V vroči razpravi o zakonu o dodatkih k pokojninam za izjemne umetnike se je v oddaji Odmevi na TV Slovenija jasno in odločno oglasila poslanka Svobode Sara Žibrat. Opozorila je na številne napačne interpretacije zakona in poudarila pomen transparentnosti, spoštovanja do umetnosti ter nevarnosti političnega zavajanja pred volitvami.
Transparentnost namesto arbitrarnega odločanja
Sara Žibrat je pojasnila, da je novi zakon predvsem strokovno-tehnične narave. Zakon sistem dodatkov ureja bolj jasno in pravično.
»Kaj je bolj transparentno od tega, da obstaja jasen, zakonsko določen seznam najprestižnejših nagrad, po katerem so umetniki upravičeni do tega dodatka?«
Po novem zakonodajnem predlogu vlada ne bi več odločala o tem, kdo je upravičen do dodatka – odločala bi posebna komisija. Višina dodatkov bi bila določena vnaprej, predvsem pa se ti dodatki po smrti upravičenca ne bi več dedovali, kar je bila ena izmed glavnih kritik starega zakona.
Zakon ni breme za proračun
V nasprotju s trditvami kritikov je Sara Žibrat pojasnila, da novi zakon ne bo imel pomembnega vpliva na državni proračun:
»Podatki kažejo, da je skoraj toliko družinskih članov, ki prejemajo te dodatke, kot je trenutno upokojenih upravičencev.«
Podatki kažejo, da je skoraj toliko družinskih članov, ki prejemajo te dodatke, kot je trenutno upokojenih upravičencev.
Opozorila je, da so očitki o pretiranem finančnem bremenu neutemeljeni in da gre za zavajanje javnosti, saj gre v končni fazi za sredstva, ki v celoti ne predstavljajo pomembnega deleža državnega proračuna.
SDS zlorablja referendum za politične cilje
Poslanka Svobode je kritično spregovorila o ravnanju stranke SDS, ki je proti zakonu sprožila referendum:
»SDS zlorablja institut referenduma za svojo predvolilno kampanjo.«
SDS zlorablja institut referenduma za svojo predvolilno kampanjo.
Dodala je, da se je zavajanje začelo že pri zbiranju podpisov, saj številni ljudje niso vedeli, kaj stari zakon sploh omogoča, kaj šele, da bi razumeli prednosti novega.
»Prejemali smo številne komentarje, da so celo vaši podporniki proti temu, da se dodatki dedujejo. Se pravi, sploh niso vedeli, da se dodatki dedujejo po starem, zdaj veljavnem zakonu.«
Poziv k razumu in kulturi
Na koncu je Sara Žibrat opozorila tudi na širši pomen kulture in umetnosti v naši družbi:
»Če kot Republika Slovenija nismo sposobni ceniti svojih umetnikov, ki skrbijo za naš narod, naš jezik, našo kulturo, potem smo kot družba zatajili.«
In še: »Tako kot ne bova midva ocenjevala skoka Domna Prevca, tudi ne bova sodila, kdo si zasluži Prešernovo nagrado.«
Tako kot ne bova midva ocenjevala skoka Domna Prevca, tudi ne bova sodila, kdo si zasluži Prešernovo nagrado.