V Sloveniji smo zavezani k vključujoči digitalni družbi, tako preko univerzalne storitve za dostop do interneta, kakor za dvig digitalnih kompetenc prebivalstva, kjer je Ministrstvo za digitalno preobrazbo vključilo že več kot 35 tisoč ljudi.
Kaj je digitalna vključenost?
Digitalno vključenost razumemo kot možnost posameznikov, da dostopajo do razpoložljive informacijsko-komunikacijske infrastrukture ter digitalnih tehnologij, rešitev in storitev, jih kompetentno in varno uporabljajo, vanje zaupajo in tako aktivno sodelujejo v informacijski družbi.
Digitalne storitve naj bodo dostopne
Digitalizacija tako skoraj ni več izbira, temveč je pričakovanje, ki postaja nujnost. Da je lahko zares učinkovita, je na eni strani potreben razvoj in uvajanje tehnologij, na drugi strani pa njihova dostopnost, ustrezna usposobljenost in enakopravna vključenost posameznikov v razvijajočo se digitalno družbo – digitalna vključenost.
Digitalizacija ni bav bav
Ministrstvo za digitalno preobrazbo je konec lanskega leta s projektom Digi info po vsej Sloveniji uvedlo 222 digitalnih informacijskih točk, da bi digitalizacijo približalo vsem ljudem. Digitalizacija družbe je eden izmed temeljev zelenega preboja in prinaša bolj učinkovit javni servis za uporabnike in uporabnice, s tem pa poenostavitev nekaterih postopkov. Ljudem so v okviru Digi info točk ponudili pomoč pri:
- Uporabi elektronske osebne izkaznice in s tem povezane mobilne aplikacije
- Prijavi v elektronske storitve in elektronsko podpisovanje
- Dostopu do informacij o delu državne uprave na portalu gov.si
- Dostopu do elektronskih storitev na portalu eUprava, vpogledih v lastne podatke ter izpiskih in potrdilih iz uradnih evidenc
- Registraciji in prijavi v portal SPOT ter pogojih za uporabo e-postopkov
- Uporabi storitev eZdravje na portalu zVEM, elektronskemu naročanju na pregled
- Dostopu do e-storitev ZPIZ (izračuni, vloge, idr.)
- Uporabi državnega davčnega portala eDavki
- Dostopu do elektronske zemljiške knjige
- Uporabi elektronskih vinjet na portalu DARS
- Storitvah z zvezi s študijem in štipendijami
- Storitvah MKGP – javni portal prikazovanja grafičnih podatkov in portala Volos pri Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin
- Informacijah o kibernetski varnosti SI-CERT
Prebivalci s sodelovanjem v današnjem tehnološko podprtem in informacijsko bogatem okolju sooblikujejo digitalno okolje, ki je bistvenega pomena za demokratične procese in prakse. Digitalno okolje predstavlja pomembno platformo za medkulturni dialog in je kontekst, v katerem prebivalci vse bolj uveljavljajo svoje pravice do družbenega, gospodarskega in političnega sodelovanja.