Predsednik vlade dr. Robert Golob je ob začetku 17. redne seje državnega zbora odgovarjal na poslanska vprašanja ...
Predsednik vlade dr. Robert Golob je ob začetku 17. redne seje državnega zbora odgovarjal na poslanska vprašanja.
Fides naj zamrzne stavko. Ne zaradi vlade, ampak zaradi pacientov.
»Najprej bi se rad zahvalil vsem zdravnicam in zdravnikom, ki niso prisluhnili Fidesu, ampak so prisluhnili svoji vesti in še naprej skrbijo za paciente. In vesel sem, da so te zdravnice in zdravniki v večini v javnem zdravstvenem sistemu,« je o stavki Fidesa dejal predsednik vlade dr. Robert Golob.
Spomnil je, da se je avgusta lani Slovenija žal soočila z največjo naravno katastrofo v svoji zgodovini, takrat pa so sindikate javnega sektorja obvestili, da se bo implementacija plačne reforme zamaknila: »Vsi ostali sindikati – 45 jih je v javnem sektorju – so to razumeli, razen Fidesa, ki tega noče razumeti. Raje vzame za talce paciente, najšibkejše, najranljivejše, celo invalide. Ne zanima jih nič drugega kot to, kako izbojevati boljše finančne pogoje zase.«
Plačna reforma je na mizi, pogajanja potekajo, plačna nesorazmerja v javnem zdravstvenem sistemu se lahko rešujejo samo na stebrnih pogajanj, v katerih so prisotni poleg Fidesa še vsi ostali reprezentativni sindikati za zdravstvo, sindikati medicinskih sester, negovalnega osebja itn. Samo v okviru stebra lahko naslovimo vse plačne izzive v zdravstvu, je poudaril. »Član Fidesa ni nič več vreden kot medicinska sestra v zdravstvu. Vsi si zaslužijo boljše pogoje in boljše plače in vsi bodo to dobili naenkrat.«
Dodal je, da agonije pacientov ne povzroča vlada, ki je vedno pripravljena na pogovore, ampak Fides s svojimi nerazumnim vztrajanjem pri stavki: »Edini sindikat, ki vztrajno zavrača sodelovanje na pogajanjih o plačni reformi, je Fides. Je pa ustavna pravica do stavke manj vredna od ustavne pravice do osnovnega zdravstvenega varstva in socialne varnosti, ki jo danes predstavniki Fidesa neupravičeno kratijo pacientom.«
Predsednik vlade je ob tem Fides pozval k zamrznitvi stavke: »Res bi si želel, da v vrstah Fidesa prevlada razum. Razumeti morajo, da so tukaj zato, tako kot vsi mi, da skrbijo za šibke in najranljivejše, ne pa samo za svoje finančne koristi, ki jih želijo uveljavljati na plečih invalidov. Zato vnovič pozivam k zamrznitvi stavke. Ne zaradi vlade, zaradi pacientov.«
Za celotno popoplavno obnovo izplačanih že 600 milijonov evrov
»Do danes je bilo za celotno popoplavno obnovo izplačanih 600 milijonov evrov, od tega nekaj več kot 40 v letošnjem letu, ostalo pa že v prejšnjem letu. Od tega je bilo tudi skoraj 100 milijonov namenjenih za fizične osebe, za 10 tisoč fizičnih oseb ali gospodinjstev,« je podatke o pomoči po poplavah povzel dr. Golob.
Glede nadomestitvenih objektov pa je pojasnil, da je za selitev oziroma rušenje predvidenih 384 objektov: »To, kateri so ti objekti, smo prepustili stroki, in prav je tako. Ni politika tista, ki bo odločala o tem, koga se bo izselilo in koga ne. Za teh 384 objektov so postopki pač, ja, žal, dolgotrajni, ampak v skladu z zakonom, ki je bil potrjen decembra lani v tem parlamentu.«
Kot je dodal, je prvih 20 objektov, tistih, ki so najbolj ogroženi zaradi plazov, danes potrdil strokovni svet za obnovo in razvoj in gredo v javno razgrnitev, na podlagi katere bo sprejet sklep in narejena cenitev: »Občine so tiste, ki bodo zagotovile zemljišča, vlada je tista, ki bo poskrbela, da se na teh zemljiščih zgradijo nadomestitveni objekti takrat, ko bodo ljudje to želeli, sicer bodo pa lahko vzeli odškodnino.«
Drugi tir in tretja razvojna os potekata skladno s časovnico
Največja infrastrukturna projekta v državi, to sta drugi tir in tretja razvojna os, potekata v skladu s časovnico in načrti, je na seji še pojasnil premier: »Ne obljubljamo nemogočih stvari, ampak obljubljamo tisto, kar bo tudi realizirano in za tem bomo stali.«
Odgovoril pa je tudi na očitke poslanca opozicijske SDS, da naj bi se nekateri projekti v državi, med njimi obnove železniških postaj, precej podražili. Njihovi idejni projekti so se pripravljali še preden je ta vlada nastopila svoj mandat, je opozoril premier. Ker želi tudi sam vedeti, zakaj so se ocenjene začetne vrednosti toliko povišale, pa je zahteval tudi poročilo o konkretnih železniških postajah in njihovih nadgradnjah: »Če pa me že vlečete za jezik, pri večini teh projektov nekako skočijo ven tudi vidni člani stranke SDS.«