Poslanica predsednice Državnega zbora ob mednarodnem dnevu maternega jezika.
Leta 1999 je UNESCO 21. februar razglasil za mednarodni dan maternega jezika v spomin na protest in smrt bengalskih študentov, ki so leta 1952 zahtevali enakopravnost za svoj materni jezik, bengalščino. Namen mednarodnega dneva maternega jezika je spodbujanje spoštovanja tako lastne materinščine kot tudi drugih materinščin in kultur.
Materinščina je jezik, ki se ga naučimo v zgodnjem otroštvu. Je jezik našega okolja in naše kulture.
Slovenke in Slovenci namen današnjega dne še kako dobro razumemo. Spoštovanje in uporaba materinščine naših prednikov, je postala temeljni kamen naše državnosti in narodove samobitnosti, pa čeprav poznamo iz zgodovine kar nekaj primerov poskusov potujčevanja na področju naše države. Slovenija je tudi država, ki z Ustavo zagotavlja pravico do uporabe materinščine in lastne kulture italijanski in madžarski skupnosti. Živimo torej v državi in skupnosti, ki se na deklarativni ravni zaveda bogastva, ki ga prinašata spodbujanje uporabe maternega jezika in sožitja različnih kultur. To bogastvo lahko prepozna in začuti le vključujoča družba, zato je besede, zapisane v Ustavi, potrebno vsak dan spodbujati tudi v življenju. Še posebej v času, ko doživljamo trende globalne kulturne in jezikovne kolonizacije.
Materinščina je jezik, ki se ga naučimo v zgodnjem otroštvu. Je jezik našega okolja in naše kulture. Jezik, v katerem lahko najpreprosteje izrazimo naša razmišljanja in občutke. Materinščina je naša identiteta in je naše bogastvo, ki ga moramo iz dneva v dan plemenititi. Materinščina je zakon!