V Ljubljani se je zaključila serija okroglih miz, ki so jih organizirali Gibanje Svoboda Seniorji z namenom osvetlitve predlaganih sprememb pokojninske zakonodaje in vključevanja javnosti v razpravo. Zadnjo okroglo mizo je vodil poslanec Bojan Čebela, predsednik Gibanja Svoboda Seniorji. V diskusiji so sodelovali tudi visoki predstavniki politike in stroke, ki so izpostavili ključne izzive in priložnosti reforme, načrtovane za julij 2025.
Ključni poudarki dogodka
Uvodne misli Bojana Čebele: Preglednost kot osrednji cilj
Bojan Čebela je v uvodnem govoru predstavil 10 najpogostejših tem, ki so bile izpostavljene na prejšnjih okroglih mizah. Izpostavil je potrebo po transparentnosti in vzdržnosti sistema, saj je trenutna pokojninska zakonodaja zaradi številnih posegov iz preteklosti postala zapletena in javnosti težko razumljiva.
Bojan Čebela: »Če dosežemo cilje reforme, bo to pomenilo, da pokojninski sistem ne bo zgolj vzdržen, temveč tudi bolj pregleden in motivacijski za delovno aktivne generacije.«
Če dosežemo cilje reforme, bo to pomenilo, da pokojninski sistem ne bo zgolj vzdržen, temveč tudi bolj pregleden in motivacijski za delovno aktivne generacije.
Sistemski izzivi in rešitve
Igor Feketija (državni sekretar, MDDSZ):
Državni sekretar je orisal demografske in ekonomske izzive, ki jih reforma naslavlja. Poudaril je, da je demografija ključni dejavnik, ki ga moramo upoštevati pri načrtovanju vzdržnega pokojninskega sistema.
Igor Feketija: »Danes znaša delež upokojencev 20 %, čez 20 let pa bo 35 %. To pomeni, da moramo najti ravnotežje med višino prispevkov, trajanjem delovne dobe in rastjo pokojnin.«
Danes znaša delež upokojencev 20 %, čez 20 let pa bo 35 %. To pomeni, da moramo najti ravnotežje med višino prispevkov, trajanjem delovne dobe in rastjo pokojnin.
Predstavil je možne ukrepe, kot so daljša delovna aktivnost, počasnejša rast pokojnin in povečanje prispevkov. Hkrati je opozoril na nujnost skladnosti s fiskalnimi pravili EU, ki zahtevajo dolgoročno vzdržnost sistema.
Mag. Dean Premik (poslanec, Gibanje Svoboda):
Poslanec Premik je opozoril na priložnost, ki jo imamo, da reformo izpeljemo v obdobju relativne gospodarske stabilnosti, saj pretekle reforme pogosto prihajale v časih kriz, ko so posledice lahko drastične.
Mag. Dean Premik: »Pri evidentiranju problemov in iskanju rešitev je potrebno primerjati edino primerljivo: pokojnino iz polnih prispevkov za 40 let delovne dobe.«
Pri evidentiranju problemov in iskanju rešitev je potrebno primerjati edino primerljivo: pokojnino iz polnih prispevkov za 40 let delovne dobe.
Mag. Dean Premik: »Pomembno je, da reforma zagotovi pregleden in vzdržen sistem, ki temelji na ekonomski kategoriji, ne pa na socialni.«
Pomembno je, da reforma zagotovi pregleden in vzdržen sistem, ki temelji na ekonomski kategoriji, ne pa na socialni.
Mladi in reforma: pogled prihodnjih generacij
Matej Grah (predsednik Gibanja Svoboda Mladi):
Grah je izpostavil nizko zavedanje mladih o pomembnosti pokojninskih reform, ki pa bodo ključne za njihovo prihodnost.
Matej Grah: »Pokojninska reforma se tiče vseh generacij, tudi mladih. Čeprav bo do takrat, ko bom šel sam v pokoj, verjetno prišlo še do dodatnih sprememb, moramo danes postaviti temelje za dolgoročno vzdržnost sistema.«
Pokojninska reforma se tiče vseh generacij, tudi mladih. Čeprav bo do takrat, ko bom šel sam v pokoj, verjetno prišlo še do dodatnih sprememb, moramo danes postaviti temelje za dolgoročno vzdržnost sistema.
V razpravi so udeleženci izpostavili naslednje ključne točke:
V razpravi so udeleženci izpostavili naslednje ključne točke:
- Indeksacija: Udeleženci so se strinjali, da je počasnejša rast pokojnin nujna za vzdržnost, vendar mora biti formula usklajevanja opredeljena na način, da ne zbuja dvomov v pravičnost vsakokratne uskladitve.
- Odprava krivic: Odprta ostaja tema utemeljenosti in s tem povezanih finančnih in pravnih možnostih popravkov za nekatere skupine upokojencev, kjer so v preteklosti nastale neenakosti.
- Nadaljevanje dela upokojencev: Razpravljalo se je o možnostih za ohranitev aktivnega dela upokojencev brez izgube pokojninskih pravic, kar je zaradi zavarovalniškega sistema in dikcije nastanka zavarovalniškega primera, izziv.
- Varstveni dodatek: Opozorjeno je bilo na nujnost zagotovitve socialne varnosti za najranljivejše skupine upokojencev.
Pogled v prihodnost
Zadnja okrogla miza je zaključila javno razpravo, ki je bila pomemben korak k bolj vključujoči pokojninski reformi. Vsi govorniki so izrazili upanje, da bodo usklajevanja s socialnimi partnerji do marca prinesla konstruktivne rešitve.
Igor Feketija: »V naslednjih 25 letih si ne moremo privoščiti, da bi prebili meje vzdržnosti sistema. Zato moramo danes sprejeti ukrepe, ki bodo omogočili dolgoročno stabilnost.«
V naslednjih 25 letih si ne moremo privoščiti, da bi prebili meje vzdržnosti sistema. Zato moramo danes sprejeti ukrepe, ki bodo omogočili dolgoročno stabilnost.
Reforma bo julija 2025 predložena Državnemu zboru, do takrat pa ostajajo odprte številne teme, ki bodo predmet pogajanj na Ekonomsko-socialnem svetu.
Zaključek: Priložnost za boljši sistem
Dogodek je ponudil vpogled v kompleksnost reforme, ki bo imela dolgoročne posledice za vse generacije. Kot je dejal poslanec in predsednik Seniorjev Bojan Čebela, so ključni cilji vzdržnost, robustnost in preglednost sistema. Vključevanje vseh generacij v razpravo je ključno za oblikovanje pokojninskega sistema, ki bo pravičen, pregleden in vzdržen za prihodnost.