Državni zbor je z enotno podporo koalicijskih poslank in poslancev za novo kmetijsko ministrico imenoval dosedanjo poslanko Svobode Matejo Čalušić.
Državni zbor je z enotno podporo koalicijskih poslank in poslancev za novo kmetijsko ministrico imenoval dosedanjo poslanko Svobode Matejo Čalušić, ki je po besedah premierja dr. Roberta Goloba »nova generacija politikov, ki ne živijo v preteklosti in ki razumejo, kaj pomeni skupnost«. Poudaril je, da je Čalušić v svoji sicer kratki, a ustvarjalni politični karieri, ko je delovala kot podpredsednica parlamentarnega odbora za kmetijstvo, pokazala dve izjemni kvaliteti: »Prva je tista, ki pritiče večini Primorcev in Primork, še posebej Primorkam, da je odprta, pozitivna in zagnana. Druga pa je, da je pri enem najtežjih zakonov, to je zakonu o zaščiti živali, odigrala povezovalno in usklajevalno vlogo.«
Vodja poslanske skupine Svoboda mag. Borut Sajovic pa je zavrnil opozicijske očitke, da Čalušić nima politične teže: »Kaj res ne? Za njo enotno stoji največja poslanska skupina v zgodovini te države, za njo stojita vlada in njen predsednik, pa tudi najmočnejša koalicija, ki jo je vlada doslej imela. V tem in v njenih osebnih lastnostih sta njena politična teža in človeška moč, zato ima vse možnosti, da bo ministrsko funkcijo opravljala dobro. Slovenski kmetijski problemi so večji od tistega, kar ji očitajo ljudje, ki jo želijo diskreditirati.«
Ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Mateja Čalušić: »Promocija slovenskega kmetijstva ne sme temeljiti na idealiziranih predstavah, ki nam jih servirajo oglaševalske kampanje, ampak se mora odnos do kmetov in kmetic ter predstava o njih sistematično graditi na primerih naprednih kmetijskih praks.«
Potrebujemo napredne kmetijske prakse in trajnostne oblike kmetovanja
Sicer je Čalušič na zaslišanju pred parlamentarnim odborom navedla štiri razvojne koncepte, ki jih prepoznava kot ključne na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. To so ohranjanje družinskih kmetij na hribovitih območjih, boljše usmerjanje spodbud za razvojno naravnane kmetije, usmerjanje spodbud za večja kmetijska gospodarstva in za njihov prehod na trajnostne oblike obdelave zemlje, kot tudi spodbujanje nastanitvenega in kulinaričnega turizma na kmetijah. Zavzemala se bo za trajnostne oblike kmetovanja ter za to, da bo poklic kmeta dobil večji pomen in postal bolj privlačen, predvsem za mlade.
»Kmetijstvo in prehransko varnost absolutno razumem kot temelj obstoja vsake države. V času globalnih kriz in spremenjenih dobavnih prehranskih verig področji kmetijstva in agroživilske industrije sodita v najožji krog nacionalnih interesov razvitih držav,« je izpostavila Čalušić in izrazila prepričanje, da bo lahko zaradi svoje odločnosti pomembno prispevala k izboljšanju stanja na podeželju: »Z usmeritvijo h konkretnim ciljem in prioritetam bomo lahko prišli do konkretnih rezultatov. Imeti prave vrednote in odprto komunikacijo z ljudmi pa je ključni pristop, ki ga želim ohraniti tudi v prihodnje.«
Ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Mateja Čalušić: »V Sloveniji smo samooskrbni z živalskimi proizvodi, žal pa nismo samooskrbni z rastlinskimi proizvodi in sadjem. Pri prehranski varnosti je ključnega pomena rodovitnost tal. Brez učinkovitih ohranitvenih ukrepov tudi pridelka ne bo.«
Slovensko kmetijstvo kliče po manj politike in več stroke
Nova kmetijska ministrica je v svoji predstavitvi zagotovila tudi nadaljevanje izvajanja vladnih ukrepov za pomoč kmeticam in kmetom po lanskih avgustovskih poplavah z namenom čimprejšnje revitalizacije kmetijstva na prizadetih območjih. Prav tako je opozorila, da naprednih kmetijskih politik ni možno uresničevati brez kmetic in kmetov ter kmetijske zemlje. Po letih intenzivnega gospodarskega razvoja in posledičnega umeščanja različnih objektov v prostor je, kot je pozvala Čalušić, treba razmisliti o novem konceptu zaščite kmetijskih površin. Pri čemer bi lahko imel pomembno vlogo sklad kmetijskih zemljišč.
Nasploh v Gibanju Svoboda zagovarjamo napredne prakse v kmetijski proizvodnji in zagotavljanje najvišjih standardov dobrobiti za rejne živali, in to v duhu odgovornosti do zanamcev in etičnosti do narave. Glede tega pa je Čalušić še izrazila prepričanje, da slovenski kmetice in kmeti v veliki meri tako delujejo že sedaj, pa čeprav je močna industrializacija kmetijstva odplaknila veliko dragocenega znanja, ki je izviralo iz poznavanja zemlje in narave ter sobivanja z njo.
Vodja poslanske skupine Svoboda mag. Borut Sajovic: »Spoštovani poslanke in poslanci, umaknimo politiko iz kmetijstva, dajmo ji več stroke, več sodelovanja in povezovanja. In to bo ena od nalog naše nove ministrice. Prepričan sem, da bo pri tem uspešna.«