Na Ministrstvu so danes pojasnili vsebino in pomen dveh ključnih zakonov, ki bosta pomembno izboljšala pravice in varnost pacientov v Sloveniji.

Po besedah ministrice za zdravje, dr. Valentine Prevolnik Rupel, gre za zakona, ki naslavljata ključne izzive v zdravstvu in odpravljata pomembne neenakosti.

Zakon o zagotavljanju kakovosti v zdravstvu: boljši nadzor in večja varnost

Zakon o zagotavljanju kakovosti v zdravstvu postavlja trdne temelje za bolj sistematično in transparentno upravljanje kakovosti ter varnosti v slovenskem zdravstvenem sistemu. Ministrica Prevolnik Rupel je izpostavila, da bo zakon poenotil spremljanje in poročanje o kakovosti zdravstvenih storitev, kar bo pripomoglo k vzpostavitvi zaupanja med pacienti in zdravstvenimi delavci.

V skladu z zakonom se bo vzpostavila celovita struktura za upravljanje kakovosti, ki vključuje:

  • Agencijo RS za kakovost – ključni organ za spremljanje in objavljanje podatkov o kakovosti,
  • Svet za kakovost pri ministrstvu za zdravje,
  • Komisije za kakovost pri izvajalcih zdravstvenih dejavnosti ter
  • Pooblaščence in predstavnike vodstva za kakovost na ravni posameznih izvajalcev.

“Ta struktura je pomembna, da pridobimo zanesljive in primerljive podatke med izvajalci ter omogočimo vpogled v kakovost in varnost storitev za paciente,” je pojasnila ministrica.

Med pomembnimi spremembami, ki jih zakon prinaša, je tudi anonimnost za zdravstvene delavce, kar omogoča bolj odprto poročanje o varnostnih incidentih brez strahu pred sankcijami. To bo izboljšalo varnost pacientov in omogočilo, da se iz napak učimo ter jih odpravimo.

Pravica do pozabe: konec diskriminacije za prebolele paciente

Drugi ključni zakon naslavlja dolgoletno težavo diskriminacije pacientov, ki so preboleli resne bolezni, kot so rak, okužba z virusom HIV ali hepatitis C. Zakon o pravici do pozabe določa, da zavarovalnice in banke pri sklepanju pogodb od teh oseb ne smejo več zahtevati podatkov o prebolelih boleznih.

“To je izjemno pomembno, saj zakon odpravlja neenakost in omogoča, da si tisti, ki so preboleli raka ali druge bolezni lahko enakovredno uredijo zavarovanja in kredite,” je dejala ministrica. Dodala je, da zakon pacientom vrača dostojanstvo in pravico do enakopravnega obravnavanja.

Pomemben korak za prihodnost slovenskega zdravstva

S sprejetjem teh dveh zakonov Slovenija krepi svojo zavezanost k varnemu, pravičnemu in kakovostnemu zdravstvenemu sistemu. Zakon o zagotavljanju kakovosti prinaša večjo preglednost in izboljšuje standarde v zdravstvu, medtem ko zakon o pravici do pozabe odpravlja krivice, ki so jih do zdaj doživljali mnogi pacienti, ki so preboleli najtežje bolezni.

Ministrstvo za zdravje poudarja, da je to šele začetek, saj bodo vzpostavljene strukture in mehanizmi omogočili nadaljnje izboljšave. Pacienti in zdravstveni delavci bodo tako kmalu občutili pozitivne učinke teh pomembnih sprememb, ki so jih slovenski državljani dolgo čakali.

Zadnji video posnetki

Oglejte si video izjave, posnetke in nagovore o različnih temah in politikah Gibanja Svoboda. V Svobodi zagovarjamo osebni pristop.

Preglej celotno video galerijo
Marjan Šarec na osrednji proslavi ob dnevu Rudolfa Maistra v Kamniku
Borut Sajovic: Kaj nam je povedal Maister?
Robert Golob: Naše prioritete so podprte in se odražajo tudi v proračunu
Gospod Netanjahu, ustavite to vojno zdaj!