»Učinkovita in posodobljena Slovenska vojska je eden od osrednjih stebrov državnosti Republike Slovenije in jamstvo njene neodvisnosti, suverenosti in ozemeljske celovitosti,« je poudaril ...
»Učinkovita in posodobljena Slovenska vojska je eden od osrednjih stebrov državnosti Republike Slovenije in jamstvo njene neodvisnosti, suverenosti in ozemeljske celovitosti,« je poudaril poslanec Svobode Miha Lamut. Prav zaradi spremenjenih varnostnih okoliščin, ki jih je prinesla ruska agresija na Ukrajino, jsmo v Gibanju Svoboda prepričani, da je resolucija o razvoju slovenske vojske, o kateri bodo poslanci odločali jutri, nujna. Ta bo zagotovila odgovore na izzive, ki jih prinašajo nove okoliščine in zahtevajo celovitejši pristop in sodelovanje. Strategija med drugim predvideva tudi posodobitev in povečanje helikopterske flote ter povečanje izdatkov za obrambo do leta 2030. S povečanimi sredstvi bo vojska lažje posodobila svojo opremo, se kadrovsko popolnila in tako modernizirala.
»Med drugim resolucija predvideva povečanje obrambnih izdatkov namenjenih za raziskave in razvoj v obrambnem sistemu,« je vsebino predstavil državni sekretar Damir Črnčec. Po njegovih besedah bo to pomagalo tudi slovenskemu gospodarstvu s področja obrambe, hkrati pa bo prispevalo k zadržanju visokoizobraženih kadrov v Sloveniji.
Državni sekretar Rudi Medved je spomnil, da je področje dela vojaka širše kot le vojskovanje: »Vojaški poklic opravlja tudi kuhar, ki je lani kuhal za več sto ljudi, ki so gasili požar na Krasu. Opravlja ga tudi šofer, ki je lani poleti dan in noč vozil vodo v slovensko Istro pa tudi upravljavec stroja, ko vojska priskoči na pomoč ob takšnih in drugačnih naravnih nesrečah. Vse to je vojaški poklic in teh ljudi nam v slovenski vojski primanjkuje. Zato želimo s spremembami zakona o službi v slovenski vojski vsaj deloma reševati ta problem.«
Prav zato z novelo zakona o službi v Slovenski vojski vsaj deloma skušamo rešiti pomanjkanje kadra in kadrovsko popolniti Slovensko vojsko. Po sprejetju novele bi se namreč v Slovenski vojski lahko zaposlile osebe s končano osnovno šolo in nedokončano srednjo šolo. Ker bi vojska takšnim posameznikom omogočila tudi nadaljnje šolanje, je zakonska rešitev po menenju poslanke Svobode Andreje Rajbenšu dobra: »Prepričani smo, da bo predlagana rešitev spodbudila določene posameznike k dodatnemu izobraževanju in izpopolnjevanju. Celo več, nekaterim se bo tako izpolnila želja, ki jo zaradi življenjskih okoliščin ali odločitev drugače ne bi mogli uresničiti.«