Evropska poslanka Svobode Irena Joveva je bila gostja pogovorne oddaje Marcel. Govorila je o odzivu Evropske unije na poteze nove ameriške administracije ter njenem delovanju na kriznih prizoriščih, vključno z Ukrajino in Gazo.  

»Želim si, da Evropska unija spremenjene razmere v ZDA in v mednarodnih odnosih vendarle izkoristi. Vedno govorimo, kako smo najmočnejši, ko smo enotni, potem pa pridemo do dejstva, da države članice vlečejo vsaka po svoje in so zelo sebične. Jaz mislim, da je tukaj malo premalo poguma in odločnosti. Jaz si res želim drznejših ukrepov. Mi v Evropskem parlamentu delamo marsikaj, na koncu tudi sprejmemo stvari z večino, a se potem v Evropskem Svetu, pri državah članicah, marsikatera zadeva ustavi,« je dejala Joveva, ki je tako izpostavila eno ključnih pomanjkljivosti Evropske unije danes. Veliko je namreč govora o enotnosti, iz katere bi EU nenazadnje lahko črpala svojo moč in vpliv, a so države članice med seboj v stališčih preveč neenotne, da bi do poenotenja in oblikovanja jasnih skupnih stališč dejansko prišlo.  

Jaz mislim, da je tukaj malo premalo poguma in odločnosti. Jaz si res želim drznejših ukrepov.

To težavo lahko že ves čas opazujemo, ko govorimo o vojni v Ukrajini, še toliko bolj pa v zadnjem letu in pol, ko Evropska unija oziroma njene države članice zelo različno nastopajo pri vprašanju genocida v Gazi: »Zagotovo so to dvojni standardi. Glejte, Rusija je agresor, Ukrajina je žrtev. Ampak to odločnost pogrešam pri genocidu, ki se dogaja v Gazi. Te odločnosti dejansko ni, pa je zelo enostavno. Zelo enostavno bi bilo tako, kot smo sankcije uvedli proti Rusiji, upravičeno uvesti sankcije tudi proti Izraelu. Embargo na orožje, suspenz pridružitvenega sporazuma in tako dalje,« je izpostavila Joveva.  

Zagotovo so to dvojni standardi. Glejte, Rusija je agresor, Ukrajina je žrtev.

Nesprejemljivo je tudi to, še poudarja evropska poslanka, da so voditelji držav članic v naprej napovedali, da ne bodo spoštovali naloga Mednarodnega kazenskega sodišča za aretacijo izraelskega premierja Netanjahuja. Ta je nenazadnje pred nekaj tedni obiskal Madžarsko, kjer je seveda še vedno na oblasti skrajno desni populist ter Janšev zaveznik Viktor Orban: »To je razčlovečenje, popolno razčlovečenje in odmik od vsega, kar je Evropska unija oziroma kar bi v svojem temelju morala biti.« 

Pristojnosti Evropskega parlamenta so omejene, a to nikakor ne pomeni, da smo tiho  

»Voditelji držav, ki sedijo na položajih, so precej močnejši od evropskih poslancev. A to ne pomeni, da smo tiho ali pa da ne kričimo. Jaz sem tudi prekršila marsikatero plenarno pravilo zaradi tega, ker sem kričala, tudi dobesedno, sredi plenarne dvorane sem kazala fotografije palestinskih otrok, ki so umrli zaradi lakote, zaradi genocida, ki se dogaja. Mi res delamo vse, kar lahko,« je izpostavila Joveva.  

V tem kontekstu lahko razumemo tudi pobudo evropskih poslancev, naslovljeno na Evropsko zvezo za radiodifuzijo, naj izključi Izrael iz Evrovizije. Za to se je zavzela tudi Joveva, saj, kot pravi, Evrovizija že mnogo let ni več samo glasbeno tekmovanje, ampak tudi platforma, kjer se širijo določena politična sporočila. Da bi tam nastopala država, ki v tem trenutku izvaja genocid nad Palestinci, je nesprejemljivo, pravi Joveva: »Že dolgo vemo, da Evrovizija ni samo glasba, ni samo umetnost, gre za absolutno politično prireditev s političnimi sporočili. In že zato Izrael tam zagotovo nima mesta, to enostavno ni prav.«  

Že dolgo vemo, da Evrovizija ni samo glasba, ni samo umetnost, gre za absolutno politično prireditev s političnimi sporočili. In že zato Izrael tam zagotovo nima mesta, to enostavno ni prav.

Zadnji video posnetki

Oglejte si video izjave, posnetke in nagovore o različnih temah in politikah Gibanja Svoboda. V Svobodi zagovarjamo osebni pristop.

Preglej celotno video galerijo
Urška Klakočar Zupančič: Sem trn v peti
Marjan Šarec na osrednji proslavi ob dnevu Rudolfa Maistra v Kamniku
Borut Sajovic: Kaj nam je povedal Maister?
Robert Golob: Naše prioritete so podprte in se odražajo tudi v proračunu