Slovenija vstopa v novo obdobje na področju helikopterske nujne medicinske pomoči (HNMP), saj je vlada sprejela pomembno odločitev o nakupu dveh namenskih helikopterjev, ki bodo zagotavljali še boljšo in hitrejšo oskrbo pacientov v nujnih situacijah.
Ta strateška investicija predstavlja ključen korak k dvigu kakovosti reševalnih storitev in boljši dostopnosti zdravstvene pomoči.
Revolucija v reševalnih prevozih
Nakup namenskih helikopterjev pomeni veliko pridobitev za Slovenijo, saj bo omogočil hitrejše intervencije, boljšo opremljenost za reševanje življenj in večjo prilagodljivost reševalnih ekip na terenu. Ti helikopterji bodo opremljeni z najsodobnejšo medicinsko opremo, vključno z vitlo za reševanje na težje dostopnih območjih, kar bo omogočilo reševalnim ekipam, da pacientom nudijo oskrbo že na poti v bolnišnico.
Za realizacijo projekta so moči združili Ministrstvo za notranje zadeve, Policija in Ministrstvo za zdravje. Policija bo prevzela prevozni del in upravljanje flote, medtem ko bo zdravstveni del ostal v domeni Ministrstva za zdravje. Skupno sodelovanje zagotavlja, da bodo vsi procesi potekali strokovno in usklajeno.
Helikopterji bodo nameščeni v dveh bazičnih centrih na Letališču Jožeta Pučnika Ljubljana in Letališču Edvarda Rusjana Maribor, kar bo omogočalo hitro odzivnost na katerem koli delu Slovenije.
Projekt sledi primerom dobrih praks iz evropskih držav, kjer policijske enote uspešno izvajajo reševalne lete. Podobne modele srečamo v Nemčiji, kjer zvezna policija pokriva več baz za HNMP. Slovenija se z investicijo pridružuje skupini držav, ki svojo varnost in zdravstveno oskrbo gradijo na trdni infrastrukturi in sodobni tehnologiji.
Zlata ura: življenja so na prvem mestu
V medicini velja pravilo „zlate ure“, ki določa, da mora biti pacient po hujši poškodbi znotraj ene ure na kirurški mizi. Novi helikopterji, z visoko hitrostjo in napredno opremo, bodo omogočali doseganje tega cilja. Prav tako bodo prilagojeni za prevoz otrok v inkubatorjih in medbolnišnične prevoze, kar še dodatno razširja njihovo funkcionalnost.
Zaveza za prihodnost
Celoten projekt je ocenjen na 49,9 milijona evrov, kar vključuje ne le nakup helikopterjev, temveč tudi ureditev baz, usposabljanje osebja, vzdrževanje in zaposlitev dodatnega kadra. Gre za celovit pristop, ki Slovenijo postavlja med države s sodobno organizirano nujno medicinsko pomočjo.