»Za visoko šolstvo bo na voljo 2,5-krat več sredstev kot zdaj. V načrtu je namreč postopni dvig sredstev za visoko šolstvo na 1,5 odstotka BDP-ja, trenutno je financiranje pri 0,6 odstotka.« Minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije, dr. Igor Papič.
Za visoko šolstvo bo na voljo 2,5-krat več sredstev kot zdaj.
Šestletno financiranje
Znanost, inovacije in visoko šolstvo so za razvoj in prihodnost Slovenije izjemnega pomena, zato vlada dr. Roberta Goloba tej temi posveča posebno pozornost, tudi finančno. Hkrati z občutnim dvigom financiranja se z novo zakonodajo na tem področju spreminja tudi način financiranja – visokošolski zavodi bodo namreč po novem zakonu prejeli šestletne, in ne več štiriletne pogodbe o financiranju. To visokošolskim zavodom daje večjo avtonomijo in hkrati večjo zmožnost načrtovanja investicij.
Koncesije po potrebi
Koncesije za izvajanje študijskih programov se bodo po novem podeljevale po potrebi. “V novem zakonu je izrecno zapisano, da država podeli koncesijo, ko se pojavi potreba po določenem študijskem programu, ki se ne izvaja na javnih visokošolskih zavodih oz. se ne izvaja v ustreznem obsegu,” je pojasnil. Primer so študijski programi, katerih diplomanti so zelo iskani na trgu dela, pa jih javne visokošolske ustanove ne zagotovijo dovolj.
V novem zakonu je izrecno zapisano, da država podeli koncesijo, ko se pojavi potreba po določenem študijskem programu, ki se ne izvaja na javnih visokošolskih zavodih oz. se ne izvaja v ustreznem obsegu.
Prilagojen študij namesto izrednega
Velika novost je tudi prilagojeni študij, ki bo nadomestil izrednega. »S tem študij prilagajam ljudem, ki so zaposleni,« pravi dr. Papič. Po novem bo šlo za časovno omejen in prilagojen študij, ki bo omogočil dokončanje študijskega programa v daljšem času.
Mikrodokazila
Velika novost novega zakona so tudi mikrodokazila. Posamezniki, ki bodo želeli svoje znanje le nadgraditi, bodo lahko to storili tako, da bodo o svojem znanju pridobili mikrodokazila.
Državni zbor bo nov zakon obravnaval v začetku prihodnjega leta.