V različnih krajih po Sloveniji  pod okriljem seniorske sekcije Gibanja Svoboda potekajo okrogle mize na temo pokojninske reforme, kjer so ključni odločevalci in predstavniki različnih generacij razpravljajo o izzivih, rešitvah in medgeneracijski solidarnosti kot temeljni vrednoti reforme. Dogodek v Škofji Loki je povezoval predsednik Gibanja Svoboda Seniorji in poslanec Državnega zbora Bojan Čebela.

Izzivi prihodnosti

Razprava se je osredotočila na popravo krivic iz preteklih reform pokojninskega sistema, neenake odmerne odstotke, indeksacijo pokojnin ter razmerje med inflacijo in rastjo plač. Poslanec mag. Dean Premik je uvodoma poudaril, da je naš pokojninski sistem pretočni, kar pomeni, da trenutni delavci financirajo pokojnine starejših generacij. Ob tem je opozoril na pomen usklajevanja reform z ustavo in načelom enakosti.

Mladi kot partnerji v reformi

Blaž Juren, predstavnik mladih, je izpostavil, da je pokojninska reforma pogosto abstraktna tema za mlade, a obenem ključna za prihodnost vseh. Poudaril je, da se mora medgeneracijska solidarnost odražati tudi v sodelovanju mladih pri oblikovanju sistemskih rešitev:
»Zakaj bi morali mladi vlagati v pokojninsko reformo? Moja prihodnost in prihodnost starejših sta skupni.«

Zakaj bi morali mladi vlagati v pokojninsko reformo? Moja prihodnost in prihodnost starejših sta skupni.

Delo po upokojitvi in drugačni modeli za prihodnost

Pomemben del razprave je bil namenjen delu po izpolnitvi pogojev za upokojitev. Bojan Čebela je poudaril, da je pri seniorjih pereče vprašanje odstotka zaslužka za delo po upokojitvi, predvsem pri deficitarnih poklicih. Mag. Premik je ob tem predstavil možnost prehoda na fleksibilnejše upokojevanje z različnimi odstotki (80/90/100), medtem ko so prisotni razpravljali o odpravi omejitve 60 delovnih ur na mesec za upokojence.

Pokojnine: socialna ali ekonomska kategorija?

Pomembna tema je bila razmejitev pokojnin kot socialne in ekonomske kategorije. Razpravljavci so poudarili, da pokojnine za posebne dosežke (športniki, kulturniki) ne bi smele bremeniti pokojninskega sistema, temveč bi morale biti financirane iz posameznih ministrstev.

Zakon o dolgotrajni oskrbi kot del širše solidarnosti

Čeprav zakon o dolgotrajni oskrbi ni bil osrednja tema omizja, je poslanka Gazinkovski izpostavila pomembnost financiranja te storitve:
»Popravili smo zakon in določili prispevek, ki ga bodo plačevali vsi, tudi upokojenci. Solidarnost se mora kazati na vseh ravneh.«

Popravili smo zakon in določili prispevek, ki ga bodo plačevali vsi, tudi upokojenci. Solidarnost se mora kazati na vseh ravneh.

Solidarnost je temelj prihodnosti

Razprava je zaključila z obljubo nadaljnjega dialoga in priprave na javno razpravo o pokojninski reformi, kjer bo več poudarka na vključevanju vseh generacij. Medgeneracijska solidarnost je ključni gradnik reforme, ki mora združiti interese starejših, mladih in vseh vmes, da bi zagotovila stabilen in pravičen pokojninski sistem za prihodnost.

Pokojninska reforma tako ni le tehnična, temveč tudi družbena in moralna tema, kjer so enakost, pravičnost in solidarnost vodilne vrednote.

Zadnji video posnetki

Oglejte si video izjave, posnetke in nagovore o različnih temah in politikah Gibanja Svoboda. V Svobodi zagovarjamo osebni pristop.

Preglej celotno video galerijo
Urška Klakočar Zupančič: Sem trn v peti
Marjan Šarec na osrednji proslavi ob dnevu Rudolfa Maistra v Kamniku
Borut Sajovic: Kaj nam je povedal Maister?
Robert Golob: Naše prioritete so podprte in se odražajo tudi v proračunu