacijo in financiranje dolgotrajne oskrbe ter večjo dostopnost storitev in krepitev domače oskrbe. Tako novela določa vzpostavitev stabilnega in trajnostnega načina financiranja dolgotrajne oskrbe, kar bo omogočilo nemoteno izvajanje storitev; uvaja jasnejše kriterije za upravičenost do storitev in povečuje dostopnost za uporabnike, zlasti za tiste z najnižjimi dohodki; ter daje posebni poudarek razvoju storitev, ki omogočajo oskrbo na domu, kar je v skladu z željami večine uporabnikov in pripomore k razbremenitvi institucionalnih kapacitet. 

Poglavitna namena novele sta torej boljša podpora uporabnikom dolgotrajne oskrbe in dolgoročna stabilnost sistema. »Člene, ki smo jih s to novelacijo nadgradili, smo oblikovali na podlagi odzivov stroke, terena in uporabnikov, da bi sistem postal kar najbolj življenjski in operativen,« je pojasnil minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac. Po njegovih napovedih pa bo že v začetku leta 2025 sledilo sprejetje še ene novele zakona, ki bo vsebovala tudi več vsebinskih dopolnitev – med drugim bodo pravico oskrbovalca družinskega člana lahko po novem koristili tudi upokojenci. 

Minister za solidarno prihodnost Simon Maljevac: »Med spremembami, ki jih najdemo v noveli, pa želim najbolj glasno poudariti tisto, ki se nanaša na družine z otroki invalidi, posebno na družine z otroki invalidi. Po novi ureditvi lahko starši invalidne osebe avtomatično prehajajo v sistem dolgotrajne oskrbe kot oskrbovalci družinskega člana, brez dodatnih postopkov in preverjanj, brez dodatnih ocen upravičenosti in brez dodatne birokracije.« 

Po novi ureditvi lahko starši invalidne osebe avtomatično prehajajo v sistem dolgotrajne oskrbe kot oskrbovalci družinskega člana

S skrbjo za starejše gradimo pravično in humano družbo 

Poslanke in poslanci Svobode so v razpravi izrazili prepričanje, da je sprejeta novela pomembni korak k vzpostavitvi sodobnega, pravičnega in učinkovitega sistema dolgotrajne oskrbe. »Gre za izraz naše odgovornosti do vseh, ki so v preteklosti prispevali k razvoju družbe in si zaslužijo dostojno staranje ter podporo, kadar jo potrebujejo. S podporo noveli prispevamo k vzpostavitvi bolj pravične in humane družbe, v kateri bo vsakdo, ne glede na svoje življenjske okoliščine, deležen ustrezne oskrbe in podpore,« je zapisano v stališču poslanske skupine Svoboda. 

Gre za izraz naše odgovornosti do vseh, ki so v preteklosti prispevali k razvoju družbe in si zaslužijo dostojno staranje ter podporo, kadar jo potrebujejo

Ker postajamo dolgoživa družba – do leta 2030 bo že ena četrtina prebivalcev Slovenije starejših od 65 let -, bomo morali sprejeti družbeni dogovor in vsi prevzeti odgovornost. Če želimo vzpostaviti socialni steber oskrbe, bomo morali za to tudi nekaj več prispevati, bistveno pa je, da se bremena v družbi razdelijo pravično. Dolgotrajna oskrba bo dostopna vsakomur, in to ne glede na socialni položaj. Prav vsak uporabnik pa bo plačal manj, kot plača sedaj. »Starost, bolezen in življenje ne izbirajo med partijskimi izkaznicami. Vsi smo ali bomo slej ko prej uporabniki storitev dolgotrajne oskrbe. Naj v ospredju ne bo medstrankarsko obmetavanje, ampak razprava, ki bo v središče postavila dobrobit uporabnikov,« je pozval minister Maljevac. 

Vsi smo ali bomo slej ko prej uporabniki storitev dolgotrajne oskrbe.

Poslanka Svobode Sandra Gazinkovski: »Dolgotrajna oskrba je ključni steber socialne države, ki odraža našo zavezanost zagotavljanju dostojnega življenja za vse generacije, predvsem pa za najranljivejše skupine naše družbe: starejše in osebe z omejitvami v samostojnem življenju.« 

Dolgotrajna oskrba je ključni steber socialne države, ki odraža našo zavezanost zagotavljanju dostojnega življenja za vse generacije.

Sicer je minister tudi pozdravil amandma koalicijskih poslanskih skupin na čelu s Svobodo, ki zagotavlja, da se dvig plač v domovih za starejše, ki je bil dosežen s plačno reformo, ne bo prevajal v višje oskrbnine in stroške uporabnikov. Kritje razlike bo pokrito v državnem proračunu. 

Zadnji video posnetki

Oglejte si video izjave, posnetke in nagovore o različnih temah in politikah Gibanja Svoboda. V Svobodi zagovarjamo osebni pristop.

Preglej celotno video galerijo
Urška Klakočar Zupančič: Sem trn v peti
Marjan Šarec na osrednji proslavi ob dnevu Rudolfa Maistra v Kamniku
Borut Sajovic: Kaj nam je povedal Maister?
Robert Golob: Naše prioritete so podprte in se odražajo tudi v proračunu