Poslanska skupina Svoboda bo v ponedeljek, 13. januarja, obiskala Zgornjo Gorenjsko, da bi se neposredno seznanila z izzivi in načrti, ki so ključni za razvoj Zgornje Gorenjske, kjer je glavna gospodarska panoga turizem, na območju Zgornje Gorenjske je edini narodni park v državni Triglavski narodni park, območje pa je zaradi Jesenic in Hrušice ter bližine italijanske in avstrijske državne meje tudi logistično in prometno izredno pomembno. Poslanke in poslanci bodo prisluhnili prebivalcem ter podprli projekte, ki bodo pripomogli k trajnostnemu razvoju turizma, izboljšanju infrastrukture ter večji kakovosti življenja prebivalcev.

Turizem kot motor razvoja

Zgornja Gorenjska bo tudi v prihodnje ostala ena najbolj obiskanih regij v Sloveniji. Pričakuje se, da bo turizem še naprej beležil rast prihodov in prenočitev, pri čemer bodo večino gostov predstavljali tuji obiskovalci. Projekti, kot so izboljšanje prometne dostopnosti, nadgradnja storitev ter infrastrukturne rešitve, bodo ključno vplivali na uspešnost regije in trajnostno prihodnost turizma.

Ključni projekti za Zgornjo Gorenjsko

1. Nadgradnja železniškega vozlišča Jesenice

Ta projekt bo imel velik pomen za izboljšanje dostopnosti Zgornje Gorenjske ter kakovost železniškega prometa v regiji. Cilji projekta so:

  • Skrajšanje potovalnih časov s povečanjem hitrosti skozi postajno območje,
  • Optimizacija tirne sheme, nova peronska infrastruktura in prilagoditev tirnih naprav,
  • Povečanje varnosti prometa, predvsem za funkcionalno ovirane osebe,
  • Izgradnja prenosne elektronapajalne postaje (ENP), ki bo omogočila obratovanje daljših tovornih vlakov,
  • Gradnja dveh novih železniških postajališč in izboljšanje dostopnosti za prebivalce širše okolice.

Izvedba projekta je predvidena med leti 2025 in 2026, sofinancirana pa bo z evropskimi sredstvi v višini 56,56 milijona evrov.

2. Nadgradnja železniške proge Jesenice–Sežana

Bohinjska železniška proga, ki povezuje srednjo Evropo z Jadranskim morjem, bo doživela pomembne posodobitve. Projekt bo v prvi fazi zajemal nadgradnjo odseka Bohinjska Bistrica–Jesenice, kar bo omogočilo:

  • Skrajšanje voznih časov in povečanje zmogljivosti železniških postaj,
  • Učinkovitejše in varnejše odvijanje železniškega prometa,
  • Povečanje števila potnikov in tovornih vlakov,
  • Uvedbo daljinskega vodenja prometa za boljšo prometno fleksibilnost.

Prva faza bo izvedena med leti 2025 in 2026, financirana pa bo z evropskimi sredstvi v višini 96 milijonov evrov.

Med pomembnejšimi projekti so še izgradnja blejske južne razbremenilne ceste, kolesarske povezave Bled – Bohinj, ureditev upravljanja naravnih vrednot ter zavarovanje Blejskega jezera in ostalih voda.

Trajnostna prihodnost regije

S povezovanjem turističnega in infrastrukturnega razvoja se bodo na Zgornjem Gorenjskem ustvarile nove možnosti za prebivalce in obiskovalce. Projekti, kot sta nadgradnja železniških vozlišč in prog, bodo omogočili boljše povezave ter spodbudili trajnostno mobilnost, hkrati pa izboljšali življenjske pogoje in gospodarske priložnosti za celotno regijo.

Poslanska skupina Svoboda bo s tem obiskom postavila temelje za učinkovito sodelovanje med državo, lokalnimi skupnostmi in evropskimi partnerji ter zagotovila, da bo Zgornja Gorenjska še naprej uspešno uresničevala svoj razvojni potencial.

Zadnji video posnetki

Oglejte si video izjave, posnetke in nagovore o različnih temah in politikah Gibanja Svoboda. V Svobodi zagovarjamo osebni pristop.

Preglej celotno video galerijo
Urška Klakočar Zupančič: Sem trn v peti
Marjan Šarec na osrednji proslavi ob dnevu Rudolfa Maistra v Kamniku
Borut Sajovic: Kaj nam je povedal Maister?
Robert Golob: Naše prioritete so podprte in se odražajo tudi v proračunu