Klampfer izpostavila ambicioznost ciljev na področju digitalizacije
Parlamentarni odbor za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo je kot ustrezno ocenil predstavitev kandidatke za ministrico za digitalno preobrazbo mag. Ksenije Klampfer. »Strateški cilji na področju digitalizacije naše države so ambiciozni. Do leta 2030 je treba zagotoviti, da bodo vse ključne javne storitve dostopne prek spleta. Pri tem si bo treba prizadevati, da bi jih večina ljudi tudi aktivno uporabljala, tradicionalne fizične kanale pa uporabljala le v izjemnih primerih,« je poudarila Klampfer, ki prihaja iz kvote Gibanja Svoboda. Podporo njeni kandidaturi so poleg naših poslank in poslancev izrekli tudi v koalicijskih partnericah SD in Levica.
Strateški cilji na področju digitalizacije naše države so ambiciozni. Do leta 2030 je treba zagotoviti, da bodo vse ključne javne storitve dostopne prek spleta.
Po besedah kandidatke so na seznamu izzivov, s katerimi se sooča Slovenija, tudi dokaj nizka prepoznavnost digitalnih javnih storitev, neskladnost in razdrobljenost teh storitev, odsotnost enotne uporabniške izkušnje ter omejene možnosti nadzora posameznikov nad lastnimi podatki v javnih evidencah: »Širšo uporabo digitalnih javnih storitev omejuje tudi zahteva po uporabi kvalificiranega digitalnega potrdila, kar negativno vpliva na uporabniško izkušnjo, posebej pri tehnično manj veščih uporabnikih.«
Poleg tega je Klampfer opozorila, da so digitalne javne storitve še vedno prepogosto oblikovane po ‘analognih’ postopkih. Prav tako so storitve raztresene po portalih, ki jih izvajajo posamezni organi državne uprave, namesto da bi bile prilagojene glede na potrebe in dejanske življenjske situacije uporabnikov: »Uporabnikom je treba na enem mestu omogočiti razširjene vpoglede v lastne podatke iz javnih evidenc. Storitve bomo nadgradili tako, da bodo ponujale uporabnikom prijazne rešitve in bodo v polni funkcionalnosti dostopne tudi prek mobilnih naprav, mogoča pa bo tudi njihova čezmejna uporaba.«
Uporabnikom je treba na enem mestu omogočiti razširjene vpoglede v lastne podatke iz javnih evidenc.
Kandidatka napovedala pripravo krovnega zakona o digitalni preobrazbi
Za nadaljnjo širitev uporabe in poenostavitev digitalnih javnih storitev v Sloveniji bo po besedah kandidatke ključna uvedba Evropske denarnice za digitalno identiteto. Napovedala je tudi, da bo ministrstvo v letu 2025 vložilo v javno obravnavo krovni zakon o digitalini preobrazbi, kar bo pomemben mejnik za področje digitalne preobrazbe države, gospodarstva in družbe kot celote: »Tako bodo na enem mestu združene vsebine oziroma pravne podlage, ki bodo omogočile učinkovito izvajanje ukrepov za doseganje ciljev digitalne preobrazbe.«
Glede razvoja visokozmogljivega računalništva v povezavi z umetno inteligenco pa je Klampfer poudarila, da ta projekt predstavlja eno izmed ključnih prednostnih nalog Evropske unije, hkrati pa si tudi Slovenija prizadeva slediti hitremu tehnološkemu napredku na tem področju. »V okviru teh prizadevanj smo se v začetku novembra, in to v sodelovanju z italijanskim superračunalniškim centrom v Bologni, prijavili na razpis za pridobitev sredstev. Če bo prijava uspešna, bomo namenili pet milijonov evrov za sofinanciranje nakupa superračunalnika. Poleg skupne prijave z Italijo pa Slovenija pripravlja tudi samostojno, komplementarno prijavo za pridobitev 50 milijonov evrov sredstev,« je pojasnila.
Poleg skupne prijave z Italijo pa Slovenija pripravlja tudi samostojno, komplementarno prijavo za pridobitev 50 milijonov evrov sredstev.
Kandidatka za ministrico za digitalno preobrazbo mag. Ksenija Klampfer: »Za učinkovito sodelovanje v digitalnem okolju nismo zadosti opremljeni, če imamo le potrebno tehnologijo. Potrebujemo tudi ustrezna znanja in spretnosti. Zato bomo v naslednjem letu še naprej izvajali utečene, dobro sprejete projekte digitalnega opismenjevanja za otroke, odrasle in starejše.«
Za učinkovito sodelovanje v digitalnem okolju nismo zadosti opremljeni, če imamo le potrebno tehnologijo. Potrebujemo tudi ustrezna znanja in spretnosti.
Sicer se Klampfer lahko pohvali z bogatimi izkušnjami. Trenutno je generalna sekretarka na ministrstvu za digitalno preobrazbo. Ministrski položaj je zasedala že v vladi Marjana Šarca v obdobju 2018-2020, ko je bila ministrica za delo. Pred tem pa je bila med drugim načelnica mariborske upravne enote in državna sekretarka na ministrstvu za javno upravo.