Državni zbor je danes potrdil novelo Zakona o zdravstveni dejavnosti, ki predstavlja enega najpomembnejših zakonodajnih korakov tega mandata.
V Gibanju Svoboda smo ponosni, da s tem izpolnjujemo ključno zavezo, dano volivkam in volivcem – zagotoviti kakovostno, dostopno in pravično javno zdravstvo za vse.
Gre za zakon, ki po več desetletjih nedorečenosti končno postavlja jasna pravila igre. Na prvo mesto postavlja pravice in dobrobit pacientov ter gradi temelje sodobnega zdravstvenega sistema, ki bo učinkovit, pregleden in trajnosten. Pri pripravi zakona smo vodilo ves čas iskali v vrednotah, na katerih temelji slovenski zdravstveni sistem – solidarnosti, univerzalnem dostopu in pravičnosti.
Jasna razmejitev med javnim in zasebnim zdravstvom
Ena ključnih sprememb, ki jih prinaša novela, je jasna ločnica med javnim in zasebnim zdravstvom. Po desetletjih razprav o t. i. dvojnih praksah smo se v Gibanju Svoboda odločili za konkretne ukrepe. Zakon namreč določa natančna pravila glede prehajanja zdravstvenega kadra med javnim in zasebnim sektorjem, s čimer odpravljamo konflikt interesov in povečujemo preglednost v sistemu. To je bistven korak k učinkovitejšemu in bolj pravičnemu zdravstvenemu varstvu.
Ukrepi za močnejše javno zdravstvo
Poleg ureditve razmerij med javnim in zasebnim delom zakon vsebuje še vrsto drugih rešitev, s katerimi krepimo osnovne gradnike javnega zdravstva.
Z novelo tako zagotavljamo, da bo izvajanje zdravstvene dejavnosti v Sloveniji temeljilo na strokovnosti, odgovornosti in javnem interesu, ne pa na dobičku. V Gibanju Svoboda trdno verjamemo, da zdravje ne sme biti tržno blago, temveč javna dobrina, dostopna vsem pod enakimi pogoji.
Od besed k dejanjem
Kot poudarila poslanka Gibanja Svoboda Tamara Kozlovič: »V Sloveniji se že 30 let zgolj pogovarjamo o dvojnih praksah in o razmejitvi javnega in zasebnega zdravstva. Se bomo še nadaljnjih 30 let? Mi se ne želimo, mi smo ukrepali.«
V Sloveniji se že 30 let zgolj pogovarjamo o dvojnih praksah in o razmejitvi javnega in zasebnega zdravstva. Se bomo še nadaljnjih 30 let? Mi se ne želimo, mi smo ukrepali.
Z današnjim glasovanjem smo naredili pomemben korak k zdravstvenemu sistemu, ki bo resnično v službi ljudi.