Poslanska skupina Svoboda se je v okviru februarske terenske seje na povabilo poslanke Jožice Derganc odpravila na Dolenjsko.

Osrednji dogodek je bila okrogla miza v Šentjerneju, na katero je Svoboda povabila župane 12 občin: Novo mesto, Šentjernej, Šmarješke Toplice, Dolenjske Toplice, Škocjan, Straža, Trebnje, Šentrupert, Mokronog – Trebelno, Mirna peč, Mirna in Žužemberk. V živahni razpravi so župani opozorili na ključne izzive, s katerimi se že več let soočajo v občinah in regiji. Posebej so izpostavili pomen projekta tretje razvojne poti in nasploh problematiko cestne infrastrukture, težave na področju prostorskega načrtovanja ter dograditev vodovodnega in kanalizacijskega omrežja. Po pričakovanju je bilo veliko govora tudi o reševanju romske problematike. Kot je poudaril poslanec Branko Zlobko, je reševanje vprašanja romske skupnosti izrazito medresorska naloga, ki je lahko uspešna le ob pravem dialogu in sodelovanju vlade oziroma pristojnih ministrstev in lokalnih skupnosti. Problematika namreč vključuje več povezanih področij: vzgoja in izobraževanje, sociala, zdravstvena oskrba, zaposlovanje, ureditev bivanjskih razmer, vključevanje v javno življenje, kultura sobivanja, spoštovanje zakonodaje, itd. Župane pa je zanimala tudi predvidena uvedba nepremičninskega davka.

Vlada s svojim delom izraža posluh za potrebe lokalnih skupnosti

Poslanke in poslanci na čelu z vodjo mag. Natašo Avšič Bogovič so izrazili polno razumevanje za županska opozorila ter obljubili pomoč pri izpeljavi lokalnih in regijskih projektov. Avšič Bogovič je tudi poudarila, da je vlada dr. Roberta Goloba s svojim delom pokazala posluh za potrebe lokalnih skupnosti in regij. Tako je iz državnega proračuna občinam namenila 771,33 evra povprečnine na prebivalca, kar je rekord v zgodovini samostojne Slovenije. S tem občinam ostaja več denarja za investicije in razvojne projekte.

Poslanska ekipa obiskala novomeško Krko

Med osrednjimi dogodki terenske seje na Dolenjskem je bil tudi obisk novomeške tovarne zdravil Krka. Uprava družbe na čelu z njenim predsednikom Jožetom Colaričem je poslanski skupini Svoboda predstavila poslovne rezultate za leto 2024, ko je skupina Krka zabeležila največjo prodajo od ustanovitve pred dobrimi sedmimi desetletji. Rast je dosegla na večini prodajnih trgov, največjo pa v regiji Vzhodna Evropa. Krka je lani registrirala 22 novih izdelkov in na različnih trgih končala več kot 1000 registracijskih postopkov, s čimer je pomembno dopolnila ponudbo svojih izdelkov.

»Naložbe v skupini Krka so lani znašale 117 milijonov evrov. Namenjene so bile povečanju in tehnološkemu izboljšanju proizvodnje, razvoja in zagotavljanja kakovosti ter s tem krepitvi ključnih elementov Krkinega poslovnega modela vertikalne integracije,« je pojasnil Colarič. Po njegovih besedah so novembra lani v objavi rezultatov poslovanja tudi predstavili načrte za leto 2025: »Prodaja bo prvič v Krkini zgodovini presegla dve milijardi evrov. Ob nadaljevanju trendov iz lanskega leta verjamemo, da bo letošnje poslovanje še uspešnejše. Načrtovani čisti dobiček za leto 2025 smo zato povečali na 365 milijonov evrov. V letu 2025 načrtujemo za 150 milijonov evrov naložb, kar je za 28 odstotkov več, kot smo jih realizirali lani.«

Družba Krka znova beleži rast prodaje in dobička

Avšič Bogovič se je upravi Krke zahvalila za prijazen sprejem: »Družba Krka je paradni konj našega gospodarstva, ki vsako leto znova beleži rast tako v prodaji kot pri dobičku. Za takimi uspehi stoji vodstvo z vizionarskim pogledom naprej in celotna ekipa, ki verjame v skupno vizijo. Zato smo v Svobodi prepričani, da boste z odličnim poslovanjem nadaljevali tudi v prihodnje.« Poslanke in poslanci so si tudi ogledali Krkine proizvodne prostore, ki jih odlikuje najsodobnejša tehnologija.

Vladni ukrepi prispevali k zglednemu stanju slovenskega gospodarstva

Po besedah Avšič Bogovič je slovensko gospodarstvo v mnogih pogledih lahko zgled celotni Evropi: »Glede na rekordne dobičke podjetij, eno najnižjih stopenj brezposelnosti in eno višjih gospodarskih rasti v Evropi lahko z gotovostjo trdimo, da sedanja vlada ustvarja poslovno okolje, ki je stimulativno ter mu vlagatelji globoko zaupajo.« Da tuji vlagatelji zaupajo Sloveniji, dokazujejo številne pomembne naložbe, ki so tudi rezultat vladnega dela. Poveden primer je novomeški Revo, saj je izmed več evropskih držav, ki so bile v igri, francoski avtomobilski velikan Renault lani izbral prav Slovenijo za vzpostavitev obrata za proizvodnjo električnih Twingov. Država bo naložbo podprla s 40 milijoni evrov.

Tema pogovora z dolenjskimi župani tudi predvideni nepremičninski davek

Glede predvidenega nepremičninskega davka pa so poslanke in poslanci na okrogli mizi spomnili, da je vlada konec lanskega leta  predstavila izhodišča za drugi paket davčnih sprememb, ki vključujejo tudi nepremičninski davek na drugo in vse nadaljnje nepremičnine v višini 1,45 odstotka Gursovih ocen vrednosti nepremičnine. Z davčnimi prilivi iz tega naslova bo vlada razbremenila delo in dosegla dvoje: na najemniškem trgu se bo sprostilo več stanovanj – mlade družine bodo tako lažje prišle do svojega doma -, hkrati se bodo zaposlenim zvišale plače in se okrepila konkurenčnost gospodarstva.

Na seznamu obiskov tudi kulturne institucije

Sicer so si poslanke in poslanci Svobode za prvi postanek na poti po Dolenjski izbrali Trebnje, kjer so obiskali Galerijo likovnih samorastnikov. Ustanovitev galerije sega v leto 1971, na seznamu njenih nalog pa so tudi varovanje, hranjene, dokumentiranje in proučevanja naivne umetnosti. Poslanstvo galerije ni omejeno zgolj na regijo in državo, ampak z odmevnimi razstavami sega tudi v mednarodni prostor. Na terenski seji pa si je poslanska skupina ogledala tudi Muzej Lojzeta Slaka in Toneta Pavčka v Mirni Peči. V sodobnem interaktivnem muzeju je postavljena razstava o legendi narodno-zabavne glasbe Slaku, spominska zbirka pesnika Pavčka pa se nahaja v njegovi rojstni vasi Šentjurij na Dolenjskem. Slakovo življenje je bilo prežeto z glasbo – bil je virtuoz na diatonični harmoniki, pisec skladb in besedil ter ustanovitelj in vodja Ansambla Lojzeta Slaka. Pavček pa je bil velemojster tako intimne poetične izpovedi kot otroške in mladinske poezije.

Svoboda krepi mrežo strankinih lokalnih odborov in regijskih centrov

Pomembni del tudi tokratne terenske seje so bila srečanja poslanske ekipe s strankinimi lokalnimi odbori. V Svobodi se namreč dobro zavedamo, da je oblikovanje in sprejemanje uravnoteženih in vključujočih politik, ki nikogar ne puščajo zadaj, lažje, če se lahko zanesemo na močno in razvejano mrežo lokalnih odborov, regijskih centrov ter članov in članic iz vse Slovenije.

S 13 regijskimi centri in odbori v 140 občinah Svoboda le nekaj več kot dve leti od ustanovitve pokriva že 87 odstotkov prebivalstva v Sloveniji, kar odraža našo zavezanost k povezovanju in sodelovanju z državljani na lokalni ravni. Aktivnost svetniških skupin Svobode v občinah je med najvišjimi v državi, kar potrjuje predanost strankinega članstva k izboljšanju kakovosti življenja v lokalnih skupnostih. Kljub mladosti stranke se je pod njenim okriljem zbralo veliko posameznikov in posameznic, ki delijo njene vrednote in vizijo za prihodnost države.

Zadnji video posnetki

Oglejte si video izjave, posnetke in nagovore o različnih temah in politikah Gibanja Svoboda. V Svobodi zagovarjamo osebni pristop.

Preglej celotno video galerijo
Urška Klakočar Zupančič: Sem trn v peti
Marjan Šarec na osrednji proslavi ob dnevu Rudolfa Maistra v Kamniku
Borut Sajovic: Kaj nam je povedal Maister?
Robert Golob: Naše prioritete so podprte in se odražajo tudi v proračunu