Predsednik vlade dr. Robert Golob v Odmevih in 24ur zvečer o dnevu solidarnosti in ukrepanju vlade za pomoč prizadetim v poplavah.
Predsednik vlade dr. Robert Golob v Odmevih in 24ur zvečer o dnevu solidarnosti in ukrepanju vlade za pomoč prizadetim v poplavah.
»Ta solidarnost, ki smo ji priča, je neverjetna. Mi Slovenci smo res poseben narod in takrat, ko je najhuje, takrat res stopimo skupaj. Ne samo na terenu. Vsak vedno pomaga tako, kot sam najbolje zna. Nekateri z lopato, drugi z besedo, tretji s finančnimi prispevki In prav ponosen sem, da sem Slovenec,« je o solidarnosti, ki smo jo in jo še bomo ob ter po katastrofalnih poplavah izkazali, dejal predsednik vlade in Gibanja Svoboda dr. Robert Golob.
»Dan solidarnosti je, da tisti del države, ki je namenjen sociali in zdravstveni negi, seveda mora delovati, saj je to del solidarnosti. Drugi del države, ki pa lahko pomaga na druge načine, pa gre k ljudem, ki so pomoči potrebni, in jim pomaga. Po tednu dni so tudi tisti, ki so delali ves čas, že utrujeni. Ti prazniki se bodo izkoristili tudi za to, da se ekipe na terenu zamenjajo, malo spočijejo in da pridejo prostovoljci iz vse države pomagat tja, kjer so ljudje najbolj utrujeni,« je pojasnil pomen in namen ponedeljkovega dneva solidarnosti, ki bo za večino tudi dela prost dan.
Tudi sam bo v ponedeljek med ljudmi, najverjetneje v Komendi: »Najpomembnejše sporočilo je: tukaj smo, ker smo solidarni z vami in ker nismo in ne bomo pozabili na vas. Lahko računate na pomoč in jo boste tudi dobili. Šel bom med ljudi, točno tiste, ki so bili poplavljeni, ne infrastruktura, ampak tam, kjer so bili ljudje poplavljeni, kjer se mogoče danes počutijo zapuščene znotraj kupov smeti, pa nikogar ni, s katerim bi se pogovarjali. V ponedeljek bodo dobili v meni sogovornika.«
Prvi korak, kako bodo do konkretne pomoči prišli tisti posamezniki in gospodinjstva, ki so bili v poplavah neposredno in najbolj prizadeti, je z 10 milijoni evrov, ki jih je vlada zagotovila Rdečemu križu in Slovenski Karitas, že narejen: »Teh 10 milijonov, prvih 10 milijonov, ki smo jih dali namenoma, preden smo sploh vedeli, koliko bo škode, je bil namenjen temu, da se proces zažene. Že danes vemo, da bo prišlo do ljudi več kot desetkrat več denarja, ker je žal škoda bistveno večja.«
A za razdelitev tako velikih vsot denarja, ki jih ljudje potrebujejo, bo moral biti po natančnih merilih izveden množičen popis škode, gre namreč za 10 tisoč in več domov ter družin, katerih škodo je treba popisati, da pride denar v prave roke, poudarja. Sicer pa se za ljudi, ki so bili prizadeti, pripravljajo že novi ukrepi: »Drugi korak bo interventni zakon, v katerem bomo imeli tudi ukrepe za fizične osebe, za navadne ljudi, za tiste, ki so danes najbolj obupani, ampak vam povem: ne bomo pozabili na vas in ti ukrepi prihajajo.«
Spomnil je, da je v aplikaciji Poplave 2023 možno tistim, ki so ostali brez strehe nad glavo, v brezplačen najem ponuditi stanovanje ali hišo: »V enem dnevu smo zbrali že 50 stanovanj in 50 hiš. Toliko jih je že na razpolago za te ljudi, ker obstajajo dobri ljudje, ki so ponudili svoja stanovanja brezplačno tistim, ki so brez strehe. Obstajajo dobra podjetja, ki so ravno tako ponudila svoja stanovanja. In jaz sem prepričan, da bomo ta fond začasnih stanovanj spravili tako visoko, da bomo lahko vsakomur omogočili, da je začasno v najemniškem brezplačnem stanovanju.«
Predsednik vlade je ob tem pozval vse pristojne v občinah, da začnejo takoj evidentirati ljudi, ki so ostali brez strehe nad glavo, in podatke o potrebah nemudoma sporočijo civilni zaščiti ali na upravo za zaščito in reševanje: »V tem trenutku je najpomembneje, da ljudje, ki so danes na kavču pri znancih, gredo v začasna bivališča. Sto hiš. Ljudje, javite se.«
Za pomoč ljudem pa so potrebna tudi finančna sredstva. V zgolj šestih dneh je uspelo vladi locirati že skoraj milijardo evrov – 520 milijonov v proračunu in 400 milijonov evrov iz solidarnostnega sklada EU, kar je več, kot smo pričakovali, je opozoril premier: »Odkar je Slovenija v Evropski uniji, je imela najmanj štiri velike ujme. Za vse te štiri ujme je od Evropske unije v 20 letih dobila natančno 48 milijonov evrov. Tokrat smo 5 dni po ujmi imeli ne samo obisk predsednice Evropske komisije, ampak konkreten sveženj 400 milijonov evrov nepovratnih sredstev.«
Kot pravi, Slovenija čuti iskreno pripravljenost Bruslja, da nam pomaga do vseh tistih evropskih sredstev, ki bi jih lahko pridobili za obnovo po poplavah: »Ravno zato je predsednica Evropske komisije že dala na razpolago tudi svojo ekipo in opravljen je bil že prvi sestanek skupne ekipe. Tako hitri smo. In moramo delovati hitro. Verjamem, ker smo združili moči najboljših v naši državi in najboljših v Bruslju, da bomo učinkoviti.«