Premier vlade Republike Slovenije in predsednik Gibanja Svoboda dr. Robert Golob je v okviru svojega obiska na 79. zasedanju Generalne skupščine Organizacije združenih narodov (OZN) nagovoril svetovne voditelje na Vrhu o prihodnosti, kjer je predstavil svojo vizijo globalnega sodelovanja za trajnostni razvoj, varnost in pravičnejši svet.
V središče svojega nagovora je postavil vodo in njeno ključno vlogo v prihodnosti človeštva, pri tem pa poudaril nujnost oblikovanja globalnega partnerstva, ki bo s pomočjo naprednih tehnologij omogočilo dostop do čiste, trajnostne in varne vode vsem prebivalcem sveta.
Mir je ključni predpogoj za uspešno soočanje s podnebnimi spremembami. Le z zaupanjem, solidarnostjo in svetovno stabilnostjo lahko dosežemo dolgoročne cilje.
Dr. Robert Golob je ob tej priložnosti poudaril tudi pomen miru in globalne stabilnosti, ki sta nujna pogoja za učinkovito reševanje podnebne krize. Pozval je k prekinitvi spopadov, zlasti v Ukrajini in Palestini, ter opozoril, da v vojnah trpijo predvsem civilisti in otroci. »Mir je ključni predpogoj za uspešno soočanje s podnebnimi spremembami. Le z zaupanjem, solidarnostjo in svetovno stabilnostjo lahko dosežemo dolgoročne cilje,« je poudaril premier.
V luči teh prizadevanj je premier Golob pozdravil tudi sprejem zgodovinskega Pakta za prihodnost, ki je bil oblikovan na Vrhu o prihodnosti. Dokument je usmerjen v trajnostni razvoj, mlade, znanost in tehnologijo ter krepitev mednarodne varnosti. »Pakt za prihodnost predstavlja pomemben korak k bolj vključujočemu in učinkovitemu multilateralizmu,« je dejal premier in dodal, da mora svetovno skupnost voditi dialog in sodelovanje, ki bosta temeljila na solidarnosti in iskanju rešitev za končanje globalnih konfliktov.
Slovenija gradi zelo napreden digitalni ekosistem, ki združuje podatke in tehnologijo, da lahko predvidimo, kje se bo pojavila voda in učinkovito upravljamo vodne vire.
Premier Golob je v svojem govoru izpostavil pomembnost vodne diplomacije, ki združuje umetno inteligenco, satelitsko opazovanje in digitalne tehnologije, da bi lahko z večjo natančnostjo spremljali in modulirali vodne vire ter upravljali ekosisteme. Poudaril je, da napredna tehnologija omogoča učinkovito obvladovanje izzivov, povezanih z ekstremnimi vremenskimi razmerami, ki so vse pogostejše zaradi podnebnih sprememb. »Slovenija gradi zelo napreden digitalni ekosistem, ki združuje podatke in tehnologijo, da lahko predvidimo, kje se bo pojavila voda in učinkovito upravljamo vodne vire,« je dejal predsednik Gibanja Svoboda.
Ob robu zasedanja se je premier dr. Golob srečal tudi s predsednico Mednarodnega odbora Rdečega križa gospo Mirjano Spoljarić Egger in predsednikom Mednarodnega olimpijskega komiteja gospodom Thomasom Bachom. Oba sogovornika sta pohvalila vlogo Slovenije v Varnostnem svetu OZN, še posebej v povezavi s tematiko miru in voditeljstva, ki jo Slovenija izpostavlja med svojim predsedovanjem.
Predsednik Gibanja Svoboda dr. Golob je ob koncu nagovora ponovil besede generalnega sekretarja OZN Antónia Guterresa, ki je pozval k sodelovanju držav članic pri implementaciji Pakta za prihodnost. Dr. Golob je pozval k skupnemu prehodu skozi »odprta vrata,« ki jih predstavlja ta pomemben sporazum za prihodnje generacije.
S svojim govorom je dr. Golob poudaril zavezanost Slovenije k trajnostnemu razvoju, naprednim tehnologijam in globalni varnosti ter jasno izrazil željo po aktivnem sodelovanju v oblikovanju bolj pravične in varne prihodnosti za vse.