Odbor državnega zbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo je s podporo koalicijskih glasov prižgal zeleno luč vladnemu predlogu zakona o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju.

Zakon obsega več kot 120 členov in je del najobsežnejše prenove plačnega sistema v zadnjih 15 letih, je opozoril minister za finance Klemen Boštjančič, ki prihaja iz kvote Gibanja Svoboda. Po njegovih besedah v novem sistemu noben javni uslužbenec ne bo imel osnovne plače, ki bi bila nižja od minimalne, višjih plač pa bodo najprej deležni najslabše plačani uslužbenci. Skupni učinek celotne plačne reforme je ocenjen na 1,4 milijarde evrov, pri čemer se bo skupni znesek v prihodnjih štirih letih porazdelil na po približno 350 milijonov evrov vsako leto. Višje plače se bodo izplačevale postopno v obdobju od 1. januarja 2025 do 1. januarja 2028.

Poslanka Svobode Andreja Živic: »V Svobodi se zavedamo in z dejanji trudi dokazujemo, da pot do boljših storitev javnega sektorja in večje koristi za prebivalce celotne družbe vodijo prek urejenega plačnega sistema, ki je pošten, pravičen in spodbuden.« 

Plačna reforma bo pripomogla k pravičnejšemu in uspešnejšemu javnemu sektorju

Vladni predlog zakona prinaša novo plačno lestvico, na kateri je razlika med plačnimi razredi namesto sedanjih štirih tri odstotke. Predvideno razmerje med najnižjim in najvišjim razredom je ena proti sedem. Najnižja osnovna plača bo po predlogu znašala 1253,90 evra bruto, najvišja pa 8821,04 evra bruto. Zakon določa tudi način usklajevanja plač z inflacijo (če ne bi prišlo do drugačnega dogovora med socialnimi partnerji, je predvideno avtomatično usklajevanje plač v višini 80 odstotkov inflacije), predlagane so spremembe v sistemu napredovanja in nagrajevanja, prav tako so del zakona plačne uvrstitve funkcionarjev. Poleg tega novi zakon daje nastavke za boljšo povezanost plačila  z rezultati dela in vzpostavlja ustrezne mehanizme za lažje privabljanje kadra. Predlagane spremembe bodo nedvomno pripomogle k pravičnejšemu in uspešnejšemu javnemu sektorju. Sedanji plačni sistem, ki je začel veljati leta 2008, je namreč pomanjkljiv, predvsem pa ne odgovarja več izzivom sodobnega časa.

Minister za javno upravo mag. Franc Props: »Z uvedbo nove plačne lestvice, na kateri bo razmerje med najnižjo in najvišjo osnovno plačo ena proti sedem, hkrati pa se bo zmanjšala razlika med posameznimi plačnimi razredi s štirih na tri odstotke, se bo omogočila vzpostavitev ustreznejših plačnih razmerij glede na zahtevnost nalog in odgovornost za rezultate dela.«

Novi zakon tudi odpravlja ustavno neskladje

Ministrski zbor na čelu s premierjem dr. Robertom Golobom z zakonom odpravlja tudi ugotovljeno neskladje z ustavo, ko gre za plače sodnikov in kvorum za sklenitev splošne kolektivne pogodbe za javni sektor. Poslanke in poslanci Svobode zato verjamejo, da bo plačna reforma zagotovila boljši, pravičnejši in uspešnejši javni sektor, saj bo z učinkovitimi rešitvami naslovila odpravo plačnih nesorazmerij in anomalij, ki so se v sistemu nabrale v minulih letih, ter poskrbela, da noben zaposleni v javnem sektorju ne bo prejemal nižje izhodiščne plače od minimalne.

Poslanka Svobode Janja Sluga: »Posebej sem vesela pozitivnih premikov na področju minimalne plače – to je absolutni uspeh in prava pot. Res je zadnji čas, da se tudi najnižji plačni razredi v javnem sektorju dvignejo nad raven minimalne plače. Sedanje stanje, ki so ga dopuščale prejšnje vlade, je namreč sramotno za državo.«

Poslanka Svobode mag. Tamara Kozlovič: »Zavračam neutemeljeno kritiko opozicije, da vladni predlog zakona ne prinaša novosti, ki gredo v smeri učinkovitejšega javnega sektorja ter prijaznejše javne uprave za mlade in za tiste, ki se odločijo priti iz gospodarstva nazaj v javno upravo.«

Sicer je državni zbor splošno razpravo o vladnem predlogu zakona o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju opravil 7. oktobra.

Zadnji video posnetki

Oglejte si video izjave, posnetke in nagovore o različnih temah in politikah Gibanja Svoboda. V Svobodi zagovarjamo osebni pristop.

Preglej celotno video galerijo
Gospod Netanjahu, ustavite to vojno zdaj!
Premier dr. Robert Golob na Generalni skupščini OZN
Rober Golob na proslavi ob dnevu vrnitve Primorske k matični domovini
Prioritete koalicije so zagotoviti pogoje za blaginjo, varnost in dobro življenje ljudi v državi