V sodobni družbi si vse bolj prizadevamo za enakopravnost in dostopnost za vse posameznike, ne glede na njihove sposobnosti, okoliščine ali potrebe. Inkluzija pomeni omogočanje enakovredne vključitve vseh ljudi v družbeno, izobraževalno in delovno okolje. To ne pomeni le fizične dostopnosti, ampak tudi zagotavljanje podpore, razumevanja in sprejemanja raznolikosti.
Slovenija je naredila pomemben korak naprej, saj je vlada razglasila 1. marec za dan inkluzije. Namen tega dne je ozaveščanje o pomenu vključevanja ter spodbujanje aktivnih politik in praks, ki bodo pripomogle k bolj pravični in dostopni družbi za vse.
Posvet v Državnem zboru: “Bogastvo vključujoče družbe”
Ob prvi obeležitvi dneva inkluzije bo v Državnem zboru potekal posvet “Bogastvo vključujoče družbe”, kjer bodo strokovnjaki, predstavniki civilne družbe in odločevalci razpravljali o nujnosti vzpostavitve inkluzivne družbe. Med pobudniki posveta je tudi predsednica Državnega zbora mag. Urška Klakočar Zupančič.
Zakaj je inkluzija pomembna?
Inkluzivna družba je družba, kjer ima vsak posameznik enake možnosti za sodelovanje in razvoj. To pomeni odpravo ovir, ki ljudem otežujejo dostop do izobraževanja, zaposlitve, zdravstva in družbene participacije. Ne gre le za podporo invalidom, ampak za širše zavedanje, da različnost bogati družbo in da vsak posameznik prispeva na svoj način.
Slovenija je s sprejetjem dneva inkluzije storila pomemben korak k družbi, v kateri bo vsakdo imel enake priložnosti. S tem sporočamo, da si želimo svet, kjer razlike niso ovira, temveč priložnost za skupni napredek.
Pridružite se pobudi!
Obeležimo skupaj dan inkluzije in prispevajmo k ustvarjanju družbe, kjer ima vsak posameznik priložnost za polno sodelovanje. Vključevanje je odgovornost vseh nas!