Evropska poslanka Svobode Irena Joveva v intervjuju za portal Metropolitan.si ...
Evropska poslanka Svobode Irena Joveva v intervjuju za portal Metropolitan.si.
Razmah desnega populizma in avtoritarizma me skrbi
»Če rečem, da me tak razvoj dogodkov ne skrbi, se bom zlagala. Zame ni dvoma, da bi bila situacija v Evropi brez avtoritarnih voditeljev precej boljša, vendar žal je tu manipulacija teh struktur močnejša,« je evropska poslanka komentirala dogajanje v več evropskih državah, ki kažejo na razmah desnega populizma. Navsezadnje v Uniji že leta razpravljamo o razmerah na Madžarskem pod vodstvom Viktorja Orbana – od podrejanja državnih sistemov, korupcije, do zlorabe evropskih sredstev.
»To so ljudje, ki obvladajo populizem, so čisti demagogi. Nimajo težav obljubljati ali deliti bonbončkov, ki nimajo nobene zveze z njimi, pač pa z evropskimi davkoplačevalci, katerih razočaranje brezsramno izkoriščajo, v isti sapi pa trdijo, da Evropska unija ni dobra. Logično, kajne?«
Na trditev, da smo vsi politiki enaki, ne bom pristala
V politiki je na žalost kar nekaj primerov koruptivnih politikov, vendar je pomembno, da se te zadeve ne posplošujejo, poudarja evropska poslanka Joveva. Prepričana je, da so stroga pravila pomembna, a največ je odvisno od posameznika in njegove integritete.
»Nismo vsi enaki, na to ne bom nikoli pristala. Če si koruptiven, če si slab človek, se bo ta značaj pokazal prej ali slej, recimo ko prevzameš neko funkcijo, žal ne glede na strogost pravil. Nedvomno potrebujemo več transparentnosti, saj je težko obnoviti sistem zaupanja, ko se ta enkrat podre. Takšni škandali nam vsekakor ne koristijo, ker tudi to ljudi odvrača od volitev. To, da strogih pravil ni, pa ne pomeni, da jih ne moremo postaviti sami. Najlažje je reči “ni mi treba”. Seveda je treba – zaradi ljudi. Že prvi dan mandata sem postavila najstrožja pravila, najvišje standarde tako zase kot za svojo ekipo.«
Ljudje na Zahodnem Balkanu si zaslužijo jasno evropsko perspektivo
Vprašanje širitve na Zahodni Balkan je bilo dolga leta v ozadju, vendar bi bilo za aktualni mandat Evropske komisije in Evropskega parlamenta krivično, če bi trdila, da smo na Zahodni Balkan pozabili, je opozorila.
»Evropska unija se s to regijo ukvarja bolj kot kadarkoli prej. Tudi zaradi aktualne slovenske vlade dr. Roberta Goloba, tudi zaradi naših prizadevanj. Ljudje na Zahodnem Balkanu si resnično zaslužijo boljše, zaslužijo si jasno evropsko perspektivo. Ne glede na Bruselj pa je na koncu dneva na državah Zahodnega Balkana, da delajo na vladavini prava, svobodi medijev, stabilnosti demokratičnih institucij – za ljudi, ne za Evropsko unijo.«
Naša pravica je, da v svoji domovini uporabljamo svoj jezik
Kot je znano, se evropska poslanka Irena Joveva zelo aktivno in odločno zavzema za uporabo slovenščine na vseh platformah, ki v državah Unije ponujajo videovsebine, da torej naložijo prevode podnapisov in sinhronizacijo vsebin v vse uradne jezike EU. Unija temelji na spoštovanju raznolikosti, zato ni pošteno, da so določeni jeziki – med njimi tudi naša slovenščina – diskriminirani, je prepričana. Ker se tega do zdaj ni dalo doseči z dialogom z direktorji multinacionalk, ki takšne storitve ponujajo, se evropska poslanka Joveva zavzema za zakonodajo, tako na evropski kot državni ravni, ki bo tem podjetjem naložila obveznost spoštovanja vseh jezikov.
»To počnem zaradi ohranjanja slovenskega jezika v digitalnem svetu, zaradi tistih, ki ne znajo tujih jezikov, zaradi slepih, slabovidnih, gluhih, naglušnih, zaradi naših otrok, ki so vse bolj aktivno vključeni v ta digitalni svet. Ne želim si, da bi v našem domačem okolju prevladoval tuj jezik. Konec koncev pa je naša pravica, da v svoji domovini uporabljamo svoj jezik, in če smo del Unije, ki zagovarja spoštovanje raznolikosti, menim, da je pomembno zagotoviti enakopravno obravnavo jezikov.«
Že od začetka mandata opozarjam na kratenje človekovih pravic Palestink in Palestincev
Irena Joveva že od prvega dne svojega mandata v Evropskem parlamentu opozarja na kratenje človekovih pravic Palestink in Palestincev. Kot pravi, je to, kar počne Izrael, kršitev vseh načel mednarodnega prava, zato si želi, da Evropska unija prevzame bolj enotno stališče ter si prizadeva za zares pravično rešitev konflikta v Gazi. Dejanja izraelske vojske v Gazi pa, poudarja, dosegajo razsežnosti genocida.
»In ta trditev je podprta tudi z izjavami izraelskega vodstva, materialnimi dokazi in posnetki, ki jih očitno nekateri zaradi svojih interesov ne želijo videti. Se pa seveda strinjam, da so vsa dejanja Hamasa s 7. oktobra nesprejemljiva in so očiten primer terorizma, vendar Palestina ni Hamas.
Mediji morajo biti svobodni, neodvisni in kritični
O aktu o svobodi medijev, kjer deluje kot pogajalka svoje politične skupine, pa je Joveva dejala, da je z zaključenim besedilom zelo zadovoljna, saj je v njem vključenih veliko njenih predlogov. Predvidoma bo potrjen na plenarnem zasedanju marca. Z aktom resnično dobivamo pomembna pravila in orodja, ki bodo omogočila boljše ukrepanje na evropski ravni, ko pride do težav pri svobodi oziroma nesvobodi medijev, je prepričana.
»Mediji morajo biti svobodni, neodvisni in kritični. Politiki pa smo tisti, ki jim moramo omogočiti pogoje, da opravljajo svoje delo, brez ovir in pritiskov.«
Celoten intervju lahko preberete tukaj.