Vlada Republike Slovenije pod vodstvom dr. Roberta Goloba je potrdila izhodišča za drugi davčni paket, ki prinaša uvedbo novega davka na nepremičnine z namenom povečanja dostopnosti stanovanj. Premier Robert Golob je na novinarski konferenci poudaril, da se bo novi davek nanašal na druge in naslednje nepremičnine v lasti posameznikov, medtem ko prva nepremičnina, v kateri lastnik dejansko živi, ostaja oproščena davka.

Ključni cilji novega davka

»Z obdavčitvijo dodatnih nepremičnin želimo doseči, da te pridejo na trg kot najemna ali prodajna stanovanja, namesto da služijo kot naložbe.« Predsednik Vlade RS dr. Robert Golob.

Z obdavčitvijo dodatnih nepremičnin želimo doseči, da te pridejo na trg kot najemna ali prodajna stanovanja, namesto da služijo kot naložbe.

Po njegovih besedah bo s tem ukrepom večja ponudba stanovanj na trgu znižala najemnine in povečala dostopnost nepremičnin. Predsednik vlade je poudaril, da bodo prihodki iz nove davčne obremenitve namenjeni izključno za razbremenitev dela in zvišanje neto plač, kar bo neposredno izboljšalo finančni položaj mladih. »Na ta način računamo, da bomo na trgu ponudili več nepremičnin za najem in prodajo ter hkrati povečali kupno moč prebivalstva,« je dodal.

Podrobnosti o davčnih ukrepih

Minister za finance Klemen Boštjančič je predstavil ključne podrobnosti predloga, ki vključuje obdavčitev stanovanjskih nepremičnin z davčno stopnjo 1,45 odstotka na podlagi ocen GURS-a.

»Prva nepremičnina, v kateri lastnik dejansko živi, bo popolnoma oproščena davka.«  Minister za finance, Klemen Boštjančič.

Prva nepremičnina, v kateri lastnik dejansko živi, bo popolnoma oproščena davka.

Druge nepremičnine bodo lahko deležne davčnih ugodnosti, če se bodo oddajale na podlagi najemnih pogodb.

»Znižanje davčne obveznosti za 25 odstotkov zneska napovedanih najemnin bo spodbujalo pravilno prijavljanje in plačevanje davkov,« je dejal minister. Dodal je, da bo v nekaterih primerih davčna ugodnost celo presegla znesek dohodnine, kar bo lastnike spodbudilo k oddajanju nepremičnin.

Odmevi na predlog in širši učinki

Predlog novega davka je že naletel na različne odzive. Kritiki opozarjajo, da bodo lastniki nepremičnin iskali zakonske obvode, na primer prepisovanje nepremičnin na sorodnike. Minister Boštjančič je te skrbi zavrnil: »Če bodo bogati starši prepisovali nepremičnine na otroke, s tem dosežemo cilj, da mladi prej pridejo do stanovanj, kar pozdravljamo.«

Ob tem je dodal, da bo davek zajel tako fizične kot pravne osebe, pri čemer kratkoročni turistični najemi ne bodo deležni davčnih olajšav.

Širši kontekst in prihodnji koraki

S predlogom novega davka vlada rešuje številne izzive, med drugim sivi trg, pomanjkanje stanovanj in neurejena najemna razmerja. Vključitev stavbnih zemljišč v obdavčitev predstavlja tudi ukrep prostorske politike, ki naj bi povečal ponudbo gradbenih parcel.

»Gre za velik korak k pravičnejši obdavčitvi in uresničevanju koalicijskih obljub,« je zaključil premier Golob.

Gre za velik korak k pravičnejši obdavčitvi in uresničevanju koalicijskih obljub.

Predlog zdaj čaka javna razprava, v kateri bodo različni deležniki lahko prispevali svoje poglede. Po ocenah vlade naj bi se z novim davkom v državni proračun steklo približno 600 milijonov evrov letno, kar bo omogočilo tudi načrtovano davčno razbremenitev dela.

Zadnji video posnetki

Oglejte si video izjave, posnetke in nagovore o različnih temah in politikah Gibanja Svoboda. V Svobodi zagovarjamo osebni pristop.

Preglej celotno video galerijo
Urška Klakočar Zupančič: Sem trn v peti
Marjan Šarec na osrednji proslavi ob dnevu Rudolfa Maistra v Kamniku
Borut Sajovic: Kaj nam je povedal Maister?
Robert Golob: Naše prioritete so podprte in se odražajo tudi v proračunu