Na zahtevo Svobode je v državnem zboru potekala nujna seja odbora za pravosodje.

Odbor je obravnaval problematiko napadov na sodstvo in diskreditacij sodne veje oblasti ter odgovornosti politike do spoštovanja sodne veje oblasti in varovanja ugleda pravne države. Sklican je bil v odziv na vse bolj odkrite in grobe napade na sodstvo s strani stranke SDS, njihovih vidnih članov in podpornikov, ki so se pretekli teden z namenom rušenja neodvisnosti sodstva že drugič zbrali na shodu pred Celjskim sodiščem. 

»Politični protest pred Okrožnim sodiščem v Celju, organiziran z jasnim namenom pritiska na sodno vejo oblasti, je nedopusten in grob napad na temeljne vrednote pravne države. Gre za neposreden poskus vplivanja na sodnike in zmanjševanja njihove avtonomije ter predstavlja napad na ustavno ureditev Republike Slovenije,« je v odzivu na dogodek že dan po prvem shodu bila ostra poslanka Svobode Lena Grgurevič, sicer tudi predsednica parlamentarnega odbora za pravosodje.  

Odbor z ostro obsodbo napadov na sodstvo s strani SDS  

Odbor za pravosodje je po končani razpravi sprejel dva sklepa, s katerima je ostro obsodil shode pred celjskim sodiščem: 

1. sklep: Odbor za pravosodje najostreje obsoja proteste pred sodiščem v Celju, ki so bili organizirani z namenom pritiska na sodno vejo oblasti. Tovrstna ravnanja predstavljajo nedopusten in zavržen poseg v neodvisnost sodstva, kar je v nasprotju z načeli pravne države in demokracije. 

2. sklep: Odbor poziva vse politične akterje, da se vzdržijo kakršnih koli dejanj, ki bi lahko omajala zaupanje javnosti v sodno vejo oblasti, in poudarja, da je spoštovanje neodvisnosti sodstva temelj vsake demokratične družbe. 

»Takšno ravnanje voljenih funkcionarjev je nedostojno, je v mojem pogledu sramotno in zato bom podprla oba sklepa, ki smo jih predlagali. Vsi politični akterji se moramo vzdrževati namernih dejanj, ki rušijo zaupanje v demokratične institucije,« je pred glasovanjem povedala poslanka Svobode Lucija Tacer.  

SDS s shodi v Celju kaže svoj pravi obraz 

»Moram reči, da se z gospodom Janezom Janšo strinjam v eni zadevi. Namreč rekel je naslednje, pa poslušajte kaj. Citiral je: Povejte mi, koga ne smem kritizirati in vam pokažem diktatorja. Spomnim se ljudi, ki so kritizirali prejšnjo oblast. Spomnim se ljudi, ki so kritizirali gospoda Janeza Janšo, in ti ljudje so trpeli konkretne posledice. Spoštovani Janez Janša, povejte mi, koga ne smem kritizirati, in vam pokažem diktatorja. Zdaj si pa pred sebe postavite ogledalo, ker ste govorili o samemu sebi,« je dejala predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič.  

Opozorila je, da sodstvo mora ostati neodvisno, saj je to temelj demokratične ureditve, Slovenija pa kljub prizadevanjem SDS in NSi, tudi pod to vlado, ostaja demokratična država.  

Poslanka Lucija Tacer je po drugi strani problematizirala tudi primerjavo protivladnih protestov pred dvema letoma s shodi v Celju s strani SDS: »Če govorimo o protivladnih protestih, vlada je političen organ, seveda je politično odgovorna ljudstvu. Na drugi strani pa imamo sodno vejo oblasti, ki pa je drugačna. Mora biti neodvisna, neodvisna od političnih vplivov in ravno zato je tako grozno problematično, da oseba v postopku, stranka v postopku, poziva ljudi, da izvajajo političen pritisk na sodne organe. Stranka SDS očitno tega ne razume in to je zelo zaskrbljujoče za naš demokratični sistem,« je poudarila. 

Zadnji video posnetki

Oglejte si video izjave, posnetke in nagovore o različnih temah in politikah Gibanja Svoboda. V Svobodi zagovarjamo osebni pristop.

Preglej celotno video galerijo
Urška Klakočar Zupančič: Sem trn v peti
Marjan Šarec na osrednji proslavi ob dnevu Rudolfa Maistra v Kamniku
Borut Sajovic: Kaj nam je povedal Maister?
Robert Golob: Naše prioritete so podprte in se odražajo tudi v proračunu