Spoštovane javne uslužbenke, spoštovani javni uslužbenci,
zaposleni v javnem sektorju ste tisti, ki vsak dan omogočate dostop do osnovnih javnih storitev ter skrbite, da imajo ljudje podporo in priložnost za kakovostno življenje. Javni sektor ni zgolj sistem, temveč srce in hrbtenica sodobne države, ki povezuje družbo, krepi solidarnost in gradi zaupanje.
Prenovljen plačni sistem, ki se je uveljavil z novim letom, predstavlja prvi korak k izboljšanju vaših delovnih pogojev. Gre za obsežno in kompleksno spremembo, s katero uvajamo ustreznejša razmerja med plačami ter pravičnejši in bolj motivacijski sistem nagrajevanja v javnem sektorju. Zagotavljamo vam, da bomo skupaj s socialnimi partnerji pozorno spremljali njeno izvajanje in uresničevanje ter se odzivali na morebitne pomanjkljivosti, da bo sistem čim bolje deloval v praksi in bomo z njim dosegli zastavljene cilje.
Vzpostavljena je posebna delovna skupina za spremljanje učinkov plačnega sistema, ki jo sestavljajo tako predstavniki sindikatov kot vlade in sproti analizira izvedbo prenove plačnega sistema ter obravnava in rešuje vprašanja, ki se ob tem pojavljajo. Delovna skupina bo po potrebi predlagala tudi spremembe zakonodaje.
Cilj prenovljenega plačnega sistema je bolje povezati plačilo za delo z rezultati in odgovornostjo ter povečati motivacijo zaposlenih. Nov sistem omogoča fleksibilnost pri nagrajevanju in napredovanju ter uvaja mehanizme za lažje privabljanje mladih in strokovnjakov s posebnimi znanji. S tem želimo okrepiti obstoječe ekipe in skupaj z vami graditi sodoben in učinkovit javni sektor.
Nov plačni sistem omogoča hitrejše napredovanje na začetku kariere, lažje zaposlovanje, večjo fleksibilnost pri določitvi plačnega razreda in nagrajevanju zaposlenih ter več sredstev za ta namen.
V javnem sektorju je trenutno zaposlenih okoli 188.000 javnih uslužbencev. Nova plačna ureditev med drugim odpravlja osnovne plače, ki so bile nižje od minimalne. Brez te spremembe bi bilo danes še zmeraj okrog 27.000 javnih uslužbencev uvrščenih v plačni razred, katerega vrednost bi bila nižja od minimalne plače. Odslej nihče v javnem sektorju ne bo imel osnovne plače nižje od minimalne. To pomeni tudi, da bodo vsi dodatki obračunani od višje osnove (na primer za izmensko delo, delo ponoči, ob nedeljah in praznikih…).
Vrednost plačnih razredov se bo po novem zakonu vsako leto usklajevala z inflacijo, s ciljem, da dobite zaposleni stimulativno plačilo za svoje delo, znotraj stabilnega in enotnega plačnega sistema javnega sektorja, ki bo tudi javnofinančno vzdržen.
Povišanje plač boste zaposleni prejeli v največ šestih obrokihdo1. januarja 2028. Prvi obrok višje plače je že vključen v januarske plače, ki ste jih oziroma jih boste prejeli v tem tednu, drugi pa bo izplačan novembra letos (pri oktobrski plači). Nato bodo sledili še obroki 1. junija in 1. decembra 2026, 1. julija 2027 in zadnji 1. januarja 2028.
Prenova plačnega sistema je eden pomembnejših korakov k izboljšanju delovnih pogojev, sledijo pa še spremembe na področju določitve kriterijev in meril za variabilno nagrajevanje, ki jih bo vlada dogovorila s sindikati v nadaljnjih pogajanj.
Ob tako pomembni spremembi, kot je nov plačni sistem, se vam želim osebno in v imenu Vlade Republike Slovenije zahvaliti za vaše predano delo, trud in strokovnost. Vaše delo je ključnega pomena za delovanje naše družbe, brez vaše predanosti in strokovnosti ne bi mogli graditi prihodnosti, ki jo želimo za vse nas.