Branja kolumn poslanca SDS Zvoneta Černača v Pivškem listu se vselej lotim z optimizmom, da bom v njih naletel na konstruktivno kritiko zdajšnje koalicije. Žal pa se je moje pričakovanje, da bom priča politični korektnosti največje opozicijske stranke vselej doslej izkazalo za nerealno. Poslanski kolega namreč iz zapisa v zapis vztraja pri znanem vzorcu metanja polen pod noge, ki vsebuje dva ključna pristopa: konkurentu očitaj napake, ki jih imaš sam; obenem pa z neutrudnim ponavljanjem neresnic tem priskrbi lažni sij resnic.
Vlada dr. Roberta Goloba je naredila konec tem nedemokratičnim praksam SDS.
Doslej je SDS vodila že tri vlade, vsakokrat pa se je povzpela na oblast z obsežnim naborom obljub. Kakšna je bila potem realnost? Nizali so se v veliki meri neživljenjski ukrepi, ki niso prinesli rešitev sistemskih težav. Zdajšnja koalicija na čelu z Gibanjem Svoboda je zato ob prevzemu mandata leta 2022 med drugim naletela na zdravstvo, ki je bilo tik pred kolapsom, na kadrovsko shirano šolstvo, kot tudi na neučinkovit in krivičen javni plačni sistem. Posebej pa velja spomniti, da je bilo obdobje tretje Janševe vlade v letih 2020-2022 čas »nenormalnosti«, ki ni bila le posledica covidne krize, temveč še bolj tega, da so takratne vladne stranke zlorabile epidemijo za grob napad na demokracijo v državi. Ljudje niso pozabili zaplinjanja Ljubljane in preganjanja protestnikov z vodnim topom. Vlada dr. Roberta Goloba je naredila konec tem nedemokratičnim praksam SDS.
Kako se boriti proti neprestanemu ponavljanju neresnic? Zgolj in samo z resnico. Del te je tudi dejstvo, da je zdajšnja koalicija v Slovenijo vrnila želeno normalnost. Golobova vlada se je za razliko od svojih predhodnic takoj in temeljito lotila prenove vseh ključnih družbenih podsistemov, na čelu z javnim zdravstvom. Po 16-ih letih neuspešnih poskusov prejšnjih vladnih ekip je bila sprejeta plačna reforma, po kateri bo osnovna plača v prvem razredu enaka zakonsko določeni minimalni plači. Zdaj ima skoraj 30.000 zaposlenih v javnem sektorju plačo nižjo od minimalne. Reforma pa bo za čistilke, medicinske sestre in za druge preslabo nagrajene poklice zagotovila najmanj minimalno plačo, kar Janševim vladam nikoli ni uspelo.
V času Golobove vlade so se povišale tako pokojnine kot minimalna plača. Kljub energetski krizi zaradi vojne v Ukrajini in zahtevni obnovi po lanskoletnih uničujočih poplavah gospodarska rast v Sloveniji v zadnjih dveh letih občutno prehiteva povprečno rast v EU. Za reševanje človeških stisk, ki jih je povzročila naravna ujma, je država namenila že več kot 850 milijonov evrov. Večajo se investicije v inovacije in digitalizacijo, naraščajo tuje naložbe. Slovenija se krepi kot proizvodno in razvojno vozlišče švicarskih farmacevtov, japonska Yaskawa pa Kočevje spreminja v evropski center robotskih sistemov.
V času Golobove vlade so se povišale tako pokojnine kot minimalna plača.
Naša država se lahko pohvali tudi z eno najnižjih inflacij v Evropi, ki je globoko pod povprečjem. Tudi cene elektrike za gospodinjstva so v Sloveniji po zadnjih Eurostatovih podatkih med najnižjimi v EU. Poleg tega vlada z visokimi povprečninami lokalnim skupnostim daje možnost prihodnjega razvoja. Vse našteto pa je botrovalo k temu, da je predsednica Evropske centralne banke Christine Lagarde med nedavnim obiskom v Sloveniji našo državo označila za vzor vsem v Evropi. Gre za pomembno priznanje Golobovi vladi, ki je in bo stavila na normalnost v državi ter na razvoj in blaginjo v dobro ljudi.