Državni zbor znova pritrdil vladnima novelama zakonov o dohodnini in o DDV 

Državni zbor je po odložilnem vetu državnega sveta znova glasoval o noveli zakona o dohodnini, noveli zakona o davku na dodano vrednost (DDV) ter zakonu o izvrševanju proračunov za leti 2025 in 2026, pri čemer je koalicija na čelu s Svobodo vse tri vladne zakone še enkrat potrdila, in to s potrebno absolutno večino glasov. Sicer je državni zbor obe noveli sprejel že pred dvema tednoma v sklopu širšega paketa davčnih sprememb. Vlada dr. Roberta Goloba je zakonski paket – v veljavo bo stopil 1. januarja 2025 – pripravila s ciljem večje konkurenčnosti gospodarstva, privabljanja delovne sile ter spodbujanja inovacij in investicij. 

Utemeljitev veta ni prepričala, prednosti obeh novel so očitne 

Državni svet je pri noveli zakona o dohodnini brez smiselne utemeljitve nasprotoval predvsem znižanju meje za obdavčitev samostojnih podjetnikov po sistemu normiranih odhodkov ter novi posebni osebni olajšavi za visoko kvalificirane delavce iz tujine, v noveli zakona o DDV pa so ga zmotila domnevno dodatna administrativna bremena za podjetja, kot tudi zvišanje obdavčitve sladkih pijač. Nasprotno v Svobodi novelo zakona o dohodnini razumemo kot enega ključnih elementov za spodbujanje zaposlovanja nove delovne sile in lastništva zaposlenih v lastniški strukturi delodajalca, novela pa naslavlja tudi pomanjkljivosti sistema normiranih odhodkov. 

Državna sekretarka na ministrstvu za finance mag. Katja Božič: »V noveli zakona o dohodnini je vlada pripravila pomembne in mednarodno primerljive ukrepe za ohranjanje in spodbujanje zaposlovanja ključnih kadrov, ki so nosilci razvoja, inovacij in dodane vrednosti v dejavnostih s potencialno visoko dodano vrednostjo. Za podjetja, ki poslujejo v Sloveniji v razmerah zgodovinsko nizke brezposelnosti, vzpostavljamo konkurenčnejše pogoje za pridobivanje ključnih kadrov na globalnih trgih, ukrepe za ohranjanje in spodbujanje zaposlovanja domačih ključnih kadrov, predvsem v inovativnih zagonskih podjetjih, in konkurenčnejši okvir za nagrajevanje ključnih kadrov.« 

Poslanka Svobode Andreja Živic: »Ključni del vladnega davčnega paketa je naslavljanje potreb najbolj razvojno naravnanega dela gospodarstva. Pri tem je glavni cilj dohodninske novele podpora razvoju trga dela z davčnimi ukrepi in podpora razvoja nagrajevanja delavcev v lastništvu delodajalca, s poudarkom na inovativnih zagonskih podjetij. Tako bomo okrepili konkurenčnost slovenskega poslovnega okolja, kar bo vplivalo na vzdržno gospodarsko rast in povečanje mednarodne konkurenčnosti.« 

Pri tem je glavni cilj dohodninske novele podpora razvoju trga dela z davčnimi ukrepi in podpora razvoja nagrajevanja delavcev v lastništvu delodajalca, s poudarkom na inovativnih zagonskih podjetij.

Dvig DDV za sladke pijače še posebej v dobro zdravja otrok in mladostnikov 

V Svobodi menimo, da ima tudi novela zakona o DDV številne dobre rešitve, predvsem pa pozdravljamo dvig DDV za sladke pijače. S pravilno odmerjenimi davčnimi ukrepi želimo spodbuditi državljane k bolj zdravemu življenjskemu slogu, ki vključuje tudi zmanjšanje uporabe sladkih pijač. Le-te še posebej ogrožajo zdravje otrok in mladostnikov, saj so pomemben vzrok čezmerne debelosti in s tem povezanih zdravstvenih težav. 

V zdravstveni strokovni je bil kot primeren podporni ukrep prepoznan tudi dvig stopnje DDV za sladke pijače.

Državna sekretarka na ministrstvu za finance mag. Katja Božič: »Poleg ukrepov na področju ozaveščanja javnosti so pomembni tudi ukrepi, ki prispevajo k manjši dostopnosti in s tem razširjenosti uporabe sladkih pijač. V zdravstveni strokovni je bil kot primeren podporni ukrep prepoznan tudi dvig stopnje DDV za sladke pijače. Nenazadnje imajo prav vse naše sosednje države sladke pijače že obdavčene po višji stopnji DDV.« 

Poslanec Svobode Tine Novak: »Uživanje sladkih pijač velja za ključno gonilo svetovne epidemije debelosti ter je povezano z zobno gnilobo, s sladkorno boleznijo in s srčnimi boleznimi, zato ta davčni korak ocenjujemo kot nujno potreben.« 

Uživanje sladkih pijač velja za ključno gonilo svetovne epidemije debelosti ter je povezano z zobno gnilobo, s sladkorno boleznijo in s srčnimi boleznimi, zato ta davčni korak ocenjujemo kot nujno potreben.

V Svobodi ne pozabljamo na pomembno poslanstvo gasilstva 

Nasploh novela zakona o DDV uvaja določene spremembe pri uporabi nižje stopnje DDV, in to glede na cilje, ki jih država poskuša doseči predvsem na področjih zdravstvene in okoljske politike ter spodbujanja vlaganj v gasilsko opremo in sredstva za zaščito in reševanje. »Glede znižanja DDV pri nakupu gasilske opreme smo si v Svobodi še posebej prizadevali za prenos iz interventnega zakona v sistemsko ureditev, da ne bi bil ukrep časovno omejen. To nam je na koncu tudi uspelo,« je poudaril poslanec Svobode Tine Novak. Po novem je torej novela tista, ki določa, da lahko gasilci opremo kupujejo po nižji davčni stopnji. 

Glede znižanja DDV pri nakupu gasilske opreme smo si v Svobodi še posebej prizadevali za prenos iz interventnega zakona v sistemsko ureditev, da ne bi bil ukrep časovno omejen. To nam je na koncu tudi uspelo.

Za delovanje državnega sveta dovolj proračunskega denarja 

V zakonu o izvrševanju proračunov za leti 2025 in 2026, ki ga je državni zbor skupaj z ostalimi proračunskimi dokumenti sprejel prejšnji teden, pa je državni svet brez potrebe zmotilo, ker je bil v postopku sprejemanja proračuna za leto 2025 izglasovan amandma, s katerim se je v korist ljubljanskega onkološkega inštituta svetnikom odvzelo nekaj manj kot pol milijona evrov. Na ministrstvu za finance so veto pospremili z opozorilom, da je v letošnjem letu državni svet doslej porabil le 77,5 odstotka razpoložljivih sredstev, limit državnega sveta pa je za leto 2025 postavljen celo za 12 odstotkov višje kot letos. Poleg tega ima vlada v primeru potrebe še vedno možnost prerazporediti sredstva. 

Vlada v proračunske dokumente uspela vključiti vse prioritete 

Sicer v poslanski skupini Svoboda ocenjujemo, da sta sprejeta proračuna za leti 2025 in 2026 pravi odgovor na vprašanje, kako v težko predvidljivih časih zagotoviti stabilne javne finance za blaginjo državljanov in za ohranitev konkurenčnosti slovenskega gospodarstva. Kljub zaostrenim fiskalnim pogojem je vlada vse prioritetne naloge uspešno vključil v proračuna. To so ukrepi za krepitev gospodarstva, zdravstva, znanja, inovacij, področja varnosti ter stanovanjske in podnebne politike. Nadaljevala se bo tudi obsežna in zahtevna obnova po uničujočih poplavah avgusta lani. 

Poslanka Svobode Andreja Kert: »Evropska komisija je ocenila, da ima Slovenija ustrezen srednjeročni fiskalni načrt. V Svobodi to oceno razumemo kot še en dokaz več, da z javnimi financami ravnamo skrbno in preudarno, ne glede na ves populizem, ki smo mu priča v zadnjih dneh v naši notranji politiki.« 

Zadnji video posnetki

Oglejte si video izjave, posnetke in nagovore o različnih temah in politikah Gibanja Svoboda. V Svobodi zagovarjamo osebni pristop.

Preglej celotno video galerijo
Marjan Šarec na osrednji proslavi ob dnevu Rudolfa Maistra v Kamniku
Borut Sajovic: Kaj nam je povedal Maister?
Robert Golob: Naše prioritete so podprte in se odražajo tudi v proračunu
Gospod Netanjahu, ustavite to vojno zdaj!