Kandidat za evropskega komisarja Tomaž Vesel se je danes predstavil odboru za zadeve Evropske unije.
Izpostavil je velik pomen sodelovanja z vsemi evropskimi poslanci ter nekatere ključne izzive, s katerimi se bo Evropska komisija po njegovem prepričanju morala spopasti v prihodnjih petih letih. Pri tem je tudi poudaril, da je zaradi svojih preteklih delovnih izkušenj in osebnih vrednot primeren kandidat za to, da v tem obdobju vodi enega od resorjev Evropske komisije.
Odbor za zadeve Evropske unije je po končani razpravi brez glasu proti dal podporo kandidaturi Vesela za evropskega komisarja.
»Večji del svoje kariere sem preživel ob delu za javno korist. Ko se je pojavil poziv predsednika vlade, je bil zato zame premislek samo eden. Verjamem, da vse, kar sem se naučil, in vsa motivacija, ki jo imam, vse to lahko najbolje udejanjim prav pri delu na mestu evropskega komisarja in v dobro vseh državljank in državljanov EU,«
Kot kandidata za člana Evropske komisije ga je vlada predlaga 26. julija, v Gibanju Svoboda pa mu seveda na njegovi poti do mandata evropskega komisarja stojimo ob strani. Menimo, da je Tomaž Vesel kandidat, ki bo kot evropski komisar dostojno in nepristransko zastopal interese državljank in državljanov držav Evropske unije in s tem tudi Slovenije. Tomaž Vesel zaradi svojih kompetenc in bogatih izkušenj uživa visoko zaupanje stranke.
Poudaril je, da si že v času kandidature prizadeva za čim boljše sodelovanje z vsemi političnimi strankami v državi v iskanju enotnosti, saj je ta ključnega pomena pri uveljavljanju interesov Slovenije v kasnejših postopkih imenovanja evropskih komisarjev: »Računam pa tudi na dobro sodelovanje z vsemi evropskimi poslanci. Iskreno in neposredno, saj le tako lahko dobro opravljam svoje delo v korist vseh državljank in državljanov Evropske unije in seveda tudi Slovenije.«
Zavezal se je tudi k konstruktivnemu in čim bolj aktivnemu sodelovanju z državnim zborom in relevantnimi odbori ter, kolikor bo le mogoče, k redni udeležbi na sejah odbora za zadeve Evropske unije v času svojega petletnega mandata na mestu komisarja. Ohranjanje stika z domačo javnostjo je namreč po njegovem prepričanju nujno, da se tudi delo Evropske komisije še dodatno približa volivkam in volivcem ter s tem tudi spodbudi zanimanje in volilno udeležbo ob naslednjih volitvah v Evropski parlament.
Nepomembnega resorja ni
»Moje teza je, da nepomembnega resorja ni, kar se je izkazalo tudi v zadnjem mandatu komisije in na podlagi naših lastnih izkušenj,« je poudaril Vesel. Po drugi strani pa seveda so resorji, ki so še posebej pomembni za Slovenijo, prav tako pa bodo odigrali ključno vlogo tudi pri nadaljnjem razvoju Evropske unije v skladu z njenimi strateškimi usmeritvami.
»Prihaja zelo zahtevno obdobje za Evropsko komisijo. Soočamo se z visokimi cenami energentov in odvisnostjo od njihovih dobav, pomanjkanjem delovne sile, preti nam počasen ampak vztrajen tehnološki zaostanek,« je Vesel naštel nekatera izmed glavnih področij, ki bodo v veliki meri definirala delo Evropske komisije v prihodnjih petih letih.
Ukrepi, ki te izzive lahko rešijo, ne morejo biti samo nacionalni. To je še posebej res tudi pri zelenem prehodu – temi, ki, kakor ocenjuje Vesel, v zadnjem času precej razburja evropsko javnost, kar se je nenazadnje videlo tudi med kampanjo pred evropskimi volitvami.
»Podnebne spremembe so dejstvo, ki zahteva ukrepanje, mora pa biti to ukrepanje premišljeno in izpeljano na tak način, da se stroški ne prevalijo na državljanke in državljane. Ravno zato bo to ena najtežjih nalog te Komisije in tudi delujoča evropska energetska unija je del te rešitve,« dodaja.
Kot pomembne in tudi njemu osebno zelo pomembne teme je izpostavil še debirokratizacijo EU, usklajevalne politike na področju zdravstva, zelo pa bo prihodnjih pet let dela Komisije zaznamovalo tudi oblikovanje nekaterih prvih mehanizmov EU za soočanje z stanovanjsko problematiko in zagotavljanje dostopnih, trajnostnih stanovanj za državljane in državljanke EU.
Kandidat s poglobljenim razumevanjem delovanja EU
»Vsekakor nisem evroskeptik, pri dosedanjem delu sem praktično 25 let sodeloval pri oblikovanju nekaterih pravnih aktov EU, napisal več člankov na to temo, razumem pomen EU za Slovenijo. Brez prostega trga in prostega pretoka blaga, storitev ter kapitala si v resnici ne predstavljam razvoja te države,« je poudaril Vesel, s čimer tudi izpolnjuje prvega od treh kriterijev za kandidaturo za evropskega komisarja.
Drugi je neodvisnost in politična nepristranskost: »Moje dosedanje delo v različnih organih v Republiki Sloveniji mi je to neodvisnost pravzaprav vsadilo v DNK. Neodvisnost ti da možnost, da sprejmeš odločitev, za katero sam verjameš, da je pravilna. In tega principa sem se vedno držal, enako bi delal tudi na mestu evropskega komisarja,« v zagotovil Vesel.
Nenazadnje pa je seveda ključno, da ima kandidat visoke strokovne kompetence in izkušnje: »To je pa mogoče razložiti zgolj z dosedanjim delom. Imam zelo dober vpogled v različne podsisteme države, lokalne skupnosti, pa tudi Evropske unije, saj smo prav pod mojim vodstvom uvedli več revizij porabe evropskih sredstev,« je razložil.
Svojo poklicno pot je Tomaž Vesel začel leta 1997 na Centru Vlade Republike Slovenije za informatiko in jo nadaljeval kot član Državne revizijske komisije Republike Slovenije, kjer je bil izvoljen za prvega namestnika predsednika Računskega sodišča Republike Slovenije. Funkcijo je opravljal do l. 2013, ko je bil imenovan za vrhovnega državnega revizorja in predsednika Računskega sodišča.
Prav tako je avtor številnih strokovnih člankov in je kot predavatelj sodeloval na številnih univerzah v Sloveniji in tujini. Kot nesporni strokovnjak s področij, ki so pomembna za izvajanje revizijske pristojnosti Računskega sodišča, je sodeloval tudi z mednarodnimi organizacijami. Bil je zunanji strokovnjak Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) za pripravo poročil in izvajanje zunanje pomoči v državah v razvoju na področju javnih financ in javnega upravljanja. Obsežne mednarodne izkušnje je pridobil z delovanjem več mednarodnih organizacijah in institucijah (EU, OECD, INTOSAI, ZN, EUROSAI in FIFA), kjer je aktivno sodeloval pri izvajanju nadzornih ali svetovalnih vlog.