Predsednik vlade dr. Robert Golob je ob začetku marčevske redne seje državnega zbora odgovarjal na poslanska vprašanja.

Predsednik vlade dr. Robert Golob je ob začetku marčevske redne seje državnega zbora odgovarjal na poslanska vprašanja.

Rast prihodkov je višja od rasti cen

»Inflacija je bila visoka junija 2022, ko smo prevzeli vlado, bila je že 10 %, nam jo je uspelo zbiti na 3,4 % v letošnjem februarju,« je na vprašanje o ukrepih za omilitev draginje odgovoril predsednik vlade dr. Robert Golob. 

Kot je spomnil, so v preteklosti v primerjavi z evroobmočjem prednjačile predvsem podražitve hrane, lani so bile tudi 20-odstotne, a dobra novica je, da so se cene hrane v celoti umirile: »Rast cen hrane je samo še 1 %,  torej se je tisto, kar je bil poleg energentov glavni poganjalec inflacije v letu 2023, to je cena hrane, danes umirilo. To je tudi nekaj, na kar so ljudje najbolj opozarjali, na kar so najbolj občutljivi in na čemer smo tudi delali.« 

Dodal je, da je Slovenija končno vpeljala sistem spremljanja cen po celotni prehranski verigi, česar se v dvajsetih letih ni lotila nobena druga vlada: »Verjamem, da je ravno ta ukrep, ki spremlja cene po celotni prehranski verigi in tudi ugotavlja, kdo je tisti, ki služi znotraj prehranske verige, že dal določene rezultate in bo v prihodnje dal še boljše.« 

Predsednik vlade je prav tako zavrnil očitke, da ima Slovenija najvišje cene elektrike: »Cena v Sloveniji za gospodinjstvo je 200 evrov. V Avstriji je 260, v Nemčiji je 400 evrov. Energenti že lep čas niso tisti, ki bi poganjali inflacijo, ravno obratno. Energenti v Sloveniji zaradi regulacije cen, ki jih izvaja vlada na vseh področjih energentov, v tem trenutku znižujejo inflacijo.« 

Res pa je, kot pravi, da se cene zdaj zvišujejo na področju najemnin, kjer si vlada veliko obeta od gospodarskega ministrstva, ki naj bi v kratkem pripravilo rešitve in ukrepe za zajezitev cen najemnin ter regulacijo najemniškega trga. Inflacija se nesorazmerno zvišuje tudi na področju zdravstvenih storitev, je še opozoril: »Pri zdravstvenih storitvah imamo samo eno možno pot, to je krepitev javnega zdravstva. S tem, ko bomo krepili javno zdravstvo in ga bomo naredili dostopnejšega, bodo najranljivejši seveda manj občutljivi na dvig cen zdravstvenih storitev, ki se v resnici izvajajo v samoplačniški dejavnosti.« 

In še en pomemben poudarek smo slišali – rast prihodkov je višja od rasti cen: »So se tako socialni transferji dvignili za 4,2 %, pokojnine pa za 8,8 %. V tem trenutku so prihodki tisti, ki prehitevajo rast cen in prav je tako. Mi pa moramo narediti vse, da se bo inflacija v bodoče držala znotraj 3 % in to je tisto, k čemur so usmerjeni ukrepi te vlade.« 

Ob tem je dodal še, da je v času te vlade tudi minimalna plača narasla bolj kot kadarkoli prej in tudi letos se je minimalna plača dodatno dvignila nad strošek inflacije. 

Informiranost namesto strašenja – načrtovana azilna domova bosta le začasna

Nezakonite migracije so tema, ki zadnja leta pretresa celotno Evropo in ni niti približno omejena samo na območje Republike Slovenije. Voditelji evropskih držav se zato nenehno pogovarjajo o tem, kako lahko s koordinirano akcijo, ki je edina učinkovita rešitev, omilimo dotok nezakonitih migracij, je v odgovoru na poslansko vprašanje o migracijah dejal predsednik vlade dr. Robert Golob. 

»Slovenija je zaradi svoje geografske lege žal na eni od migrantskih poti, na tako imenovani južni balkanski poti. In naša dolžnost je, da poskrbimo, da se ta pretok dogaja s čim manj vplivi na lokalno prebivalstvo,« je poudaril. Ob tem je opozoril, da je Slovenija že lani uvedla nadzor na meji s Hrvaško in Madžarsko, policija pa je povečala svojo prisotnost v brežiški občini, kjer v Slovenijo vstopi več kot 80 % vseh migrantov: »Policija se je pravilno organizirala, da te migrante prestreže takoj po prečkanju meje in jih potem pospremi na Policijsko postajo Brežice, kjer opravijo sprejem in registracijo.« 

Pojasnil je tudi sklep o vzpostavitvi dveh začasnih azilnih domov v občinah Brežice in Središče ob Dravi. Kot je dejal, je obe lokaciji predlagala policija, pri čemer sta pomembna dva kriterija: »Prvi je, da sta lokaciji čim bližje vstopu v državo. Dajmo jih registrirati tam, kjer jih zajamemo, da jih ne bomo vozili po Sloveniji. In drugi razlog – policija je predlagala lokaciji, kjer ima lastništvo država in kjer lahko razvija dodatne zmogljivosti.« 

Ključno pa je, je še poudaril premier, da sta obe lokaciji prehodni in začasni – njun namen je, da smo pripravljeni na njuno vzpostavitev, če bo treba: »Danes imamo v Sloveniji štiri azilne domove, nobeden od njih ni v teh dveh občinah. Ti štirje azilni domovi se pač polnijo glede na to, koliko je migrantov v posameznih mesecih. Trenutno kapacitete niso preobremenjene in v obstoječih azilnih domovih lahko shajajo. V poletnih mesecih je pritok migrantov bistveno večji od pritoka v zimskih mesecih, takrat se obstoječi štirje azilni domovi prenapolnijo. In takrat lahko pride do potrebe po začasnih prehodnih nastanitvah. To je namen teh dveh lokacij.« 

»Ko migranti pridejo k nam, moramo poskrbeti, da ne tavajo po državi, ampak da jih zajamemo na točki, kjer v državo vstopajo in jih tam ustrezno oskrbimo. Ta dva domova bosta prehodna in začasna, ostali pa so trajni. Tega se moramo zavedati in ne strašiti ljudi z nečim, kar sploh ne obstaja,« je še pozval k razumevanju razmer in dialogu, h kateremu so pozvani tudi župani omenjenih občin.

SDS drugim očita to, kar počne sam

»Naj vsak najprej pomete pred svojim pragom,« pa je premier Golob odgovoril na poslansko vprašanje SDS o korupciji.

Opozoril je, da je njihov poslanec v svojem vprašanju natresel toliko laži, da se jih niti ne da ponoviti: »Prakse, na katere je danes s takim veseljem opozarjal, so prakse, ki so dokumentirane iz njihove vladavine. Če se je kdaj vse to dogajalo, o čemer govorite, se je to dogajalo pri vas in o vaših koruptivnih dejanjih niste želeli nikoli odgovarjati, nihče od vas, nikjer.« 

Poudaril pa je, da ima ta vlada ničelno toleranco do korupcije: »Ta vlada bo naredila vse, da bomo, če bo prišlo do kakršnegakoli odklona, pa četudi pod to vlado, to raziskali in da bodo organi ustrezno ukrepali. Jaz bi si želel, da bi tako zavezo dale vse parlamentarne stranke in bi sodelovale tudi pri razčiščevanju za nazaj – tistih dejanj, ki jih je bilo v letih 2020, 2021 toliko, da jih jaz, tudi če bi jih začel zdaj naštevati, žal ne bi uspel našteti.« 

Zadnji video posnetki

Oglejte si video izjave, posnetke in nagovore o različnih temah in politikah Gibanja Svoboda. V Svobodi zagovarjamo osebni pristop.

Preglej celotno video galerijo
Intervju z Emilijo Stojmenovo Duh
Novinarska konferenca: zakon o javnem redu in miru za prepoved poveličevanja nacizma in fašizma
Robert Golob – Zavezani smo ljudem in ne zasebnim interesom
Nova proga Divača-Koper dvotirna do leta 2030