»Umetna inteligenca je eno ključnih orodij digitalne preobrazbe. Njeno delovanje mora biti etično, varno in usmerjeno v zmanjševanje digitalnih neenakosti. Slovenija bo še naprej aktivno prispevala k mednarodnim razpravam in politikam ter si prizadevala za spodbujanje inovacij, sodelovanja in izmenjave znanja.« Ministrica za digitalno preobrazbo mag. Ksenija Klampfer.
Slovenija ostaja zavezana razvoju umetne inteligence in digitalne preobrazbe.
Pariz je namreč te dni središče globalne razprave o prihodnosti umetne inteligence (UI). Več kot 60 uglednih evropskih podjetij je združilo moči v iniciativi EU AI Champions Initiative, katere cilj je pospešiti razvoj in uporabo UI ter Evropi zagotoviti vodilno vlogo na tem področju. Z obsežno investicijo v vrednosti 150 milijard evrov v naslednjih petih letih nameravajo izboljšati produktivnost, odpornost in gospodarsko suverenost Evrope, predvsem v sektorjih proizvodnje, energetike in obrambe.
Med ključnimi udeleženci dvodnevnega mednarodnega akcijskega vrha o umetni inteligenci je tudi slovenska ministrica za digitalno preobrazbo, mag. Ksenija Klampfer. V Parizu se je srečala s predstavniki vlad, industrije in mednarodnih organizacij, s katerimi je razpravljala o prihodnosti UI, digitalne infrastrukture in čezmejnega sodelovanja.
Slovenija krepi vlogo v mednarodnem sodelovanju
Ministrica Klampfer se je v sklopu vrha udeležila neformalnega ministrskega srečanja Globalnega partnerstva za umetno inteligenco (GPAI), kjer so sodelovali tudi Emmanuel Macron, kanadski premier Justin Trudeau in drugi svetovni voditelji. Tema razprav je bila prihodnost umetne inteligence in njena vloga pri digitalni preobrazbi. Ključna pozornost je bila namenjena vprašanju zaupanja vredne umetne inteligence, ki temelji na smernicah OECD.

Poleg tega se je ministrica sestala s predstavniki Gospodarske zbornice ZDA, kjer so razpravljali o čezatlantskem sodelovanju na področju UI, predvsem z vidika etike in zakonodajnih okvirov. Posebno pomembna je bila tudi razprava o novih ameriških pravilih glede izvoza UI čipov, ki bodo imela vpliv na evropski digitalni sektor.
Sodelovanje s ključnimi akterji na področju UI
Ministrica se je v Parizu srečala tudi z generalno sekretarko Mednarodne telekomunikacijske zveze (ITU) Doreen Bogdan-Martin. Osrednja tema pogovora je bila krepitev sodelovanja med ITU in slovenskimi podjetji, pri čemer je poseben poudarek namenila širitvi dostopnosti interneta, razvoju satelitske povezljivosti in digitalizaciji javnih storitev. Slovenija si prizadeva za varen, odprt in cenovno dostopen internet za vse.
Eden od vrhuncev obiska je bilo srečanje ministrice z direktorjem Mednarodnega raziskovalnega centra za umetno inteligenco (IRCAI) Johnom Shawe-Taylorjem. Tema pogovorov je bila globalna vloga IRCAI pri razvoju umetne inteligence ter priprave na prvo Mednarodno olimpijado o umetni inteligenci, ki bo potekala v Sloveniji. Ta dogodek bo ključnega pomena za spodbujanje inovacij in talentov na področju UI.