Predsednik vlade in Gibanja Svoboda dr. Robert Golob v oddaji 24ur zvečer.

Predsednik vlade in Gibanja Svoboda dr. Robert Golob v oddaji 24ur zvečer.

O zahtevah in protestnih shodih sindikatov

Dr. Robert Golob: »Nihče od tistih, ki so na ulici, se ne zavzema za plačno reformo, ki bi vse krivice odpravila naenkrat. Vsak od 45 reprezentativnih sindikatov se zavzema samo za svoje pravice. Mi pa vemo, da je sedanji plačni sistem nepravičen in da ga moramo reformirati, spremeniti v celoti. Šele tako se bomo izognili temu, da se bo vedno nekdo od sindikatov ali interesnih skupin počutil prikrajšanega. To je edini način. In zato vztrajamo na tem, da se ta dialog vodi na skupnem nivoju in ne z vsakim od njih posebej.«

O izjavi Janeza Janše, da smo v letu bumeranga in zajca na ražnju

Dr. Robert Golob: »Vsak ima pravico do svojih sanj. Tudi Janez Janša. Bom drugače povedal, lep primer so upokojenci in pokojnine. Še preden smo prevzeli vlado, smo podpisali koalicijsko pogodbo. V njej smo dali obljubo, da bo zajamčena pokojnina, ki je bila v lanskem letu nekaj več kot 600 evrov, do konca letošnjega leta zrasla na 700 evrov. Danes je 653 in se zvišuje na 687 evrov in do konca leta jo bomo zagotovo dvignili na teh obljubljenih 700 evrov. Kaj hočem povedati? Naše obljube, konkretne obljube, ne te sanje o ražnjih in zajcih, so vedno enake in mi jih izpolnjujemo. Na koncu se bo to tudi poznalo v denarnicah.«

 

O uskladitvi pokojnin

Dr. Robert Golob: »Zakonska osnova za dvig pokojnin v februarju je 5,2 % in jo bomo v celoti izpolnili. To je najvišji enkratni dvig v zadnjih 15 letih. Danes govoriti, da takrat ko dvignemo enkratno za 5,2 %, da je to miloščina, pa je to najvišji dvig v zadnjih 15 letih, je sprenevedanje.«

O iniciativi Glas upokojencev

Dr. Robert Golob: »Upokojenci imajo svoje legitimne predstavnike, ki so na sceni zadnjih 20 let. Vemo, kdo so. Glas upokojencev pa je nekaj, kar se je pojavilo čez noč in postavlja zahteve, ki so popolnoma nerealne. A veste, koliko so vredne te njihove zahteve, če jih ovrednotimo na letnem nivoju? 2 milijardi evrov. A se vam zdi realno, da se pojavi sicer na ulici legitimna skupina, ki zahteva dodatni 2 milijardi zase? Ne. Vsak, ne samo jaz, ki pozna vsaj delno kako delujejo javne finance, se zaveda, da so take zahteve v celoti nerealne in namenjene samo eni stvari – v resnici ustvarjanju nemira med ljudmi. Da boste razumeli dimenzijo. Celotna spodbuda slovenskemu gospodarstvu na račun energetske draginje, s katero želimo obdržati konkurenčnost gospodarstva in olajšati dvig cen, je 1,2 milijarde evrov. Se pravi, 1,2 milijarde evrov za celotno gospodarstvo, na drugi strani pa zahteve, kako naj bi dali 2 milijardi za popolnoma nerealne stvari.

O plačah funkcionarjev

Dr. Robert Golob: »Če bomo pristali na predlog, da bo razmerje med najnižjo in najvišjo plačo v javnem sektorju 1:7, se bomo vsi voljeni funkcionarji odpovedali tej povišici. Nočem, da bi kjerkoli izpadlo, da smo plače dvignili sami sebi. Ne bomo si jih. Voljeni funkcionarji, to pomeni vlada in poslanci, bodo prišli do višjih plač v naslednjem mandatu in to je tudi edino pravilno. Kakršnokoli podtikanje, da se je vlada na to spomnila, ker si to želi zaradi sebe, je zavajanje. Nisem šel v vlado zato, da bom zaslužil, ampak da bom spremenil stvari na bolje in na bolj pravično.«

O zdravstveni reformi

Dr. Robert Golob: »Naslednji teden bomo štartali s tremi projekti. Prvi je digitalizacija, zelo konkretno, drugi je prenova ZZZS in tretji, ki ga bodo ljudje čutili od srede 1. marca naprej, je nacionalni klicni center, brezplačna številka, na katero bo lahko vsak poklical in ugotovil, kako priti do osebnega zdravnika, kje je ambulanta za neopredeljene, če ne želijo osebnega zdravnika, in dobili bodo podporo pri digitalni aplikaciji zVEM in pri napotnicah. Tega do zdaj še ni bilo v Sloveniji. Združili bomo na enem mestu digitalne tehnologije in podporo ljudem na dostopen način, po telefonu, brezplačno, da bo lahko vsak – ne glede na starost in ne glede na digitalne veščine – prišel do takojšnje informacije glede osebnega zdravnika. To je prvi korak, ki bo na razpolago naslednji teden. In teh korakov bo kar nekaj vsak teden od zdaj naprej. Boste videli. Jaz mislim, da boste prijetno presenečeni. Ne samo vi, ampak predvsem starejši, ki imajo dejansko izzive zaradi preteklih napak preteklih vlad, ampak ta vlada bo to uredila.«

 

O ukrepih zoper draginjo in inflacijo

Dr. Robert Golob: »Že jeseni smo šli v energetski dodatek in začasne predčasne dvige pokojnin. Dvignili smo otroške dodatke. Zdaj v februarju se redno usklajujejo pokojnine. Dviguje se pa tudi prag za izračun socialnih transferjev, predvsem otroških dodatkov. In dvigujejo se spet z inflacijo otroški dodatki marca. Dvignili smo minimalno plačo. Največ v zgodovini kadarkoli. In ravno danes, ker je ta dvig minimalne plače povzročil padec kreditne sposobnosti, smo sprejeli nov interventni zakon, s katerim bomo odpravili omejitev pri presoji kreditne sposobnosti. Zato, da bodo tisti, ki ima plačo do povprečne, enako kreditno sposobni, kot so bili pred tem dvigom. Na drugi strani pa smo izpeljali reguliranje cen naftnih derivatov, elektrike, plina in ogrevanja. In na tem področju so cene zdaj stabilne in bodo take tudi ostale do konca leta. Ne bodo se spreminjale več tekom leta. Pri hrani, ki je edina, ki je nismo regulirali, pa imamo dejansko 20-odstotni dvig cen, kar je preveč. Zato smo primerjalnik, ki smo ga imeli do zdaj, ki je bil mehka primerjava cen, zamenjali z novim in bistveno bolj sposobnim orodjem – s tako imenovanim digitalnim pajkom, s katerim sedaj spremljamo cene 15 tisoč izdelkov, ne več samo košarice. Trgovce želimo prisiliti, da ne bodo držali nižjih cen samo na izdelkih, ki jih spremljamo, za katere vedo vnaprej, ampak na celotni ponudbi. Ocenjujemo, da so si od ljudi čez božične praznike vzeli nekoliko preveč in zdaj je mogoče čas, da začnejo to vračati. Pričakujem, da bodo cene hrane najmanj ostale, kjer so, najverjetneje bodo pa začele celo padati.«

 

O napovedani davčni reformi

 Dr. Robert Golob: »15. marca bomo navedli časovnico. Že danes lahko napovem, da bodo davčne spremembe vstopile v veljavo 1. januarja 2025. Imamo dovolj časa za debato, kaj je primerno in pravično za Slovenijo. Po višini obdavčitve dela smo v OECD na  6. mestu. Vsi se strinjamo, da je treba to znižati. Po višini obdavčitve premoženja smo pa na 7. mestu, če gledamo graf s spodnje strani. In tukaj je rezerva, s katero bomo nadomestili to, kar bomo na področju obdavčitve dela zmanjšali. Kar se tiče prve nepremičnine, bodo ostale vse dajatve take, kot so danes. Kar se tiče preostalih nepremičnin, bomo skoraj zagotovo, ampak o tem bo več govora v naslednjih mesecih, prišli s predlogom progresivne obdavčitve. Kar pomeni, da vsaka nepremičnina pomeni višjo stopnjo in prav je tako. Ne obdavčuje se vseh enako. Nekdo, ki je garal celo življenje in ima eno stanovanje, ne bo obdavčen enako kot nekdo, ki jih ima 5 ali 6. To je velikanska razlika. Nič ne zavidam tistim, ki imajo 5 ali 6 nepremičnin. Čisto pošteno so jih zaslužili. Ampak časi so taki, da je treba to neenakost med delom in premoženjem počasi začeti spravljati v normalne okvirje.«

 

Zadnji video posnetki

Oglejte si video izjave, posnetke in nagovore o različnih temah in politikah Gibanja Svoboda. V Svobodi zagovarjamo osebni pristop.

Preglej celotno video galerijo
Kandidatna lista za več Svobode v Evropi
Urška Klakočar Zupančič ob svetovnem dnevu Zemlje
Evropska unija je politična in socialna inovacija
Sara Žibrat o posvetovalnem referendumu o gojenju in predelovanju konoplje