Poslanica predsednice Državnega zbora mag. Urške Klakočar Zupančič ob mednarodnem dnevu boja proti nasilju nad ženskami.
Nasilje nad ženskami je odraz neenakosti med spoloma ter ena izmed najbolj pogostih kršitev človekovih pravic. Po svetu v povprečju vsak dan umre 140 žensk in deklet. Storilci teh zavržnih zločinov pa prihajajo iz njihovih družin. Nobena država ali skupnost ni imuna na ta problem, ki se na žalost še povečuje.
Kot poudarja generalni sekretar Združenih narodov, krize zaradi konfliktov, podnebnih sprememb in lakote še poglabljajo neenakosti. Grozljivo spolno nasilje se uporablja kot orožje vojne. Ženske in dekleta se soočajo tudi z valom spletnega mizoginizma. Prepogosto se dogaja, da se pravne zaščite ukinjajo, ali sistematično teptajo človekove pravice.
V Sloveniji je vsaka druga ženska in deklica, starejša od 15 let, doživela eno od oblik nasilja.
V Sloveniji je vsaka druga ženska in deklica, starejša od 15 let, doživela eno od oblik nasilja. Najpogostejše je psihično nasilje, skoraj četrtina pa je doživela tudi fizično nasilje. Ob teh zaskrbljujočih podatkih je največja napaka skupnosti, če nojevsko potiskamo glavo v pesek, ali da tovrstna dejanja celo poskušamo relativizirati. Nasilje nad ženskami je zločin. Kot takega ga moramo tudi obravnavati in nanj reagirati in sankcionirati.
Navedeni zaskrbljujoči podatki so alarm, da razvoj odnosov v naši skupnosti ne gre v pravo smer. Hkrati pa morajo biti spodbuda, da vsak pri sebi in vsi skupaj, gradimo strpno, sočutno in vključujočo družbo, v kateri ne bo prostora za nasilje.