Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je v zadnjem letu pripravilo devet različnih oblik pomoči v skupni vrednosti 85,5 milijona evrov, do sedaj je bilo izplačanih 34,5 milijona.
Ta sredstva so namenjena odpravi posledic avgustovskih poplav, ki so močno prizadele tudi kmetijska gospodarstva.
Programi za kmetijstvo, gozdarstvo in ribištvo
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je pripravilo tri ključne programe, namenjene odpravi posledic škode:
Program odprave posledic škode v primarni kmetijski proizvodnji – Za odpravo škode, nastale zaradi lanskoletnih poplav in zemeljskih plazov, je zagotovljenih do 4 milijone evrov. Pomoč se dodeli v višini do 60 odstotkov za škodo na strojih, opremi in uničenih zalogah. Do sedaj je bilo izdanih 180 odločb s skupnim zneskom nekaj več kot 1 milijon evrov.
Program odprave posledic škode v sektorju ribištva in akvakulture – Za škodo, nastalo zaradi poplav, je zagotovljenih do 632.172 evrov. Upravičencem se lahko dodeli do 60 odstotkov ocenjene škode.
Program odprave posledic škode v kmetijstvu zaradi naravnih nesreč – Za odpravo škode na kmetijskih pridelkih, nastale zaradi pozebe, neurij, poplav in drugih vremenskih ujm, je v letu 2024 zagotovljenih do 15,7 milijona evrov. Sredstva bodo upravičencem izplačana do konca leta 2024.
Obnova gozdnih cest
Avgustovske poplave so poškodovale 2626 kilometrov gozdnih cest, kar predstavlja 22 odstotkov vseh gozdnih cest v Sloveniji. Zavod za gozdove Slovenije je pripravil oceno škode, ki jo je vlada potrdila oktobra lani. Sredstva v višini 17,1 milijona evrov so bila že izplačana prizadetim občinam.
Dodatne oblike pomoči
Poleg programov za kmetijstvo, gozdarstvo in ribištvo je ministrstvo za kmetijstvo pripravilo še naslednje oblike pomoči:
Nujna finančna pomoč za ublažitev premoženjske škode po poplavah – Vredna 3,7 milijona evrov, izplačila so bila izvedena decembra.
Pomoč za kmetijske in poslovne stavbe ter kmetijska zemljišča – Vredna 8,6 milijona evrov, sredstva so bila zagotovljena iz kmetijske rezerve Evropske unije in izplačana aprila.
Javni razpis za obnovo kmetijskega zemljišča in proizvodnih potencialov – Izplačano 7,8 milijona evrov za 106 kmetijskih gospodarstev.
Javni razpis za zmanjševanje emisij toplogrednih plinov – 166 kmetijskih gospodarstev je zaprosilo za 13,9 milijona evrov.
Enkratna solidarnostna pomoč kmetom – V višini 668,21 evra na kmeta.