Z danes podpisanim sporazumom med vlado in sindikati javnega sektorja se obetajo pomembne spremembe za vse zaposlene v javnem sektorju, vključno z zdravstvenim osebjem, učitelji, knjižničarji, gasilci in drugimi.
Po uspešnih pogajanjih, ki jih je vodil minister za finance iz vrst Gibanja Svoboda – Klemen Boštjančič, bodo zaposleni predvidoma že z januarjem 2025 deležni višjih plač. Podpisana izjava je ključen korak naprej k zagotavljanju pravičnejšega in bolj preglednega sistema nagrajevanja v javnem sektorju.
Nihče več ne bo prejemal osnovne plače, nižje od minimalne.
V sklopu sporazuma se uresničuje tudi ena od ključnih zavez vlade, ki jo je Gibanje Svoboda izpostavljalo že ob prevzemu mandata: nihče več ne bo prejemal osnovne plače, nižje od minimalne. To je pomembna zaščita za delavce v javnem sektorju, ki so doslej prejemali plače pod tem pragom. Poleg tega ta ukrep potrjuje, da zakonodaja o minimalni plači ne le ščiti najranljivejše, temveč ima pozitiven vpliv na celoten plačni sistem.
Podpisani sporazum velja za enega največjih dosežkov tega mandata, saj ne prinaša le povišanja plač, temveč tudi dolgoročne izboljšave v organizaciji in strukturi plačnega sistema v javnem sektorju. Ta prenova je rezultat intenzivnih in obsežnih pogajanj, ki so potekala med vladnimi predstavniki in sindikati javnega sektorja. Po več kot deseturnem ponedeljkovem srečanju so vladni in sindikalni pogajalci sporočili, da je predlog novega plačnega zakona skoraj v celoti usklajen, hkrati pa so dorekli tudi naslednje korake za prenovo sistema.
Ta prenova je rezultat intenzivnih in obsežnih pogajanj, ki so potekala med vladnimi predstavniki in sindikati javnega sektorja.
Podpis dogovora o usklajenosti predloga novega zakona o skupnih temeljih sistema plač v javnem sektorju predstavlja pomemben mejnik. Predlog zakona, ki zdaj čaka na obravnavo vlade in Državnega zbora, bo zagotovil pravičnejši in bolj pregleden sistem nagrajevanja za vse javne uslužbence. Ključni cilj novega zakona je vzpostavitev enotnih temeljev plačnega sistema, ki bo odpravil dosedanje nesorazmerje v osnovnih plačah.
Pomemben del dogovora je tudi t.i. postopkovnik o dejavnostih za dokončanje pogajanj o prenovi plačnega sistema javnega sektorja, ki so ga poleg ministrov Boštjančiča in Propsa podpisali tudi vodji sindikalnih pogajalskih skupin Branimir Štrukelj in Jakob Počivavšek. Postopkovnik določa korake za zaključek prenove sistema ter odpravo neskladij v osnovnih plačah, ki so doslej povzročala neenakosti med različnimi poklicnimi skupinami.
V Gibanju Svoboda smo ponosni, da smo z doseženim dogovorom ponovno potrdili zavezanost k izboljšanju plačnih pogojev v javnem sektorju. Ta sporazum je pomemben dosežek za našo vlado in odraz naše osredotočenosti na vzpostavljanje pravičnejšega in učinkovitejšega plačnega sistema. S tem ukrepom zagotavljamo boljše delovne pogoje za tisoče zaposlenih in ustvarjamo temelje za dolgoročne rešitve, ki bodo koristile vsem javnim uslužbencem, še posebej tistim, ki so bili doslej plačani pod minimalnim pragom.
V Gibanju Svoboda smo ponosni, da smo z doseženim dogovorom ponovno potrdili zavezanost k izboljšanju plačnih pogojev v javnem sektorju.
Gibanje Svoboda bo še naprej delovalo v interesu vseh zaposlenih in se zavzemalo za trajnostne rešitve, ki bodo zagotavljale pravičnost in transparentnost v celotnem javnem sektorju.