»Dokler bom predsednica državnega zbora, bodo odločitve, ki so v moji pristojnosti, vedno na prvo mesto postavljale dosledno spoštovanje ustavnosti, ustavnih načel in seveda zakonitost delovanja državnega zbora,« je na današnji novinarski konferenci poudarila predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič.
Dokler bom predsednica državnega zbora, bodo odločitve, ki so v moji pristojnosti, vedno na prvo mesto postavljale dosledno spoštovanje ustavnosti, ustavnih načel in seveda zakonitost delovanja državnega zbora.
Kot je uvodoma dejala, je opozicija s svojim delovanjem v zadnjih dneh, z diskreditacijami in ovadbami zoper njo osebno, ponovno pokazala in dokazala, da je politična kultura na desni praktično neobstoječa: »Če je to, da skrbim, da državni zbor deluje v skladu z ustavo in da deluje zakonito, za opozicijo nevestno delo, potem to jemljem kot priznanje in obljubljam, da bom tako delovala vse do konca mandata,« je dejala.
Na sejah se lahko obravnava zgolj vsebino, ki je dopustna
Spomnimo: SDS in NSi predsednici državnega zbora očitata zlorabo uradnega položaja in nevestno dela v službi, ker ni ugodila njihovi zahtevi za sklic izredne seje državnega zbora, na kateri bi obravnavali akt o odreditvi parlamentarne preiskave glede delovanja podjetij v slovenski energetiki.
Resnica pa je ravno obratna, poudarja Klakočar Zupančič, in pojasnjuje: »Za sklic seje državnega zbora, redne ali izredne, je potrebna vsebina, ki jo je dopustno obravnavati. Nedopustnih vsebin se na sejah ne sme obravnavati in zahteva opozicije ni vsebovala ravno te dopustnosti. Zahteva za odreditev parlamentarne preiskave je obremenjena z več nepravilnostmi, najhujša pa je, da se vsebina delno prekriva z že ustanovljeno parlamentarno preiskavo, torej parlamentarno komisijo, ki že deluje. Opozicija ima seveda pravico, da zahteva sklic izredne seje. To je zapisano v ustavi. Ampak na izredni seji se pa mora obravnavati dopustna vsebina, ne karkoli,« je bila jasna predsednica.
Za sklic seje državnega zbora, redne ali izredne, je potrebna vsebina, ki jo je dopustno obravnavati.
Tudi nekdanji predsednik DZ Cukjati je v primerljivi situaciji ravnal enako
akratni predsednik France Cukjati tega ni dovolil in je pridobil tudi mnenje zunanjih pravnih strokovnjakov, ki so zelo jasno zapisali, da je kaj takega, da bi imeli dve preiskovalni komisiji, ki se ukvarjata z isto vsebino, nedopustno.
O tem, da predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič ravna pravilna, priča tudi primer iz leta 2005, ko je nekdanji predsednik državnega zbora France Cukjati zavrnil zahtevo takratne opozicije za sklic parlamentarne preiskave, ki bi se prekrivala z že prej ustanovljeno komisijo. »Takratni predsednik France Cukjati tega ni dovolil in je pridobil tudi mnenje zunanjih pravnih strokovnjakov, ki so zelo jasno zapisali, da je kaj takega, da bi imeli dve preiskovalni komisiji, ki se ukvarjata z isto vsebino, nedopustno.«
Klakočar Zupančič dodaja, da je takratna opozicijska LDS sicer premogla več politične modrosti in se je »s takratno koalicijo dogovorila za razširitev že obstoječe preiskovalne komisije. Kakšna je oziroma bi morala biti parlamentarna praksa in kako mora delovati državni zbor je torej jasno.«
Podtikanja, da jaz s tem, ko pravzaprav ščitim temeljna ustavna načela in pravno državo, ščitimo kogarkoli osebno, ostro zavračam. Ne ščitim nikogar, ščitim pa zakonito oziroma predvsem ustavno delovanje državnega zbora.
»Podtikanja, da jaz s tem, ko pravzaprav ščitim temeljna ustavna načela in pravno državo, ščitimo kogarkoli osebno, ostro zavračam. Ne ščitim nikogar, ščitim pa zakonito oziroma predvsem ustavno delovanje državnega zbora,« je še dodala.
Podtikanja, da jaz s tem, ko pravzaprav ščitim temeljna ustavna načela in pravno državo, ščitimo kogarkoli osebno, ostro zavračam.