Varnost učencev in zaposlenih v vzgojno-izobraževalnih zavodih ostaja prednostna naloga pristojnih institucij.
Na delovnem sestanku so minister za vzgojo in izobraževanje dr. Vinko Logaj, minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar ter predstavniki Policije razpravljali o obstoječem Protokolu o obveščanju in ukrepanju v primeru groženj v vzgojno-izobraževalnih zavodih ter o možnih izboljšavah sistema obveščanja.
Učinkovitejša komunikacija za večjo varnost
Minister dr. Vinko Logaj je poudaril, da je ključnega pomena nenehno izboljševanje preventivnih dejavnosti in hitro ukrepanje v kriznih situacijah. »V skrbi za varno in spodbudno učno okolje smo evalvirali obstoječi protokol in predlagali izboljšave v komunikaciji z javnimi vzgojno-izobraževalnimi zavodi. Preverjamo različne načine še hitrejšega ter učinkovitejšega obveščanja, vključno s pošiljanjem SMS sporočil,« je dejal.
Minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar je dodal, da je bil odziv Policije ob nedavnem primeru varnostne grožnje v slovenskih šolah ustrezen, a si želijo še večje usklajenosti in jasnih smernic. »Dodatno bomo opredelili komunikacijo z vsemi deležniki in javnostjo ter določili kontaktne osebe s stalno dosegljivostjo,« je izpostavil.
Usposabljanje pedagoških delavcev za krizne situacije
Minister Poklukar je takoj po nedavnem varnostnem incidentu izdal usmeritve in navodila za ukrepanje v primeru groženj ter drugih nevarnih dogodkov. Ob tem je napovedal, da bodo policisti usposobili pedagoške delavce za hitro in pravilno reagiranje ob tovrstnih dogodkih. »Verjamem, da bodo vzgojno-izobraževalni zavodi prepoznali nujnost teh usposabljanj in se jih udeležili v čim večjem številu,« je dejal.
Minister Logaj je podprl pobudo in napovedal pripravo načrta tovrstnih aktivnosti v prihodnje. Ključna prioriteta ostaja krepitev varnosti v šolskem okolju in izboljšanje protokolov obveščanja ter ukrepanja.
Podpora in predlogi strokovne javnosti
Predstavniki Policije in ministrstev so svoje ugotovitve predstavili tudi predstavnikom Združenja ravnateljev vrtcev, Združenja ravnateljev in pomočnikov ravnateljev, Zveze srednjih šol in dijaških domov, Skupnosti vrtcev ter Zveze aktivov svetov staršev. Ti so pohvalili odziv pristojnih institucij in predlagali dodatne izboljšave sistema obveščanja.
Z uporabo novih tehnologij in hitrejšim pretokom informacij si pristojni prizadevajo za varnejšo prihodnost vseh udeležencev vzgojno-izobraževalnega sistema.