Državni zbor je s 44 glasovi za in nobenim proti sprejel interventni zakon, ki prinaša začasno znižanje omrežnine za gospodinjske odjemalce električne energije.
V januarju in februarju 2025 bodo tako gospodinjstva plačevala nižjo omrežnino v najdražjem časovnem bloku.
Zakon prinaša olajšanje za gospodinjstva
Po novem bodo tarifne postavke za obračunsko moč v časovnem bloku 1 znižane na raven tistih iz časovnega bloka 2. Posledično bodo gospodinjstva, ki so se v preteklosti odločila za investicije v obnovljive vire energije, plačevala manj. Po ocenah koalicije bo zaradi ukrepa pobranih za približno 19,5 milijona evrov manj omrežnine, manko pa bo pokril sistemski operater elektroenergetskega omrežja Eles.
Veljavni sistem zavira zeleni prehod
Glavni cilj ukrepa ni poseg v omrežninsko metodologijo, temveč omilitev posledic občutnega zvišanja omrežnine v najdražjem časovnem bloku.
»Veljavni sistem omrežnine kaznuje vse investitorje v obnovljive vire in zavira zeleni prehod,« je v imenu predlagateljev izpostavil poslanec Svobode mag. Miroslav Gregorič. Ob tem je mag. Gregorič poudaril, da so dvigi omrežnine posebej prizadeli gospodinjstva z lastnimi sončnimi elektrarnami, čeprav so ta ravnala v skladu z državno energetsko strategijo. Ravno zaradi tega želi koalicija zagotoviti, da prihodnje spremembe omrežninske politike ne bodo nesorazmerno obremenile tistih, ki so vlagali v samooskrbo z električno energijo.

Pomembna zaščita gospodinjskih odjemalcev
Ukrep je podprla tudi vlada, ki ga vidi kot začasno rešitev v okviru širših strateških energetskih ciljev. Državna sekretarka na Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo Tina Seršen je ob tem dejala:
»Prav je, da država pred nesorazmernimi dvigi na položnicah zaščiti ljudi, ki so v preteklosti sprejemali pravilne investicijske odločitve.«
Tina Seršen je izpostavila analize ministrstva, ki kažejo, da bodo pri gospodinjstvih s sončnimi elektrarnami ter toplotnimi črpalkami letni dvigi stroškov omrežnine presegli 200 odstotkov. Poudarila je, da so bili ti dvigi uvedeni brez ustreznega prehodnega obdobja, prav tako ni bilo upoštevano načelo postopnosti.


»Vlada se zaveda neodvisnosti regulatorja, a ta mora delovati v okvirih višjih državnih strateških podnebno-energetskih ciljev,« je dodala Seršenova.
Kaj to pomeni za prihodnost?
Za gospodinjske odjemalce interventni zakon pomeni vsaj začasno olajšanje pri plačilu omrežnine in priznavanje pomembnosti obnovljivih virov v energetski prihodnosti Slovenije.