Odkar so me pred leti obtožili, da zlorabljam policijo in prisluškujem ter zasledujem posameznike, gledam na nekatere stvari precej drugače. Takrat so tudi moji koalicijski partnerji kar nasedli tem obtožbam. Predsednik vlade, minister, državni sekretar, ali če hočete, evropski poslanec, so politične funkcije, ne strokovne. O tem sem že nekajkrat pisal, saj v naši državi to ni vedno jasno in se precej meša pojme.
Tako je tudi kategorija “političnega pritiska” velikokrat napačno uporabljena, da ne rečem zlorabljena.
Tatjana Bobnar je bila prva ženska v zgodovini Slovenije, ki je bila imenovana na položaj generalne direktorice Policije, v času naše vlade.
Ko je prišla nova vlada, je bila zamenjana čez noč, kot tudi mnogi drugi. Janez Janša se teh stvari pač loti drugače.
Kakorkoli, po volitvah se je predsednik vlade Robert Golob odločil, da ji bo zaupal mesto ministrice, kar pomeni neposreden prehod iz uniforme v civilno, ministrsko (politično) obleko. Načeloma se v demokratičnih družbah to ne dogaja, saj imaš kot nekdanji direktor policije verjetno še vedno določen vpliv na zaposlene. To je zagotovo bila napaka, ki pa očitno ni motila nikogar, niti civilne družbe.
Ko postaneš politik, se zadeve spremenijo in se ne moreš več sklicevati na strokovnost takrat, ko ti nekaj ne ustreza. Glede na to, da naj bi se “nedopustni politični pritisk” izvajal že pred zaprisego vlade, bi bilo z vidika stroke, ki brani neodvisnost, korektno reči, da ne boš sprejel funkcije in boš rajši ostal stroka.
Ko postaneš politik, se zadeve spremenijo in se ne moreš več sklicevati na strokovnost takrat, ko ti nekaj ne ustreza.
Pogovor med predsednikom vlade in ministrom, ali ministrom in državnim sekretarjem ne more biti politični pritisk, lahko je samo politični pogovor. Politični pritisk je lahko samo v odnosu med ministrom in generalnim direktorjem policije, a še to zgolj pogojno. Saj je nenazadnje politik tisti, ki je odgovoren za stanje v državi in od njega bodo ljudje terjali odgovore, medtem ko se ljudje z nižjih nivojev lahko tudi pritajijo, da gre nevihta mimo.
Ne nazadnje pa že sama ovadba dokazuje, da policija deluje samostojno, kajti v nasprotnem primeru, bi vladajoči lahko rekli, da je ne sme biti in to bi bilo to. No, to bi pa bil politični pritisk s strani vladajočih. Morda je bil pa s strani koga drugega, kdo ve …