Danes sta se pred matičnima odboroma prestavila kandidata za ministra Borut Sajovic in  dr. Vinko Logaj. V predstavitvi sta se dotaknila svojega dosedanjega dela in izkušenj, pojasnila, kako vidita trenutno stanje na področjih,  ki jih bosta pokrivala, ter predstavila svojo vizijo za naprej. Oba sta po končanem glasovanju prejela pozitivno mnenje odbora.  

Skrb za varnost in enotnost Slovenije je skrb vseh nas  

»Moja dosedanja naloga je bila skrbeti za usklajenost, podporo veliki poslanski skupini. Zdaj je pa naša skupna naloga, vseh nas v tej dvorani, da skrbimo za dva milijona ljudi, da ta država, ki smo si jo težko priborili, ostane suverena, samostojna, pokončna in pa enotna. Slovenija je po statistikah ena izmed petih do desetih najbolj varnih držav na svetu, glejte kakšen privilegij imamo. Potrudimo se, da državo, ki smo jo dobili od dedov, varno, razvito, enotno in solidarno prepustimo tudi našim vnukom,« je v prestavitvi pred parlamentarnim odborom za obrabo povedal kandidat Borut Sajovic.  

Obramba je eno od področij, kjer je bilo pod vlado dr. Roberta Goloba narejenih ogromno pomembnih korakov, koalicijska pogodba pa je v tem delu že po nekaj več kot polovici mandata praktično v celoti uresničena, je poudaril Sajovic. Časovnico postopne rasti izdatkov za obrambo si je vlada zastavila bolj ambiciozno kot pretekle vlade, dva odstotka BDP bi tako za obrambo namenjali že leta 2030. Veliko več vlagamo tudi v razvoj in raziskave, pri čemer spodbujamo predvsem slovensko industrijo obrambnih produktov, pri večjih investicijah pa vse bolj sledimo tudi načelu dvonamenskosti. To nenazadnje zagotavlja tudi varnost in pomoč civilnemu prebivalstvu, na primer ob naravnih nesrečah.  

Modernizacija slovenske vojske poteka pospešeno, trend pridobivanja kadrov za Slovensko vojsko smo leta 2023 po več kot desetih letih nazadovanja obrnili v pozitivno smer in Slovenija je prvič v zgodovini dobila lastno letalsko enoto za pomoč pri gašenju iz zraka. Ta se je letos poleti že izkazala za nepogrešljivo pri zagotavljanju požarne varnosti v državi.  

»Modernizacija Slovenske vojske, boljša opremljenost, močan poudarek na dvojno rabo, to se pravi tisto, kar služi ne samo obrambnim namenom, ampak tudi ljudem v vsakdanjem življenju. Nadgradnja sistema zaščite in reševanja, boljše opremljanje, še dopolnitev zakonskih predlogov, še več sredstev za znanost, razvoj, boljše sodelovanje z gospodarstvom in pa seveda oprema osrednje in pa izvidniške bataljonske bojne skupin,« je o svojih načrtih in prioritetah, ko bo vodil ministrstvo za obrambo, povedal Sajovic.  

Modernizacija Slovenske vojske, boljša opremljenost, močan poudarek na dvojno rabo, to se pravi tisto, kar služi ne samo obrambnim namenom, ampak tudi ljudem v vsakdanjem življenju.

Uresničevanje te vizije bo torej omogočil že omenjeni proračun ministrstva za obrambo, ki je »velikopotezno zastavljen. V letih, ki sta za nami, so se povečala vlaganja v obrambne izdatke – z nekaj milijonov v letu 2016, ko smo za te izdatke, najnujnejše za opremo Slovenske vojske, namenili dobre tri milijone, smo prišli na 250 milijonov,« je dejal Sajovic.  

Četudi že sedaj deluje odlično, je vzgojno izobraževalni sistem mogoče še precej izboljšati 

»Na osnovi izkušenj in dosedanjega dela in rezultatov v slovenskem šolskem prostoru sem prepričan, da je slovenski šolski sistem in slovenska šola v splošnem dobra, da imamo dobre vrtce in šole, dobre podporne službe na nivoju države, v mislih imam javne zavode, ki sem jih prej že omenil. Imamo tudi dober uradniški del in vzpostavljeno mrežo sodelovanja z univerzitetnim prostorom,« je v predstavitvi pred odborom državnega zbora za izobraževanje, znanost in mladino poudaril dr. Vinko Logaj.  

Na osnovi izkušenj in dosedanjega dela in rezultatov v slovenskem šolskem prostoru sem prepričan, da je slovenski šolski sistem in slovenska šola v splošnem dobra, da imamo dobre vrtce in šole, dobre podporne službe na nivoju države, v mislih imam javne zavode, ki sem jih prej že omenil.

Da bo tako ostalo tudi v prihodnje, je s številnimi ukrepi že poskrbela tudi vlada dr. Roberta Goloba v prvi polovici mandata. Med pomembnejšimi spremembami je na primer novela zakona o osnovni šoli. Ta je dodala možnosti, da se rezultati NPZ lahko uporabijo kot selekcijski mehanizem za vpis v srednje šole, s čemer novela odgovarja na težavo inflacije odličnih ocen in posledičnega razvrednotenja znanja. Z novelo je bilo urejeno področje izobraževanja na domu, kjer so bile zaznana številna odstopanja in nepravična obravnava vseh udeležencev izobraževanja, uvedla pa je tudi rešitve in izboljšave na področju osnovnošolskega izobraževanja otrok s posebnimi potrebami.  

Z več ukrepi je vlada že naslovila pomanjkanje kadrov v šolstvu, k reševanju tega izziva bo veliko doprinesla tudi reforma plač v javnem sektorju, ki se vztrajno bliža zaključku. Kljub temu je dr. Logaj prav stanje na področju kadrov v vzgoji in izobraževanje izpostavil kot enega izmed glavnih izzivov, s katerimi se bo soočal: »Če želimo ohraniti močen javni sistem in šolski sistem je eden od sistemov posebnega pomena v družbi, tako ga tudi sam vidim, potem bi po mojem mnenju kazalo razmišljati tudi, da imajo lahko mladi učitelji prednost pri, ali pa določeno boniteto tudi pri pridobivanju neprofitnih stanovanj, pa še kakšnega od teh dejavnikov bi kazalo preanalizirati in realizirati.« 

»Zagotovo je potrebno odpreti pravilnik o preverjanju in ocenjevanju znanja. Sam mislim, da bo treba že strukturo tega dokumenta spremeniti in določiti, kaj je tisto, kar so pravice in obveznosti učencev oziroma dijakov, na drugi strani pravice in obveznosti učiteljev, pa dolžnosti učiteljev in na tretji strani pravice in obveznosti staršev, ki pogosto tudi neupravičeno pritiskajo na določene rešitve pri samem pouku in na ta način v bistvu tudi krnijo avtonomijo profesionalnega dela učiteljev,« je še dejal dr. Logaj v svoji predstavitvi.  

Zagotovo je potrebno odpreti pravilnik o preverjanju in ocenjevanju znanja.

Zadnji video posnetki

Oglejte si video izjave, posnetke in nagovore o različnih temah in politikah Gibanja Svoboda. V Svobodi zagovarjamo osebni pristop.

Preglej celotno video galerijo
Urška Klakočar Zupančič: Sem trn v peti
Marjan Šarec na osrednji proslavi ob dnevu Rudolfa Maistra v Kamniku
Borut Sajovic: Kaj nam je povedal Maister?
Robert Golob: Naše prioritete so podprte in se odražajo tudi v proračunu