Izredni ukrepi na vodotokih, ki so jih prizadele lanskoletne poplave, so zaključeni, zdaj se začenja obdobje dolgoročne sanacije. Namen sanacije je, da se struge in brežine povrne v prvotno ali boljše stanje, kot je bilo pred nesrečo. Ob tem vzporedno potekajo redna vzdrževalna dela, ki jih opravljajo koncesionarji ter načrtovanje in izvedba novih investicij na vodotokih, na način, da bodo ti v prihodnje bolj odporni na poplavne dogodke. V načrtovanje sanacij in investicij pa, kot je bilo določeno z zakonom o obnovi, Ministrstvo za naravne vire in prostor vključuje tudi občine.
Minister in sekretarka na terenu
Minister Jože Novak in državna sekretarka dr. Lidija Kegljevič Zagorc bosta v naslednjih tednih skupaj s sodelavci in predstavniki Direkcije Republike Slovenije za vode (DRSV) ter koncesionarji obiskala vsa porečja v Sloveniji, si ogledala stanje na vodotokih po zaključenih izrednih ukrepih ter potek sanacije, investicij ter vzdrževanja. Ob tem se bosta srečala tudi s tamkajšnjimi županjami in župani. Namen tokratnih srečanj je, da skupaj s predstavniki občin pregledajo opravljeno delo na vodotokih v letu 2024, jim predstavijo osnutek programa del na vodotokih za prihodnji dve leti, ob tem pa od občin pridobijo tudi njihove pripombe in predloge.
Redna komunikacija med ministrstvom in občinami
Minister Jože Novak s tem izpolnjuje zavezo, ki jo je ob nastopu svojega mandata dal županom in županja: redno komunikacijo ter večjo vključenost občin v pripravo načrta dela na vodotokih, pa tudi na drugih področjih, ki jih resorno pokriva ministrstvo. Tako so bili izvedeni že trije informativni posveti ministra z župani in drugimi predstavniki občin v Ljubljani, spomladi pa se je z njimi srečal tudi na terenu ter si ogledal izvajanje izrednih ukrepov na vodotokih. Kot jim je takrat obljubil, bo terenske obiske z ožjo ekipo in predstavniki DRSV ponovil še v letošnjem letu.