Državni zbor je potrdil nov Zakon o gospodarskih javnih službah s področja voda, ki bo po dolgih letih čakanja celovito uredil področje oskrbe s pitno vodo ter odvajanja in čiščenja odpadnih voda. Najpomembneje – zakon uresničuje ustavno pravico prebivalcev do pitne vode in postavlja jasne okvire za pravičnejšo, dostopnejšo in bolj transparentno oskrbo.
»V zakonu ustavno pravico do pitne vode uresničujemo na način, da imamo v mislih dobrobit naših prebivalcev, tako z vidika dostopa kot stroškov,« je poudaril minister za naravne vire in prostor Jože Novak.
V zakonu ustavno pravico do pitne vode uresničujemo na način, da imamo v mislih dobrobit naših prebivalcev, tako z vidika dostopa kot stroškov.
Enaka merila za vse – konec razlik med občinami
Po novem bodo omrežnine za oskrbo s pitno vodo določene po enotnih merilih na ravni celotne države. To pomeni konec velikih razlik v cenah med posameznimi regijami in občinami, ki so bile doslej pogosto predmet kritik.
»Danes imamo območja, kjer so stroški omrežnine večkrat višji kot drugje. S tem zakonom odpravljamo te razlike in zagotavljamo enakopravnost za vse državljane,« je dejal Novak.
Danes imamo območja, kjer so stroški omrežnine večkrat višji kot drugje. S tem zakonom odpravljamo te razlike in zagotavljamo enakopravnost za vse državljane.
Država skrbi za sistem, občine za distribucijo
Zakon predvideva, da bo sistem oskrbe s pitno vodo – vključno z regulacijo, cenovno politiko in nadzorom – v pristojnosti države, medtem ko bo distribucija še naprej potekala na ravni lokalnih skupnosti.
»To se je izkazalo za učinkovit in dobro sprejet sistem, zato ostaja. Vendar zdaj z jasnejšimi pravili,« je dodal minister.
To se je izkazalo za učinkovit in dobro sprejet sistem, zato ostaja. Vendar zdaj z jasnejšimi pravili.
Pitna voda ni več tržno blago
Ena izmed najbolj odmevnih določb zakona je, da oskrbe s pitno vodo ni več mogoče izvajati v obliki profitne koncesije. S tem Slovenija jasno postavlja mejo pred komercializacijo ključnega vira življenja.
»Preprečili bomo, da bi vodooskrbo upravljale tuje multinacionalke. Pitna voda ni blago – je javna dobrina,« je bil jasen Novak.
Preprečili bomo, da bi vodooskrbo upravljale tuje multinacionalke. Pitna voda ni blago – je javna dobrina.
Prepoved prekinitve oskrbe zaradi neplačila
Zakon uvaja tudi humanitarni vidik – oskrba s pitno vodo ne bo smela biti prekinjena, če je razlog za to socialna stiska uporabnika. Namesto tega se uvaja možnost omejene, a zagotovljene minimalne oskrbe.
Novosti tudi pri odpadni vodi
Na področju odvajanja in čiščenja komunalne in padavinske vode zakon prinaša večjo transparentnost. Med drugim določa, da glavnih nalog izvajanja javne službe ni več mogoče prenesti na podizvajalce, izvajalci pa bodo morali za vsako občino posebej pripraviti program izvajanja storitev.
Z novim zakonom Slovenija stopa korak naprej k bolj pravični, pregledni in dostopni oskrbi s pitno vodo. Minister Novak je ob sprejemu zakona dejal:
»To je zakon za ljudi. Zakon, ki naslavlja tako okoljske kot socialne vidike. In predvsem – zakon, ki daje prednost javnemu interesu pred zasebnim dobičkom.«
To je zakon za ljudi. Zakon, ki naslavlja tako okoljske kot socialne vidike. In predvsem – zakon, ki daje prednost javnemu interesu pred zasebnim dobičkom.
Zakon začne veljati v prihodnjih mesecih, občine pa že začenjajo s pripravami na prilagoditve.