Finančni minister in podpredsednik Gibanja Svoboda Klemen Boštjančič je v včerajšnjem pogovoru za Odmeve poudaril, da se mora Evropa na ameriško politiko dvigovanja carin odzvati preudarno, enotno in odločno. Minister, ki je trdno prepričan v pomen povezane Unije, je večkrat izpostavil potrebo po skupnem nastopu držav članic. Po njegovem mnenju gre namreč za priložnost, da se Evropska unija – kljub zapletom na trgovinskem področju – postavi v vlogo globalnega nosilca proste trgovine.
»Evropa se ne sme odzvati enako, ampak ravno obratno: preudarno, enotno in odločno,« je povedal Boštjančič, ki verjame, da je s trezno in strateško usmeritvijo mogoče zagotoviti, da EU ne bo ‘padla na vsak ukrep’. Ob tem je pri pozivu k diplomatskemu reševanju nesoglasij izpostavil, da se je treba pogajati in najti rešitve, ki bodo v interesu obeh strani.
Evropa se ne sme odzvati enako, ampak ravno obratno: preudarno, enotno in odločno.
Evropa kot pobudnica proste trgovine
Minister je spomnil, da so bile nekoč Združene države Amerike glavni promotor odprtega trga, a se zdaj vloga spreminja. To je za Evropo lahko priložnost, da postane vodilna sila pri zagovarjanju in razvoju svobodne trgovine:
»Mislim, da bi morala Evropa postati tisti najpomembnejši del sveta, ki bi promoviral prosti pretok blaga,« je pojasnil Boštjančič in dodal, da bi morala Unija izkoristiti številne priložnosti, ki se odpirajo ravno zdaj.
Vloga Slovenije in enoten nastop EU
Po njegovih besedah bo prihodnji uspeh Unije v veliki meri odvisen od tega, ali bo ob trenutnih izzivih znala nastopati enotno. Za Slovenijo bo to razmeroma enostavno, saj je naša blagovna menjava z ZDA sicer v presežku, vendar manjša v primerjavi z večjimi državami članicami. Kljub temu je pomembno, da se tudi Slovenija poveže z drugimi in znotraj EU prispeva k enotnemu stališču.
»Sreča v nesreči Slovenije je, da je naša trgovinska menjava z ZDA relativno skromna,«
pravi minister, vendar poziva k previdnosti: »Mislim, da moramo ostati trezni in ne pretiravati s kakršnimi koli izjavami.«
Sreča v nesreči Slovenije je, da je naša trgovinska menjava z ZDA relativno skromna.
Diplomacija pred hitrimi reakcijami
Evropska komisija se je odločila za uvedbo povračilnih ukrepov v več fazah, kar po mnenju ministra omogoča čas za pogajanja. V tem vmesnem obdobju si prizadeva, da bi se napetosti umirile in da do skrajnih ukrepov sploh ne bi prišlo.
»To, kar je Evropska komisija predstavila, je pravzaprav odgovor EU-ja na pretekle ameriške ukrepe. Odziv EU-ja, ki za večino napovedanih carin ne začne veljati takoj, ponuja dovolj časa za pogajanja,« je pojasnil Boštjančič in dodal, da morajo biti kakršnikoli odzivi Evropske unije predvsem premišljeni in umirjeni.
Odziv EU-ja, ki za večino napovedanih carin ne začne veljati takoj, ponuja dovolj časa za pogajanja.
Priložnost za Slovenijo in Evropo
Kljub novim napovedim predsednika ZDA o dvigu carin v prihodnjih mesecih in zaostrovanju položaja s Kitajsko minister Boštjančič v trenutnih razmerah vidi tudi priložnost za Evropo, da se še tesneje poveže. Slovenija kot del jedrne Evrope in članica območja evra lahko to izkoristi za krepitev diplomacije, sodelovanja in promocijo svobodne trgovine, ki temelji na skupnih evropskih vrednotah.