Minister za okolje, podnebje in energijo mag. Bojan Kumer se je danes srečal z evropskim komisarjem za podnebje, ogljično nevtralnost in čisto rast Wopkejem Hoekstro. Slovenija z jasno vizijo in konkretnimi ukrepi ostaja v ospredju evropskega zelenega prehoda.
Obisk je bil namenjen razpravi o prednostnih nalogah nove Evropske komisije na področju trajnostnega razvoja, pri čemer je imel osrednjo vlogo Dogovor za čisto industrijo, ki bo krojil prihodnjo evropsko podnebno zakonodajo. Minister Kumer je poudaril, da Slovenija že zdaj dosega konkretne rezultate, saj so emisije toplogrednih plinov v letu 2023 upadle za 6,5 odstotka, prvič pa so bili doseženi tudi cilji pri obnovljivih virih energije. S tem se krepi energetska neodvisnost države in zmanjšuje odvisnost od uvoza fosilnih goriv, kar prinaša dodatno stabilnost gospodarstvu.
Konkurenčnost in razogljičenje z roko v roki
Slovenija si prizadeva za uravnotežen pristop k razogljičenju, ki ne bo le okolju prijazen, temveč bo tudi spodbudil gospodarsko rast. Minister je izpostavil pomen inovacij na področju čiste energije in industrije kot ključnih dejavnikov evropske konkurenčnosti ter podporo Sloveniji čimprejšnjemu sprejemu evropskega podnebnega zakona. Ta zakon bo zagotovil stabilne pogoje za razvoj nizkoogljičnih tehnologij in omogočil boljše financiranje zelenih projektov.
Komisar Hoekstra je ob obisku poudaril: »Odkar sem začel svoj mandat, sem že večkrat razmišljal o uničujočih poplavah, ki so prizadele vašo državo leta 2023. Slovenija na področju podnebnih politik dela odlično, postavlja si ambiciozne cilje in dobro uporablja evropski sklad za modernizacijo. Prav tako me veseli, da Slovenija za projekt, ki sem ga danes obiskal v Hrastniku, črpa sredstva iz sklada EU za inovacije. Naš nedavno predstavljen dogovor o čisti industriji za konkurenčnost in razogličenje v Evropski uniji je podpora ponovni industrializaciji, kar je lahko spodbuda tudi za rast in trajnostni razvoj Slovenije.«
Slovenija na področju podnebnih politik dela odlično, postavlja si ambiciozne cilje in dobro uporablja evropski sklad za modernizacijo.
Inovacije v praksi: Steklarna Hrastnik kot zgled
Obisk je vključeval tudi ogled Steklarne Hrastnik, kjer so s podporo evropskih sredstev razvili revolucionarno hibridno regenerativno steklarsko peč. Projekt dokazuje, da lahko slovenska podjetja s pametnimi investicijami uspešno konkurirajo na evropski ravni in prispevajo k razogljičenju industrije v EU. Zmanjševanje emisij v industriji je eden največjih izzivov zelenega prehoda, zato so takšni projekti ključni za prihodnost trajnostnega gospodarstva.
Po srečanju je minister Kumer izpostavil: »Zavezanost te vlade podnebnim ciljem dokazujejo konkretni rezultati. Na srečanju s komisarjem Hoekstro sem poudaril, da mora biti ključna naloga te Komisije zagotoviti pogoje, v katerih bosta razogljičenje in z njim povezane inovacije spodbudi za konkurenčnost evropskega gospodarstva.«
Zavezanost te vlade podnebnim ciljem dokazujejo konkretni rezultati.
Poleg tega je minister Kumer poudaril, da je za uspeh zelenega prehoda nujno sodelovanje med vlado, gospodarstvom in znanstveno-raziskovalnim sektorjem. Le z usklajenimi ukrepi in inovativnimi pristopi lahko Slovenija izkoristi priložnosti, ki jih prinaša prehod na ogljično nevtralnost.
Vlada pod vodstvom Svobode bo še naprej vlagala napore v trajnostne projekte in pravično podnebno politiko, ki bo hkrati priložnost za slovenska podjetja, delovna mesta in bolj zeleno prihodnost za vse. Prizadevala si bo tudi za pravičnejšo razdelitev evropskih sredstev, ki bodo omogočila enakomeren razvoj trajnostnih rešitev po vsej EU.