Predsednik vlade in Gibanja Svoboda dr. Robert Golob je odgovarjal na vprašanja poslank in poslancev. Govoril je o reformi plač v javnem sektorju, stanju v gospodarstvu, uspešnemu spopadanju z inflacijo ter nekaterih prioritetah na področju davčne zakonodaje.  

Med drugim je poudaril tudi, da Slovenija v mednarodni skupnosti trenutno uživa velik ugled, kar se je dodatno potrdilo tako ob obisku predsednice Evropske centralne banke Christine Lagarde pretekli teden kot ob obisku dr. Goloba v Beli hiši na povabilo predsednika ZDA: »Prejšnji teden je bila pri nas na obisku predsednica Evropske centralne banke Christine Lagarde. Ona je javno, v treh dneh, ko je bila pri nas, večkrat povedala, da je Slovenija lahko vzor vsem v Evropi. Ta teden pa sem bil na povabilo ameriškega predsednika gost v Beli hiši. Predsednik ZDA, najmočnejše države na svetu, je cel teden hvalil Slovenijo in se ji zahvaljeval za pomoč pred očmi celotne svetovne javnosti. Celemu svetu je želel povedati, da je hvaležen Sloveniji. Slovenija je na to lahko ponosna.« 

Predsednik ZDA, najmočnejše države na svetu, je cel teden hvalil Slovenijo in se ji zahvaljeval za pomoč pred očmi celotne svetovne javnosti. Celemu svetu je želel povedati, da je hvaležen Sloveniji. Slovenija je na to lahko ponosna.

S plačno reformo odpravljamo krivice in anomalije v javnem sektorju 

»Jaz verjamem, da marsikoga neizmerno boli, mi pa smo neizmerno ponosni na to, da nam je po 16 letih uspelo pripeljati do tega, da je plačna reforma končno izvedena. Da so se končno začela odpravljati ne samo nesorazmerja, o katerih je bil govor in ki so se prav v prejšnji vladi spet poglobila, ampak da smo končno naslovili vprašanje, kako je možno, da ima skoraj 30 tisoč zaposlenih v javnem sektorju osnovne plače, nižje od minimalnih,« je na očitke opozicije, da plačna reforma sploh ni reforma, odgovoril premier dr. Golob. 

Jaz verjamem, da marsikoga neizmerno boli, mi pa smo neizmerno ponosni na to, da nam je po 16 letih uspelo pripeljati do tega, da je plačna reforma končno izvedena.

To seveda ne drži, sistem plač v javnem sektorju se bo namreč korenito spremenil, spremenila se bo vrednost plačnih razredov, največji uspeh pa je prav to, da bo plača v prvem razredu enaka zakonsko določeni minimalni plači.  

»Nobena plačna lestvica do zdaj ni bila usklajevana z inflacijo, vedno se je bilo treba posebej pogajati, posebej prosjačiti, če hočete, s strani zaposlenih, da je prišlo do dviga glede na inflacijo. Zato so plače v javnem sektorju realno zaostajale. Do nastopa te vlade. Zato so razmere v javnem sektorju take, da ga zapuščajo strokovnjaki in da se mladi ne želijo odločati za delo v javnem sektorju, ne v zdravstvu, ne v šolstvu, niti ne v informacijskih tehnologijah. Tudi ta anomalija se odpravlja,« je prav tako poudaril premier. Plačna reforma namreč predvideva varovalko, na podlagi katere se bo vrednost plačnih razredov plačne lestvice avtomatično uskladila v višini 80 % inflacije, če ne bi prišlo do drugačnega dogovora med socialnimi partnerji.    

Rekordno vlaganje v inovacije, razvoj in digitalizacijo  

»Slovenija je lahko vzor celi Evropi. Vzor je zato, ker se je pravočasno pripravila na krizo, na katero se nekatere večje države niso. Pripravila se je na krizo tako, da je pospešeno vlagala v inovacije in v digitalizacijo v zadnjih dveh letih. O tem smo govorili tu večkrat. Prvi proračun, prvi rebalans, ki smo ga naredili v letu 2022, je izrazito povečal sredstva za inovacije. Izrazito pomeni, da smo v treh letih podvojili sredstva, ki jih za to namenjamo,« je izpostavil predsednik vlade dr. Golob.  

Slovenija je lahko vzor celi Evropi. Vzor je zato, ker se je pravočasno pripravila na krizo, na katero se nekatere večje države niso.

Kot je dejal, je se Slovenija in njeno gospodarstvo zato lažje prilagajata na turbulentne razmere v Evropi in širše po svetu, kar se med drugi odraža tudi v avtomobilski industriji:   

»Zato smo bili edina država v Evropi izven Francije, ki je pridobila projekt električnega avtomobila v skupini Renault. Edina. Na podlagi pogovorov, ki smo jih imeli prejšnji teden z avtomobilsko industrijo, je tudi jasno, da je stanje v slovenski avtomobilski industriji dobro. To so njihove besede. Jaz sem bil presenečen, da so bili tako optimistični pri svojih napovedih. Povedali so, da je dobro in da odlično sodelujejo z Vlado, ki je zagotovila 200 milijonov za podporo projektu GREMO, ki povezuje vse avtomobilske dobavitelje v Sloveniji v celoto z namenom, da pospešujemo investicije, inovacije in investicije v avtomobilskem sektorju,« je še izpostavil.  

Zato smo bili edina država v Evropi izven Francije, ki je pridobila projekt električnega avtomobila v skupini Renault. Edina.

Pri spopadanju z inflacijo smo vzor celotni Evropi  

Nekaj, kar je predsednica Evropske centralne banke Christine Lagarde ob obisku v Sloveniji večkrat poudarila, je, da je Slovenija izjemno uspešna pri spopadanju z inflacijo. Temu pritrjujejo tudi podatki Eurostata, iz katerih je jasno, da je inflacija v Sloveniji – ta je že več kot dva meseca pod odstotkom – ena najnižjih v Evropi.  

»To je zato, ker smo se inflacije lotili zelo resno, včasih bili predmet posmeha, kako naši ukrepi ne bodo nič vplivali na cene hrane, kako jih ne bomo zajezili. Danes imamo eno najnižjih inflacij v Evropi, globoko pod povprečjem. Zaradi ukrepov Vlade in izključno zaradi ukrepov Vlade, ker sicer bi imeli višjo kot v Evropi, ker ni nobenega razloga, da je ne bi imeli, če ne bi Vlada delovala drugače, kot delujejo nekatere druge vlade v Evropi,« je poudaril Premier.  

Zaradi ukrepov Vlade in izključno zaradi ukrepov Vlade, ker sicer bi imeli višjo kot v Evropi, ker ni nobenega razloga, da je ne bi imeli, če ne bi Vlada delovala drugače, kot delujejo nekatere druge vlade v Evropi.

Ključne spremembe na področju davkov v prihodnjih mesecih  

»V koalicijski pogodbi je zapisano, da želimo premakniti težišče obdavčitve ali pa zmanjšati obdavčitev dela in prispevkov in to prenesti vsaj v enem delu na premoženje. Do konca tega leta, se pravi, v naslednjih dveh mesecih bodo na Ministrstvu za finance v okviru Sveta za davke skupaj z vsemi deležniki, delodajalci, delojemalci in ostala stroka, pripravljena izhodišča na kakšen način naj bi se ta prenos obremenitve izpeljal. Torej na kakšen način naj se izpelje to, da se bolj obremeni premoženje in s tem razbremeni delo,« je poudaril premier.  

Davek na premoženje, skupaj s še številnimi drugimi ukrepi, bo namenjen tudi temu, da se stanje na stanovanjskem trgu spremeni v korist tako najemnikov kot tudi prvih lastnikov stanovanj oziroma tistih, ki kupujejo prvo stanovanje: »Ukvarjali se bomo s tem, kako zajeti davek od premoženja, kako to narediti na pravičen način, kako ne obremeniti tistih, ki imajo eno nepremičnino, ki so zanjo varčevali in jo gradili celo življenje in kako narediti, da tisti, ki ima dovolj denarja, da ima na razpolago več nepremičnin, po možnosti celo praznih, ali pa takih, ki jih oddaja v kratkoročni najem, da svoj delež prispeva k družbeni blaginji na pravičen način in socialno tudi smiseln.« 

Ukvarjali se bomo s tem, kako zajeti davek od premoženja, kako to narediti na pravičen način, kako ne obremeniti tistih, ki imajo eno nepremičnino, ki so zanjo varčevali in jo gradili celo življenje.

Zadnji video posnetki

Oglejte si video izjave, posnetke in nagovore o različnih temah in politikah Gibanja Svoboda. V Svobodi zagovarjamo osebni pristop.

Preglej celotno video galerijo
Urška Klakočar Zupančič: Sem trn v peti
Marjan Šarec na osrednji proslavi ob dnevu Rudolfa Maistra v Kamniku
Borut Sajovic: Kaj nam je povedal Maister?
Robert Golob: Naše prioritete so podprte in se odražajo tudi v proračunu