Predsednik vlade dr. Robert Golob v oddajah Odmevi in 24ur zvečer o ukrepih vlade po najhujših poplavah v zgodovini Slovenije.

Predsednik vlade dr. Robert Golob v oddajah Odmevi in 24ur zvečer o ukrepih vlade po najhujših poplavah v zgodovini Slovenije, ki so že sprejeti, in o tem, kako se bo vlada v prihodnjih dnevih in tednih lotila sanacije in pomoči ljudem. 

Ljudem moramo dati upanje in zaupanje, da jih ne puščamo samih

»Ne bi govoril o tem, kakšna bo Slovenija čez leto dni. Leto dni je preveč. Kar šteje, je, kaj bomo za ljudi naredili jutri, kaj do naslednjega tedna in kaj do naslednjega meseca. Vsak dan mora biti nov uspeh, vsak dan moramo ljudem dati upanje in zaupanje v državo, da jih ta ne pušča samih,« je povedal predsednik vlade dr. Robert Golob.

Predsednik vlade se je včeraj na kriznem sestanku sestal z ministri, danes pa se bo srečal še z združenji županov in občin. Glavno sporočilo včerajšnjega sestanka je, da vlada namenja več kot 100 milijonov evrov za intervencije v javno lokalno infrastrukturo: »Tukaj ne bomo čakali, niti ne bomo gledali na stroške. Glavna prioriteta je, da se prebijemo do ljudi, do zaselkov, da vzpostavimo osnovno infrastrukturo, kot je elektrika in voda. Razmišljamo tudi, da bi za tiste, ki so izgubili streho nad glavo, organizirali gradnjo novih hiš, občina bi zagotovila zemljišča, jih komunalno opremila, potem pa bi država postavila objekte tam, kjer so ljudje izgubili streho nad glavo.« 

Sanacija bo izvedena z roko v roki z župani

Premier je poudaril, da je pri spopadanju s posledicami poplav ključno tesno sodelovanje države z občinami in župani. Vlada je zato županom in lokalnim skupnostim odločno stopila naproti. Pripravljen je namreč že zakon, ki predvideva možnost predhodne delne ocene škode in predhodnega delnega programa odprave posledic naravnih nesreč, kjer bo do 20 odstotkov predhodno ocenjene škode občinam upravičenkam možno izplačati tudi v naprej

»Sprašujem se, zakaj 30 let na to ni nihče pomislil. Mi smo zakon, ki to ureja, sprejeli v soboto, dan po poplavi. Ta zakon bo v sredo že na izredni seji državnega zbora in verjamem, da bo podpora vseh političnih strank tukaj enotna,« je v zvezi s predlogom sprememb zakona o odpravi posledic naravnih nesreč še povedal predsednik vlade dr. Robert Golob.   

Našli smo način, da država pomaga tudi fizičnim osebam

Država fizičnim osebam načeloma ne more neposredno pomagati z denarnimi nakazili. Kot razlaga premier, gre tukaj za cel kup zakonskih okvirjev, ki to onemogočajo. Vendar je vlada našla pot mimo tega: »Že v soboto smo nakazali prvih 10 milijonov evrov humanitarnim organizacijam. Ljudje morajo prijaviti škodo, ki je nastala v njihovih stanovanjih. To škodo prijavijo občinskim komisijam, ki bodo v naslednjih tednih delale na tem zelo aktivno. V teh komisijah so tudi predstavniki CSD-jev, socialnih organizacij in humanitarnih organizacij, komisije so tiste, ki določijo kdo je upravičen do koliko sredstev. Potem gre ta seznam k humanitarnim organizacijam, ki sredstva neposredno prenakažejo ljudem.« 

Gre za mehanizem, ki preizkušeno deluje, z njegovo uporabo pa se tudi izognemo plačilu dohodnine, ki bi jo sicer moral vsak, ki bi prejel darilo, višje od neke vrednosti, plačati. Finančna sredstva, ki bodo preko humanitarnih organizacij na ta način razdeljena med pomoči potrebne prebivalce, pa »bomo povečevali, dokler ne bo prišla pomoč do vseh«, je jasen premier.

Predsednik vlade je povedal tudi, da bo letošnji 14. avgust verjetno označen kot dan solidarnosti in tudi dela prost dan: »Želimo, da se na ta dan ljudje posvetimo čiščenju ne samo svojega doma, ampak da pomagamo tudi znancem in sosedom. Želimo si, da Slovenije zaključi praznike v duhu solidarnosti

Mednarodna pomoč in solidarnost sta ključni

»Že v soboto smo sprožili vsa mogoča zaprosila za mednarodno pomoč in ta mednarodna pomoč je že začela prihajati. Iz Francije, Nemčije, Poljske in številnih drugih držav, tudi izven EU, smo že dobili humanitarno pomoč v obliki hrane, živil in potrebščin, pa tudi tisto, kar smo najbolj potrebovali in kar še vedno najbolj potrebujemo – težko mehanizacijo in montažne mostove,« je povedal premier, ki dodaja tudi, da pri tem ne gre le za materialno pomoč in mehanizacijo, pač pa tudi za operaterje in inženirje, ki to mehanizacijo upravljajo. 

Na tovrstno pomoč bo država računala tudi v prihodnje, ko bomo potrebovali predvsem usposobljeno delovno silo za proces sanacije in obnove: »Pomoč so nam ponudili ne samo v EU, ampak tudi v državah Zahodnega Balkana. Vsak bo pomagal tako, kot bo lahko. Ravno s to mednarodno solidarnostjo lahko naredimo sanacijo bistveno hitrejšo tudi z vidika ljudi, z vidika usposobljene delovne sile. Vso to delovno silo bomo prek mednarodnih organizacij, če bo potrebno, pripeljali v Slovenijo

Slovenija ni pozabljena in ne ostaja sama, kar pove tudi dejstvo, da si bo posledice poplav v sredo ogledala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. »Predsednica se bo na kraju samem lahko prepričala, da se pomoč Komisije ne sme ustaviti samo pri mehanizaciji, ampak da se mora nadaljevati tudi v finančnih sredstvih, ker jih bomo zelo potrebovali,« je še razložil premier. 

Zadnji video posnetki

Oglejte si video izjave, posnetke in nagovore o različnih temah in politikah Gibanja Svoboda. V Svobodi zagovarjamo osebni pristop.

Preglej celotno video galerijo
Urška Klakočar Zupančič: Sem trn v peti
Marjan Šarec na osrednji proslavi ob dnevu Rudolfa Maistra v Kamniku
Borut Sajovic: Kaj nam je povedal Maister?
Robert Golob: Naše prioritete so podprte in se odražajo tudi v proračunu