Državni zbor je danes sprejel zakon o zagotavljanju kakovosti v zdravstvu. Poglavitni cilj zakona je vzpostavitev pogojev za zagotovitev sistema vodenja in upravljanja kakovosti za vse izvajalce zdravstvene dejavnosti ter zagotovitev ustrezne nadgradnje kakovosti v zdravstvu.
»V Svobodi smo ponosni, da danes obravnavamo zakon, o katerem se v Sloveniji pogovarjamo oziroma pogovarjate najmanj od leta 2009. Po 20 letih prizadevanj različnih strokovnjakov iz tega področja bo Slovenija ta zakon s to vlado končno dobila,« je razpravi poudarila poslanka Svobode mag. Tamara Kozlovič.
V Svobodi smo ponosni, da danes obravnavamo zakon, o katerem se v Sloveniji pogovarjamo oziroma pogovarjate najmanj od leta 2009. Po 20 letih prizadevanj različnih strokovnjakov iz tega področja bo Slovenija ta zakon s to vlado končno dobila.
Z zakonom bo omogočeno boljše sledenje in analiza varnostnih incidentov ter uvedba korektivnih ukrepov za preprečevanje ponovitev napak.
Manj napak pomeni tudi manj stroškov. Pričakujemo lahko, da se bodo zato skrajšale čakalne dobe in da bo opravljenih manj nepotrebnih dodatnih obravnav, ki nastanejo zaradi napak. Manj zdravstvenih zapletov seveda pomeni tudi večje zaupanje v zdravstvo in zdravnike med prebivalci.
Uvajanje standardov kakovosti in večji nadzor nad zdravstvenimi ustanovami bo prav tako doprinesel k bolj učinkoviti in strokovni obravnavi pacientov. Ti bodo deležni boljše zdravstvene oskrbe, kar bo prispevalo k hitrejšemu okrevanju in manjšim komplikacijam.
Za neodvisen nadzor nad kakovostjo v zdravstvu bo skrbela novoustanovljena Javna agencije RS za kakovost v zdravstvu, ki »bo pri svojem delovanju samostojna in neodvisna. Zavezovana bo načelu strokovnosti, nepristranosti, zakonitosti in politične nevtralnosti,« je poudarila ministrica za zdravje dr. Valentina Prevolnik Rupel.
Ustanovljen bo tudi Svet za kakovost, ki bo spremljal in usklajeval ukrepe za izboljšanje kakovosti in varnosti.
»Z zakonom, ki je danes pred nami, se bomo uvrstili med ostale, lahko rečem, razvite države Evropske unije, ki imajo urejeno področje kakovosti v zdravstvu. In kaj zakon prinaša? Najprej je to večja varnost za paciente, kajti za nas je vedno pacient na prvem mestu. Zakon prinaša boljši sistem za preprečevanje napak in izboljšuje varnost v zdravstvu. Pacienti bodo bolj zaščiteni pred morebitnimi nevarnostmi, torej govorimo o zgodnji detekciji in pa jasno potem tudi o reševanju problemov, ki pa mu sledi tudi sistemska sprememba, da se te napake ne bodo več ponavljale,« je o zakonu povedal mag. Dean Premik.
Najprej je to večja varnost za paciente, kajti za nas je vedno pacient na prvem mestu. Zakon prinaša boljši sistem za preprečevanje napak in izboljšuje varnost v zdravstvu.