Kandidatka za evropsko komisarko Marta Kos je bila včeraj gostja oddaj Odmevi in 24ur zvečer, kjer je govorila o sredini predstaviti pred parlamentarnim odborom za zadeve Evropske unije, očitkih in diskreditacijah s strani SDS ter o tem, kakšne izzive in priložnosti prinaša resor za širitev EU, ki ga bo vodila.
»Prvič se je zgodilo, da so v resorju širitve čisto vsi instrumenti, ki bodo pomagali državam, ki se bodo vključevale v Evropsko unijo. In prvič smo tudi na poti strategije, kjer bodo države kandidatke lahko postale deloma del notranjega evropskega trga, še preden bodo vstopile. Prihaja do bistvenih premikov na tem področju,« pojasnjuje Marta Kos nekatere dosedanje premike na področju širitve EU, na podlagi katerih bo lahko po nastopu mandata komisarke s tem procesom nadaljevala.
Prvič se je zgodilo, da so v resorju širitve čisto vsi instrumenti, ki bodo pomagali državam, ki se bodo vključevale v Evropsko unijo.
Resor širitve bo v prihodnji sestavi Komisije eden najpomembnejših: »Je tako zelo obsežen, kot še nikoli ni bil. Še nekaj se mi zdi pomembno. Širitev ne pomeni samo vstopanja v Evropsko unijo z gospodarskega vidika. Širitev pomeni tudi sprejemanje vrednot, pomeni enakost spolov, digitalizacijo. Kar pomeni, da je to tak resor, ki se bo prekrižal z marsikaterim drugim,« pojasnjuje Kos.
Širitev ne pomeni samo vstopanja v Evropsko unijo z gospodarskega vidika. Širitev pomeni tudi sprejemanje vrednot, pomeni enakost spolov, digitalizacijo.
Dodatna težava, s katero se bo kot vodja resorja za širitev spopadla Marta Kos, je dejstvo, da je tudi med ljudmi iz nekaterih držav Zahodnega Balkana prisotnega vse manj optimizma in želje po pridruževanju Evropski uniji: »Približno dve uri po tem, ko me je predsednica komisije imenovala, sem dobila tako imenovani mission letter. To je mandat, v katerem je zapisano, kaj moram delati, kaj se od mene pričakuje. To mi je zelo všeč. Ena od izjemno pomembnih točk, ki je doslej ni bilo, je vzpostaviti sistem predstavljanja koristi širitve Evropske unije tako v državah članicah kot tudi v državah kandidatkah. Še nikoli nismo imeli komunikacijske kampanje, da bi o tem tudi ozaveščali, in to bo naloga, ki se je izjemno veselim.«
V SDS so se ponovno spustili na najnižji možen nivo politične komunikacije
»Po včerajšnjem zaslišanju sem še bolj prepričana, da bom lahko tudi poslance v Evropskem parlamentu prepričala s svojimi argumenti. Sploh se ne bojim, da zaradi očitkov moje zaslišanje ne bi bilo uspešno,« je jasna Marta Kos.
Ponovno, tako kot že med predstavijo pred parlamentarnim odborom za zadeve Evropske unije, je opozorila na to, da so njene izjave, na podlagi katerih jo v SDS obdolžujejo naklonjenosti Rusiji, iztrgane iz konteksta in da so ključni deli celotne izjave zamolčani: »Zamolčali so prve tri ali štiri stavke, kjer obsojam rusko agresijo, kjer Rusijo obtožujem laži, ker so rekli, da takrat civilno prebivalstvo ni tarča napadov. Danes moramo narediti vse v političnem, finančnem in vojaškem smislu, da Ukrajini pomagamo. Ker to, kar se dogaja v Ukrajini, bo imelo izjemen, izjemen vpliv na celotno varnost in blaginjo v Evropski uniji. Prav moj resor se bo ukvarjal s tem,« pojasnjuje Kos.
Enako neresnična je trditev, da naj bi v preteklosti sodelovala z Udbo: »Ne vem, zakaj sem na tem seznamu. Na teh seznamih je verjetno na 10.000 ljudi, na seznamih so s podobno številko tudi slovenski poslanci Evropskega parlamenta, pa tudi predsedniki držav. Poleg tega sem takrat delala v tujini. Kaj so takrat varnostne službe delale z nami, še posebej s tistimi, ki smo bili v tujini, ne vem. In še enkrat, to so seznami, ki so se tudi zlorabljali, in najbolj so jih zlorabljali in z njimi manipulirali tisti, ki so bili nekoč najtrši sodelavci SDV-ja,« pojasnjuje Kos.
Početje poslancev SDS je namenjeno zgolj spodkopavanju in diskreditiranju nje same, predsednika vlade dr. Goloba, pa tudi predsednice Evropske komisije, še poudarja Kos.